Niedziałający włącznik świateł i podświetlenie konsoli

14 Lut 2019, 22:51

Cześć, mam pewien problem z elektryką w aucie. Od tygodnia jestem właścicielem volvo xc70 z 2002 roku. Chwilę pojeździłem i było okej, tylko światła mijania były słabe i je wymieniłem na nowe (przy czym stara kostka do żarówki pękła mi w rękach, ale styki siedzą ciasno i się nie dotykają, mimo jej braku. Już mam nowe kostki do zamontowania, nie było jeszcze czasu zrobić) amio lumitec +130% (12v/55w) i wsadziłem ładowarkę/transmiter fm firmy roidmi. I teraz zaczynają się problemy. Otóż wysadziło mi bezpiecznik od gniazda zapalniczki. Wymieniłem go i więcej transmitera nie włożyłem. Tego samego dnia zauważyłem, że wskaźnik poziomu gazu w butli/włącznik gazu mi nie świeci. Podjechałem do serwisu od gazu, wymienili mi styk i od tej pory gra. Ale: podłączali mi komputer, żeby coś tam z gazem sprawdzić. Tego samego dnia, zaraz po wyjeździe od nich zauważyłem, że światła mijania świecą się już przy zapłonie, a cały włącznik świateł nie działa (przeciwmgielne/postojowe/poziom jasności - nic nie reaguje), a długie nie załączają, tylko pstrykną i gasną. Cała konsola z radiem była ledwo podświetlona. Gdzieś znalazłem, że to włącznik zepsuty, rozkręciłem go, przeczyściłem styki, podłączyłem z powrotem - załapał, działa, światła reagują prawidłowo. Ale wtedy zegar na konsoli kręcił godziny jedna za drugą przez jakiś czas i stawał na losowej godzinie i tak po każdym uruchomieniu silnika. Samochód postał kilka godzin i problem z włącznikiem świateł wrócił, a zegar już nie szaleje. Ma ktoś pomysł, co może być przyczyną tych szaleństw? Podłączanie kompa przez gazowników? Coś z tymi nowymi żarówkami? Transmiter paląc bezpiecznik coś tam jeszcze zepsuł w elektryce? Nie wiem, od której strony się za to zabrać, będę wdzięczny za każdą pomoc.
Wiem, nie miałem pisać autobiografii, ale nie chciałem niczego pominąć :)
MaksM92
Nowicjusz
 
Posty: 3

15 Lut 2019, 15:13

Transmiter nie powinien nic zepsuć ponieważ jak by wystąpiło jakieś zwarcie to wysadzi bezpiecznik od zapalniczki zazwyczaj jest on osobny nie powiązany z innymi urządzeniami.

MaksM92 napisał(a):amio lumitec +130%
Kupiłeś jakiś wynalazek ;/ ale żarówki nie powinny mieć większego wpływu na to jakie światła zapalasz i na podświetlenie konsoli. Odłącz przednie żarówki i sprawdź wtedy czy ściemnianie konsoli reaguje prawidłowo choć nie powinno mieć to związku.

MaksM92 napisał(a):Tego samego dnia, zaraz po wyjeździe od nich zauważyłem, że światła mijania świecą się już przy zapłonie, a cały włącznik świateł nie działa (przeciwmgielne/postojowe/poziom jasności - nic nie reaguje), a długie nie załączają, tylko pstrykną i gasną.
Na pewno przełącznik trzeba zdiagnozować co do długich świateł one są na przełączniku (manetce) przy kierownicy tam masz dwie opcje albo je zapalasz na stałe albo mrugasz rozumiem że przełączenie na stałe świecenie nie działa TAK?
Cichy77
Forumowicz VIP
 
Posty: 5225
Zdjęcia: 62
Auto: Mam, często zmieniam!

15 Lut 2019, 16:25

Dzięki za szybką odpowiedź.
Zgadza się, długie włączam tak jak zawsze, a one zapalą się na moment i zaraz odbijają z powrotem. Spróbuję z odłączeniem lamp, ale dopiero w niedzielę będę przy samochodzie. Dam znać co i jak. A gazownik podłączając komputer nic nie namieszał w takim układzie? Bo nie chce mi się wierzyć, że to przypadek, że nagle przestał działać włącznik, zaraz po podłączaniu do kompa i wymianie żarówek i szukam przyczyny awarii, żeby się nie powtórzyło po wymianie włącznika.
MaksM92
Nowicjusz
 
Posty: 3

18 Lut 2019, 12:10

MaksM92 napisał(a):A gazownik podłączając komputer nic nie namieszał w takim układzie?
Wpinał się tylko do komputera gazowego czy również przez złącze OBD ?
Generalnie podpinają się i sprawdzając błędy nic nie popsujesz.

Daj znać co działo się jak odłączyłeś lampy.
Cichy77
Forumowicz VIP
 
Posty: 5225
Zdjęcia: 62
Auto: Mam, często zmieniam!

19 Lut 2019, 16:06

Przez złącze też. Odłączyłem dziś lampy i nic to nie zmieniło. Gdzieś w necie znalazłem sposób, że można resetować włącznik świateł, wciskając oba przyciski mgielnych naraz i tak kilka razy zadziałało, ale to nie jest rozwiązanie na dłużej. Już zamówiłem nowy włącznik, mam nadzieję, że to rozwiąże sprawę.
MaksM92
Nowicjusz
 
Posty: 3