Niższe ciśnienie w oponach

05 Gru 2022, 19:32

Witam,w zeszłym roku kupiłem opony całoroczne michelin r 16. Dziś rano na desce rozdzielczej pojawił się komunikat że ciśnienie w oponach jest zbyt niskie. Wcześniej w tym samym samochodzie jeździłem również na całorocznych michelinach 6 lat i nie miałem takiej sytuacji. Pamiętam jedynie że musiałem dwa razy wymienić wentyl bo był sparciały. Dziś ciśnienie kompresor pokazał 1,8 w każdym kole,a powinno być 2.1. Czy to możliwe że wraz z nadejściem zimy ciśnienie mogło uciec? Jeśli tak to czy jest to normalne, dlaczego właściwie tak się dzieje?
moxia
Nowicjusz
 
Posty: 25

05 Gru 2022, 19:40

Ciśnienie w oponach powinno sprawdzać się co około miesiąc. Wartości mogą się wahać w zależności od zewnętrznej temperatury ale też rozgrzanych opon po jeździe w trasie dlatego nie powinno się ustalać ciśnienia po dłuższej jeździe w trasie zatrzymując się na stacji (szczególnie latem) będzie ono zbyt wysokie.

Jeżeli latem miałeś 2.1 to jest jak najbardziej możliwe że przy temperaturach bliskich zeru ciśnienie będzie na takim poziomie jak podałeś.

Najlepiej dopompuj powietrza do odpowiednich wartości i po sprawie. Jeżeli jednakowo spadło we wszystkich kołach to znaczy że jest wszystko ok i jest to spowodowane warunkami atmosferycznymi.

moxia napisał(a):Wcześniej w tym samym samochodzie jeździłem również na całorocznych michelinach 6 lat i nie miałem takiej sytuacji.
Przez sześć lat nie sprawdzałeś ciśnienia w kołach i nie przekładałeś ich sezonowo na inną oś zamieniając przód z tyłem?
Rokiko
Forumowicz VIP
 
Posty: 9774
Zdjęcia: 34

05 Gru 2022, 19:44

Możliwe, że to pogoda... dopompuj i sprawdzaj regularnie. Upewnij się też, że masz dobre felgi! Mnie uciekało powietrze, bo miałem już przechodzone felgi
KacperT4
Początkujący
 
Posty: 73

05 Gru 2022, 19:46

Pierwsze pytanie to jak dawno sprawdzałeś ciśnienie w oponach nie licząc tego o którym napisałeś? Ciśnienie może z czasem delikatnie spaść , jakieś 0,1bara na miesiąc jest normalne nawet jak opony felgi i wentyle są nowe

Ciśnienie może też spadać przez zardzewiałe albo krzywe felgi ale to już sam wiesz w jakim jest stanie.

Napompuj koła do takich wartości ciśnienia jakie cię interesuje i sprawdź za tydzień czy coś się zmieniło
ineedl
Zaawansowany
 
Posty: 972
Zdjęcia: 87
Prawo jazdy: 01 02 2019
Auto: Opel Vectra B
Silnik: 2.2 DTI 125KM
Paliwo: Diesel
Typ: Liftback
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2001

05 Gru 2022, 20:06

Tak też myślałem że to może być różnica temperatur, pozytywne i rokujące w tym wszystkim jest to że ciśnienie było niższe w każdym kole. Dopompowałem i będę to obserwował. Do tej pory polegałem głównie na czujnikach i komunikatach na desce rozdzielczej, oczywiście profilaktycznie powiedzmy co kilka miesięcy sprawdzałem na stacjach ciśnienie. Zastanawiające jest to że w poprzednich całorocznych też michelinach nigdy podobnej sytuacji nie miałem z wyjątkiem tych dwóch sparciałych wentyli o których już wspomniałem. No nic miejmy nadzieję że to fałszywy alarm. Jeśli chodzi o same felgi to są one w bardzo dobrym stanie, żadnej rdzy i żadnych wgnieceń. Dzięki panowie.jak zawsze szybka i profesjonalna porada. Pozdrawiam
moxia
Nowicjusz
 
Posty: 25

05 Gru 2022, 20:13

Poleganie na samych czujnikach to nie zawsze dobry sposób :wink: (różnicę 0,5 bar da się już wyczuć przy prowadzeniu samochodu) niemniej jednak sprawdzaj przynajmniej raz w miesiącu to ciśnienie.
Rokiko
Forumowicz VIP
 
Posty: 9774
Zdjęcia: 34

05 Gru 2022, 22:17

Ok będę, dzięki jeszcze raz pozdrawiam
moxia
Nowicjusz
 
Posty: 25