Monterey 3,1 TD - dźwięki z turbiny

07 Gru 2008, 23:35

Moje pytanie dotyczy dźwięków z turbosprężarki podczas pracy silnika słychać taki delikatny jednostajny jakby gwizd, niezbyt głośny. Samochód ciągnie rewelacyjnie i dobrze przyspiesza, nie łyka oliwy. Natomiast jak go gaszę to jeszcze przez chwilę słychać tak jakby zatrzymywał się silnik samolotu taki cichnący gwizd. Czy to normalna praca w tego urządzenia w tym typie silnika czy muszę już martwić się o turbosprężarkę. Poproszę o pomoc.
:D
Opel Monterey 3,1TDI z 1996 r.
SLY
Początkujący
Awatar użytkownika
 
Posty: 95
Miejscowość: świętokrzyskie

08 Gru 2008, 09:06

sprężarka jak pracuje to gwiżdże. skoro słyszysz jeszcze gwizd po wyłączeniu silnika znaczy to, że jej łożyska są sprawne.
dbaj zatem o nią, nie wyłączaj silnika od razu po jeździe, daj jej 30sec na ostudzenie - niech silnik popracuje bez dodawania gazu czyli na luzie.
SCARAB TEAM
Karson
Stały forumowicz
Awatar użytkownika
 
Posty: 2335
Zdjęcia: 20
Miejscowość: Kielce

28 Gru 2008, 20:10

Witaj

Mam pytanie czy ewentualnie jak turbina się uszkodzi to uszkadza też pozostałe podzespoły silnika ?

Sylwek
Opel Monterey 3,1TDI z 1996 r.
SLY
Początkujący
Awatar użytkownika
 
Posty: 95
Miejscowość: świętokrzyskie

28 Gru 2008, 20:14

jak turbina jest uszkodzona to spada Ci moc silnika a jak się od niej coś oderwie może zostać uszkodzony tez silnik
Suzuki Jimny
Mitsubishi Outlander
Land Rover Discovery 3 ChallangeG4
macpaw5
Zaawansowany
Awatar użytkownika
 
Posty: 663

28 Gru 2008, 20:35

Czy naprawa turbiny to droga impreza, znasz firmy które się tym profesinalnie zajmują.
Opel Monterey 3,1TDI z 1996 r.
SLY
Początkujący
Awatar użytkownika
 
Posty: 95
Miejscowość: świętokrzyskie

28 Gru 2008, 21:36

poszperaj w googlach, ważne żebyś dostał gwarancję na naprawę i zakład miał dobrą opinię
SCARAB TEAM
Karson
Stały forumowicz
Awatar użytkownika
 
Posty: 2335
Zdjęcia: 20
Miejscowość: Kielce
  • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

    Toyota S-FR Racing Concept
    Rok po premierze S-FR Toyota pokazała na Tokyo Auto Salon 2016 jego wyczynową wersję – S-FR Racing Concept. Model powstał w japońskim studiu Toyota Gazoo Racing, które opracowało do niego bogaty pakiet aerodynamiczny, ...

28 Gru 2008, 22:06

Karson a masz coś godnego polecenia z okolic Kielc?
Opel Monterey 3,1TDI z 1996 r.
SLY
Początkujący
Awatar użytkownika
 
Posty: 95
Miejscowość: świętokrzyskie

28 Gru 2008, 22:33

pompiarza znam bardzo dobrego, speca od głowic też ale od turbin nikogo.... popytam znajomych :wink:
SCARAB TEAM
Karson
Stały forumowicz
Awatar użytkownika
 
Posty: 2335
Zdjęcia: 20
Miejscowość: Kielce

28 Gru 2008, 23:56

Słyszałem, że turbin się nie powinno naprawiać ponieważ jest to b. skomplikowane urządzenie a w Polsce nie ma na tyle dobrych speców aby się tym profesjonalnie zajmować. Są firmy (a przynajmniej w okolicach Łodzi jest) które skupują zepsute turbosprężarki i coś tam dalej z nimi robią. W Polsce realia są takie, że ktoś ci to złoży - ale nie masz pewności co dalej z tym będzie.
Acha - dobra uwaga - nie wyłączaj od razu silnika - jak to kolega wcześniej wspomniał. W Vito znajomy w ten sposób właśnie ją zniszczył.

I proszę - nie bierzcie mnie pod włos, jestem raczej początkujący i słucham tego co mówią mi inni a zwłaszcza, mechanik, ojciec :)
Pysio
Nowicjusz
 
Posty: 8