Niebezpieczna mikrodrzemka - jak zachować czujność podczas podróży?

14 Lut 2020, 14:18

Zderzenie z przeszkodą czy kolizje z innymi uczestnikami ruchu to tylko niektóre z konsekwencji, jakimi może skończyć się nawet najmniejsza utrata czujności podczas jazdy, spowodowana często zmęczeniem. W trosce o bezpieczeństwo i komfort kierowcy oraz pasażerów, wszystkie modele ŠKODY wyposażone są w innowacyjne rozwiązania, które mają na celu wspierać kierowcę i uchronić go przed takimi sytuacjami.

Utrzymanie pełnego skupienia podczas długiej podróży jest trudne, ale nie niemożliwe. Wymaga to od kierowcy odpowiedniego przygotowania – wcześniejszego odpoczynku i odpowiedniej ilości snu. Eksperci ze ŠKODY, korzystając ze swojego wieloletniego doświadczenia, radzą jak zachować maksymalną koncentrację nawet w najdłuższej podróży.
Niebezpieczna mikrodrzemka - jak zachować czujność podczas podróży? "Jeśli chcemy zachować czujność i uniknąć trudnych sytuacji na drodze warto zadbać o to, abyśmy byli wypoczęci. Przy długich trasach dobrym rozwiązaniem jest postój i krótki sen" mówi Karel Mulač, kierownik zespołu badań bezpieczeństwa ruchu drogowego ŠKODY. Ekspert zaznacza, że choć nie ma jednego idealnego rozwiązania, które sprawdzi się we wszystkich przypadkach, podstawą każdej podróży powinna być organizacja. Przypomina, by planować podróż jeszcze przed wyruszeniem i nie unikać regenerujących przystanków.

Oczywiście należy pamiętać także o innych elementach, w tym zachowaniu bezpiecznej prędkości i odpowiednim czasie wyjazdu. Ważny jest nawet taki czynnik, jak godzina rozpoczęcia podróży. Niektórzy nie lubią jeździć rano, inni wręcz przeciwnie – dlatego podstawą każdej długiej wyprawy powinno być przeanalizowanie wszystkich aspektów i kompleksowe zaplanowanie bezpiecznej podróży.

Istnieje wiele sposobów by unikać objawów zmęczenia. Niektórzy proponują ćwiczenia fizyczne, kawę lub napój energetyczny. Należy jednak pamiętać, że te rozwiązania zazwyczaj działają przez chwilę, a zmęczenie może wrócić ze dwojoną siłą. Korzystniejsze będą przerwy w podróży oraz rozmowa z pasażerem.

"Warto nauczyć się swoich zachowań i umieć je rozpoznawać. Kierowca powinien zauważyć oznaki zmęczenia i podjąć odpowiednie działania. Ludzie posiadają tendencję do intensywnego działania, przez co zdarza się je ignorować" mówi Mulač.

Systemy wspierające kierowcę
Dostępne dziś na rynku samochody posiadają rozmaite funkcje wykrywania zmęczenia kierowcy. Eksperci ŠKODY podkreślają jednak, że nawet najlepsze systemy powinny być traktowane tylko jako wsparcie, ponieważ nie podejmą za kierowcę decyzji o odpoczynku. Najważniejszą rolę w samochodzie pełni przede wszystkim wypoczęty i czujny kierowca.

Ważnym ogniwem w kontekście zmęczenia jest system DRIVER ALERT, który monitoruje jazdę i zachowania kierowcy. Algorytm analizuje parametry jazdy i na tej podstawie określa stan sprawności kierującego. Jeśli styl jazdy ulega zmianie, system ostrzega kierowcę przed zmęczeniem za pomocą sygnału dźwiękowego oraz wyświetlanego piktogramu przedstawiającego filiżankę kawy.

POLECAMY Systemy wspomagające kierowcę - prawie jak sztuczna inteligencja

Kolejnym systemem pomocnym w długich podróżach jest EMERGENCY ASSIST, który w razie potrzeby skieruje samochód na skrajny prawy pas i zatrzyma go włączając jednocześnie światła awaryjne. Rozwiązanie uruchamia się automatycznie, gdy kierowca zaczyna tracić kontrolę nad kierownicą lub długo nie wykazuje żadnej czynności. System wysyła sygnał ostrzegawczy, a jeśli kierowca nie reaguje – samochód zatrzymuje się automatycznie.

