Zadaszenie na samochody - wiaty samochodowe - MURATOR doradza

06 Cze 2024, 13:51

Z pewnych względów nie chcesz lub nie możesz wybudować garażu na swojej posesji? Ciekawą alternatywą dla niego będą wiaty samochodowe. W kolekcji MURATORA znajdziesz najlepsze gotowe propozycje, dzięki którym w krótkim czasie przygotujesz trwałe zadaszenie na swój pojazd. Co je wyróżnia, na co zwrócić uwagę w trakcie zakupu oraz dlaczego warto posiadać własną wiatę?

  1. Estetyczne wiaty garażowe od MURATORA
  2. Zalety wiat garażowych
  3. Wybór wiaty garażowej
Zadaszenie na samochody - wiaty samochodowe - MURATOR doradza

Estetyczne wiaty garażowe od MURATORA

Bez względu na fakt, czy posiadasz już własny budynek mieszkalny, czy dopiero chcesz kupić projekt domu – w każdym momencie możesz zdecydować się także na wzniesienie wiaty. Taka lekka konstrukcja może pomieścić jeden, dwa lub trzy samochody – trafiając w gust rodzin dysponujących odmienną liczbą pojazdów. Niektóre z proponowanych rozwiązań posiadają dodatek w postaci pomieszczenia gospodarczego, w którym możesz przechowywać narzędzia ogrodnicze i inne niezbędne sprzęty. Wiaty od MURATORA są projektowane w technologii murowanej lub szkieletowej. Mogą posiadać jedno-, dwu- lub wielospadowe zadaszenie, a także odmienną stylistykę – począwszy od tradycyjnej, aż po nowoczesną. W konsekwencji są one łatwe do dopasowania zarówno do upodobań inwestorów, jak również wymogów narzucanych przez przepisy lokalnego prawa ujęte w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego lub decyzji o warunkach zabudowy.

Zalety wiat garażowych

Wiata garażowa to niewielki obiekt, który posiada wiele atutów. Jej niewątpliwą zaletą jest przystępny koszt realizacji – zwłaszcza w sytuacji, gdy zdecydujesz się na model drewniany z kolekcji dostępnej na stronie https://projekty.muratordom.pl/garaze/projekty-wiat-garazowych/. Nieskomplikowane zadaszenie na samochód jest szybkie w wykonaniu, zarazem skutecznie zabezpieczając pojazd przed deszczem, gradem i śniegiem. W sprzedaży znajdziesz wiaty w formie daszku na słupach, jak również częściowo obudowane ścianami, które jeszcze efektywniej chronią przed niekorzystnymi czynnikami atmosferycznymi. Lekką i estetyczną wiatę możesz umieścić na swojej posesji. Jej wzniesienie wiąże się jedynie z minimum formalnościami – nie musisz bowiem występować o pozwolenie na budowę, tylko o zgłoszenie. Obecnie obowiązujące przepisy pozwalają na budowę dwóch wolnostojących wiat o powierzchni do 35 m2, przypadających na każde 500m2 działki.

Jeśli na Twojej działce masz już wybudowany budynek mieszkalny lub też działka jest przeznaczona pod budownictwo mieszkalne, to możesz postawić wiatę o powierzchni zabudowy do 50 m2 bez żadnych formalności ( tj bez pozwolenia na budowę ale również bez zgłoszenia). Jest jeden warunek - łączna liczba tych wiat na działce nie może przekraczać dwóch na każde 1000 m2 powierzchni działki.

Wybór wiaty garażowej

Jak dobrać projekt wiaty garażowej? Najlepiej zastosować się do sprawdzonych rad MURATORA! Specjaliści podpowiadają, aby dopasować ją do powierzchni działki oraz wielkości i liczby samochodów, które mają parkować pod zadaszeniem. Należy wziąć pod uwagę technologię budowy, która przełoży się na tempo oraz koszt prac. Wskazane jest zapoznanie się z Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego, w którym określone są kryteria, jakie musi spełniać każda nowo powstająca wiata. Wybierając koncepcję o geometrii dachu zbliżonej do tej na obiekcie mieszkalnym oraz wykańczając ją z użyciem tego samego pokrycia, uzyskasz spójny i estetyczny wygląd całej swojej posesji. Warto rozważyć także możliwość posiadania dodatkowego pomieszczenia gospodarczego, dzięki któremu budowla stanie się jeszcze bardziej funkcjonalna.

Na dachu wiaty można również umieścić panele fotowoltaiczne które zasilą dom albo będą źródłem energii do ładowania samochodu elektrycznego.

Chcesz w krótkim czasie urządzić kryte miejsce parkingowe? Zdecyduj się na budowę wiaty! W kolekcji MURATORA znajdziesz wiele ciekawych projektów o zróżnicowanych parametrach, dzięki którym bez trudu wzniesiesz praktyczne zadaszenie na samochód. Zapoznaj się z propozycjami najlepszych architektów i wybierz tą właściwą – a już tylko kilka kroków będzie dzielić Cię od możliwości bezpiecznego schowania swojego samochodu pod praktycznym dachem.

Źródło: Zdjęcie: Projekt GC73 - Wiata garażowa z pomieszczeniem gospodarczym z kolekcji Muratora, inż. Ryszard Fabrowski; Artykuł sponsorowany: Projekty domów i wiat garażowych z firmy MURATOR - https://projekty.muratordom.pl
Redakcja
Forum Samochodowe
Redakcja
Redakcja
Awatar użytkownika
 
Posty: 3789
Zdjęcia: 13089
Prawo jazdy: 12 03 1998
Auto: Tesla Model Y

07 Cze 2024, 13:26

Mam znajomego który ostatnio postawił wiatę na dwa kampery i jest ona słusznych rozmiarów, raz że wysoka na 4m to do tego szeroka i długa. Jak ją pierwszy raz zobaczyłem to myślałem, że to na ciężarówkę :mrgreen:

Tak swoją drogą zadaszenie na samochód to zawsze super sprawa :wink:
Rokiko
Forumowicz VIP
 
Posty: 9804
Zdjęcia: 35
  • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

    Warsaw Moto Show 2015
    Po oficjalnym otwarciu targów przez organizatorów, odbyła się konferencja prasowa Arrinery, a następnie konferencje i warsztaty. Wieczorem podczas uroczystej gali miał miejsce finał siódmej edycji plebiscytu "Złotej Kierownicy". ...