MORPHOZ - ciekawa stylistyka samochodu elektrycznego

05 Mar 2020, 18:27

Samochód koncepcyjny Renault MORPHOZ z nadwoziem o długości 4,40 lub 4,80 m (w zależności od wersji) przy szerokości 2 m i wysokości 1,55 m to crossover z napiętymi i zmysłowymi liniami nadwozia. Jego stylistyka łączy cechy hatchbacka, SUV-a i coupé. Niebanalny styl to efekt wprowadzenia nowej platformy modułowej CMF-EV przeznaczonej dla samochodów elektrycznych. Nadwozie jest pokryte eleganckim metalizowanym lakierem Ivory Gold. Pojedyncze detale w odcieniu żółty Electrique kontrastują z fortepianową czernią kabiny.

O elektrycznym napędzie przypominają liczne elementy nadwozia. Inne podkreślają wysoką sprawność energetyczną lub dodają mu charakteru.
MORPHOZ - ciekawa stylistyka samochodu elektrycznego LIVINGLIGHTS
Samochód koncepcyjny Renault MORPHOZ ma nowy układ świateł, który zobaczymy również w przyszłych samochodach elektrycznych marki. LIVINGLIGHTS zajmuje całą szerokość zderzaka. MORPHOZ ma odmienny układ świateł w trybie Travel i City, ze „źrenicami” przypominającymi reflektory nowego Captura.

Przedni zderzak
Silnik elektryczny nie potrzebuje intensywnego chłodzenia, dlatego MORPHOZ ma pełny grill. Wloty powietrza
w trybie Travel robią się mniejsze, co poprawia współczynnik aerodynamiczny podczas jazdy po autostradzie.

Wentylatory
Dwa wentylatory wykorzystujące zaawansowane technologie zapewniają chłodzenie najważniejszych bloków elektronicznych, które znajdują się wokół silnika pod maską.

Kamery zapewniające widoczność do tyłu
W Renault MORPHOZ boczne lusterka zostały zastąpione cyfrowymi kamerami HD. Obrazy z kamer są wyświetlane na ekranach wewnętrznych i przekazywane do pamięci sztucznej inteligencji. W połączeniu z danymi z różnych czujników umieszczonych w nadwoziu umożliwiają sygnalizowanie kierowcy wszelkich potencjalnych zagrożeń.
MORPHOZ - ciekawa stylistyka samochodu elektrycznego Logo
Przednie błotniki samochodu koncepcyjnego Renault MORPHOZ są ozdobione podświetlanym logo marki.
W trybie Travel pojawia się dodatkowo nazwa modelu.

Aerodynamiczne obręcze kół
Połączenie diamentowanych obręczy z kołpakami pozwoliło na częściowe zakrycie boków 22-calowych opon samochodu koncepcyjnego Renault MORPHOZ. Dzięki temu udało się uzyskać efekt płynnej linii nadwozia. Szerokie zasłonięte opony zmniejszają zawirowania strumieni powietrza i poprawiają sprawność energetyczną samochodu. Konstrukcja opon zapewnia również mniejsze opory toczenia.

Ruchome elementy nadwozia
Konstruktorzy zainspirowani klapami w skrzydłach samolotów myśliwskich wyposażyli samochód koncepcyjny Renault MORPHOZ w aktywne nadwozie. Specjalne płaty nadwozia na wysokości tylnych błotników umożliwiają rozsunięcie nadwozia i przejście z jednej wersji do drugiej, z jednoczesnym zachowaniem ciągłości powierzchni.

Tylne słupki
Tylne słupki są symbolem modułowej budowy samochodu koncepcyjnego Renault MORPHOZ. W trybie City są to eleganckie żółto-czarne pasy podobne do tych, które możemy zobaczyć na podłodze kabiny. Tak naprawdę jest to połączenie dwóch płatów nadwozia, które są w pełni widoczne dopiero w przedłużonej wersji Travel.

Tylny zderzak
W trybie City tylny bagażnik samochodu koncepcyjnego Renault MORPHOZ jest złożony, aby zmniejszyć zwis
i ułatwić jazdę i parkowanie w mieście. Dopiero w trybie Travel nabiera wysmukłych, aerodynamicznych kształtów. Podczas rozsuwania nadwozia na skrzyżowaniu linii, które tworzą zderzak, pojawia się nazwa modelu przypominająca znak wodny.
MORPHOZ - ciekawa stylistyka samochodu elektrycznego Spojlery
Dwa spojlery widoczne z tyłu samochodu stanowią przedłużenie płaskiego podwozia. Są aktywne i dostosowują się do zawieszenia samochodu, co zapewnia mu maksymalną sprawność niezależnie od okoliczności.

Światła tylne
Wysmukłe tylne światła samochodu koncepcyjnego Renault MORPHOZ tworzą efekt prążków mory i zajmują całą szerokość tyłu, poszerzając optycznie samochód i nadając mu stabilny wygląd.

Światło stopu
Podobnie jak w samochodzie koncepcyjnym SYMBIOZ z 2017 roku trzecie pionowe światło jest wbudowane
w ostrogę deflektora na przedłużeniu dachu. Podobny motyw odnajdziemy w światłach przeciwmgłowych wbudowanych pod tylnym zderzakiem.

Ładowanie akumulatorów
Samochód koncepcyjny Renault MORPHOZ jest ładowany indukcyjnie. Ładowanie jest możliwe w wyznaczonym miejscu (w domu lub na publicznym parkingu) lub podczas jazdy po odcinku drogi wyposażonym w specjalną nawierzchnię.

Nowy element stylistyczny będący wyróżnikiem i symbolem wysokiej klasy pojazdu
Pionowy element w przednim błotniku MORPHOZ, niezwykle cienki w wersji City, w wersji Travel poszerza się wraz ze zwiększoną długością i rozstawem osi samochodu. Główną jego funkcją jest wyświetlanie poziomu naładowania akumulatora trakcyjnego. Czarny kolor elementu z żółtymi akcentami przyciąga wzrok na tle reszty nadwozia.
Jest symbolem dużego zasięgu i mocy samochodu, a także jego wyższej klasy. Nowy element stylistyczny zobaczymy w niektórych przyszłych modelach z elektrycznej gamy Renault.

POLECAMY MORPHOZ - łączność i sztuczna inteligencja

Jest nawiązaniem do bogatej historii marki. Przypomina boczny wlot powietrza z wielu modeli z lat 1910-1920, jak np. Typ DG. W tamtych czasach wentylacja przez osłonę chłodnicy nie była potrzebna, podobnie jak w dzisiejszych samochodach elektrycznych.

źródło: Renault | autor: Redakcja
Redakcja
Forum Samochodowe
Redakcja
Redakcja
Awatar użytkownika
 
Posty: 3786
Zdjęcia: 13085
Prawo jazdy: 12 03 1998
Auto: Tesla Model Y