Nie działa lewy kierunkowskaz | Hyundai i20

06 Lut 2023, 16:46

Cześć, pytanie dotyczy samochodu hyundai 2009 i lewego kierunkowskazu.
Jak przełączam normalnie przełącznik kierunkowskazu w lewą stronę to kierunek się nie włącza - strzałeczka i żarówki się nie zapalają, wówczas cykanie jest bardzo szybkie.
Natomiast jak przełączam w lewo, trochę na wyczucie (nie do końca), to styk jakby łapie i kierunek działa.
Załączam filmik:

[Aby zobaczyć film musisz być zalogowany na forum » zaloguj się]



Co może być przyczyną i jakie są możliwości naprawy?

EDIT: czy ewentualnie ta manetka byłaby do wymiany i tyle?

Jakiś czas temu to zdarzyło się raz i było ok, a dziś mam tak ciągle.
wluczykuj
Nowicjusz
 
Posty: 22

06 Lut 2023, 22:33

Świecą wszystkie żarówki lewego kierunku ? Sprawdzałeś ?
Nie odpowiadam na problemy na PW
bonifacy
Stały forumowicz
 
Posty: 4728
Zdjęcia: 0
Prawo jazdy: 01 01 1981
Auto: Fabia II , Fabia II
Silnik: 1,4 CGGB , 1,4 BXW
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Kombi
Skrzynia biegów: Manualna

07 Lut 2023, 10:33

Tak, wszystkie zarowki świecą, sprawdzałem.
wluczykuj
Nowicjusz
 
Posty: 22

07 Lut 2023, 11:32

Ciekawa sytuacja. Nie spotkałem się jeszcze z takim problemem ale wygląda na to że chyba przełącznik dał ciała i jest jakiś problem ze stykami po włączeniu lewego kierunku. Słychać, że przerywasz szybko cyka tak jak w przypadku np. przepalonej żarówki.

Może być tak że styk w przełączniku jest nadpalony i nie przewozi już tak jak powinien przez to prąd jest za mały żeby żarówki działały ale na tyle duży że zainicjuje on działanie przerywacza. To takie moje domysły ale wszystko wskazuje mi na przełącznik.
Rokiko
Forumowicz VIP
 
Posty: 9774
Zdjęcia: 34

07 Lut 2023, 11:53

Też mi się tak wydaje, że problem jest z manetką, bo jak 'ustawię' odpowiednio manetkę to chwyta ten styk,ale to takie nienaturalne użycie kierunku, bo po prostu 'szukanie' styku. To w takim razie jest robota dla elektryka? Zastawia mnie czy byłaby to kwestia naprawy czy wymiany całej manetki-ale to gdybanie.
wluczykuj
Nowicjusz
 
Posty: 22

07 Lut 2023, 12:06

wluczykuj napisał(a):bo jak 'ustawię' odpowiednio manetkę to chwyta ten styk
No to ewidentnie coś tam nie styka.

wluczykuj napisał(a):To w takim razie jest robota dla elektryka? Zastawia mnie czy byłaby to kwestia naprawy czy wymiany całej manetki-ale to gdybanie.
To zależy bo tu wymiana nie jest trudna jak masz drugą manetkę ale nie wiem czy ona nie jest zespolona i czasem przy wymianie nie trzeba ściągać kierownicy. Tu masz jej zdjęcie.

[Aby pobrać załącznik musisz być zalogowany na forum » zaloguj się]


Tu link [link do oferty na Allegro wygasł]
Rokiko
Forumowicz VIP
 
Posty: 9774
Zdjęcia: 34

07 Lut 2023, 12:18

Za kierownicą, jak sie nią troche skręci, to widać śrubkę, tak jakby trzymała cała obudowę za kierownicą,to może faktycznie nie trzeba będzie jej zdejmować. W aukcji jest info zeby 'Bezwzględnie upewnij się że część jest odpowiednia do Twojego samochodu po numerze VIN', pytanie jak mogę więc ten VIN zweryfikowac?
wluczykuj
Nowicjusz
 
Posty: 22

07 Lut 2023, 12:28

Ja tylko podałem Ci przykład i tak jak piszesz trzeba by było się upewnić czy faktycznie pasuje. Możesz zdjąć obudowę kolumny kierownicy i zobaczyć jak to wygląda i jaki tam jest dostęp.
Rokiko
Forumowicz VIP
 
Posty: 9774
Zdjęcia: 34

10 Lut 2023, 22:59

Ostatecznie wymieniona manetka na nową. Okazało się, że to wystarczyło wymienić jedna gdyż nie prawa i lewa nie były scalone
wluczykuj
Nowicjusz
 
Posty: 22