źródło: Skoda Polska | autor: Redakcja
Redakcja
Forum Samochodowe
Redakcja
Redakcja
Awatar użytkownika
 
Posty: 3283
Zdjęcia: 12003
Prawo jazdy: 12 03 1998
Auto: Audi A4 B6

16 Lut 2020, 15:46

Każdy kierowca na pewno wie na ile go stać i czuje kiedy nie jest już w pełni sił. Mi kiedyś zdarzyła się taka mikro drzemka przez moment na prostej uratowała mnie hałasująca linia boczna jak się na nią najedzie. Od tamtej pory staram się unikać jazdy jak jestem zmęczony, a jak już jadę to częściej robię przerwy i mi np. pomaga 10 min. na świeżym powietrzu i klika przysiadów oraz zmniejszenie temperatury we wnętrzu auta.

Redakcja napisał(a):Kolejnym systemem pomocnym w długich podróżach jest EMERGENCY ASSIST, który w razie potrzeby skieruje samochód na skrajny prawy pas i zatrzyma go włączając jednocześnie światła awaryjne
Myślę że taki system przydałby się w ciężarówkach bo tam kierowcy są chyba najbardziej narażeni na takie zjawisko zasypiania za kierownicą.
Cichy77
Forumowicz VIP
 
Posty: 5213
Zdjęcia: 68
Auto: Mam, często zmieniam!

16 Lut 2020, 15:58

Redakcja napisał(a):Utrzymanie pełnego skupienia podczas długiej podróży jest trudne, ale nie niemożliwe.

Jestem całkowicie przeciwnego zdania, utrzymanie pełnej koncentracji przez kilka godzin jest po prostu fizycznie niemożliwe. Dlatego też w lokomotywach już dawno wprowadzono odpowiednie zabezpieczenia-po prostu maszynista musiał co jakiś czas użyć jakiegoś urządzenia, w przeciwnym razie pociąg się zatrzymywał. Obecnych systemów kolejowych nie znam.
Cichy77 napisał(a):Myślę że taki system przydałby się w ciężarówkach bo tam kierowcy są chyba najbardziej narażeni na takie zjawisko zasypiania za kierownicą.

I tu się zgadzam w 100%.
Oprócz aut w stopce, wiem co nieco jeszcze na temat Pandy III i Lancera IX
yeti65
Stały forumowicz
Awatar użytkownika
 
Posty: 2914
Zdjęcia: 13
Miejscowość: Zegrze Pd
Prawo jazdy: 29 11 1984
Przebieg/rok: 30tys. km
Auto: Outlander 2019, Vitara 2017
Silnik: 2.0 150KM 1,6 120KM
Paliwo: Benzyna
Typ: SUV
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2019

17 Mar 2020, 16:41

yeti65 napisał(a):Obecnych systemów kolejowych nie znam.
Z takich ciekawych systemów to jeszcze jest chyba SIFA. Tam maszynista wciska przycisk (najczęściej nożny) i tylko co jakiś czas puszcza go na chwilę. Przy dłuższym puszczeniu, bądź jego braku nastąpi hamowanie pociągu.
W samochodach ciężarowych są systemy monitorujące kierowcę i jak tylko zaczyna mieć oznaki mikrodrzemki musi się zatrzymać na najbliższym parkingu.
Rokiko
Zaawansowany
 
Posty: 782
 • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

  Marki samochodowe, które mają najbardziej przywiązanych klientów
  Słynna amerykańska firma analityczna J.D. Power przedstawiła wyniki najnowszego badania 2020 U.S. Automotive Brand Loyalty Study, które ukazuje poziom przywiązania klientów do poszczególnych marek samochodowych. ...
  Centrum testowania silników Skody
  SKODA zainwestowała blisko 34 mln euro w nowe centrum testowania jednostek napędowych. To kamień milowy na ścieżce rozwoju Producenta. Nowa inwestycja marki polega na rozbudowie istniejącego już od 2008 roku Centrum Technologii ...

 •  
  • Warto przeczytać