Nowe oznaczenia paliw - trzy grupy kółko, kwadrat, romb

Nowe oznaczenia paliw - trzy grupy kółko, kwadrat, romb

24 Lip 2018, 17:57

W całej UE na dystrybutorach oraz w nowych pojazdach pojawią się symbole, które mają pomóc kierowcom uniknąć pomyłek podczas tankowania. W zależności od rodzaju paliwa będą to trzy główne grupy: benzyna (kółko), diesel (kwadrat), paliwa gazowe (romb).

Już od października na stacjach paliw pojawią się nowe oznaczenia, stare będą jeszcze przez jakiś czas również dostępne tak żeby kierowcy nie znający tematu mogli przyzwyczaić się do wprowadzanej zmiany która będzie obowiązywała w całej UE gdzie oznaczenia paliw zostaną ujednolicone.
Image Stare oznaczenia paliw (które przestaną już niedługo obowiązywać)
- benzyna -> Pb95, Pb98
- diesel -> ON
- paliwa gazowe -> LPG, CNG

Nowe oznaczenia paliw
- benzyna (symbole w kole) -> E5, E10, E85
- diesel (symbole w kwadracie) -> B7, B10, XTL
- paliwa gazowe (symbole w rombie) -> LPG, LNG, CNG, H2

Nowe etykiety będą dla kierowców łatwiej rozpoznawalne z racji tego że każdy rozdaj paliwa będzie musiał mieć zachowany odpowiedni kształt geometryczny etykiety i dopiero wewnątrz niej będzie dokładne oznaczenie tego paliwa.

O co chodzi z tymi literami i liczbami na etykietach?
ImageW przypadku benzyny litera "E" pochodzi od etanolu, a liczba z jej prawej strony oznacza ilość procentową biokomponentów zawartych w tym paliwie.
- Oznaczenie E5 to paliwo o zawartości 5% biokomponentów i może być nim benzyna oznaczana dotąd jako Pb95 jak i Pb98.
- Oznaczenie E10 to paliwo o zawartości 10% biokomponentów i tu również może być tak oznaczana benzyna Pb95 jak i Pb98. To paliwo w Polsce jest jak dotąd mało popularne i najczęściej można je spotkać np. w Niemczech i Finlandii.
- Oznaczenie E85 to paliwo głównie oparte na biokomponentach dla samochodów z oznaczeniem flexifuel.

ImageKolejnym paliwem jest olej napędowy czyli paliwo do diesla które oznaczone jest literką "B" od biodiesla. Tu jest taka sama zasada co przy paliwach benzynowych jeżeli chodzi o procentową zawartość biokomponentów.
- Oznaczenie B7 to paliwo o zawartości 7% biokomponentów i są to estry dodawane bezpośrednio do oleju napędowego.
- Oznaczenie B10 to paliwo o zawartości 10% biokomponentów i tu już trzeba uważać bo w tej chwili niektórzy producenci nie zalecają stosowania takiego paliwa.
- Oznaczenie XTL to całkiem nowy symbol który oznacza olej napędowy powstały bez użycia ropy naftowej jest to paliwo wytwarzane z surowców odnawialnych lub kopalnych innych niż ropa naftowa. Paliwo syntetyczne dla diesli o właściwościach takich samych jak klasyczny olej mineralny. Takie paliwo może zawierać do 7% biokomponentów.

ImageTrzecia grupa to paliwa gazowe i tu mamy chyba najmniejszą zmianę jeżeli chodzi o oznaczenie ponieważ nazwy dotychczasowe zostają i jedynie zostaje dodany do nich kształt rombu.
- Oznaczenie LPG to paliwo gazowe w stanie płynnym czyli gaz płynny.
- Oznaczenie LNG to skroplony gaz ziemny.
- Oznaczenie CNG to sprężony gaz ziemny.
- Oznaczenie H2 to wodór.

Oznaczenia w nowych samochodach
Producenci samochodów również muszą wprowadzić zmiany w postaci naklejek które zazwyczaj umieszczane są na klapce paliwa lub we wnęce obok korka do wlewu paliwa. Takie zaktualizowane naklejki prawdopodobnie będzie można nabyć do samochodów które zostały wyprodukowane wcześniej i nakleić je w odpowiednim miejscu. Zawsze to większe bezpieczeństwo na stacji benzynowej podczas tankowania.

Na niektórych stacjach w Polsce już można spotkać nowe piktogramy w postaci przyklejanych naklejek przy obecnych oznaczeniach.
Redakcja
Forum Samochodowe
Redakcja
Redakcja
Awatar użytkownika
 
Posty: 2694
Zdjęcia: 9708
Rejestracja: 18 Cze 2012, 13:53
Prawo jazdy od: 12 03 1998
Auto: Audi A4 B6

Re: Nowe oznaczenia paliw - trzy grupy kółko, kwadrat, romb

25 Lip 2018, 14:09

Redakcja napisał(a):Oznaczenie E5 to paliwo o zawartości 5% biokomponentów i może być nim benzyna oznaczana dotąd jako Pb95 jak i Pb98
W takim razie skąd będzie wiadomo że paliwo E5 to była benzyna Pb95 a nie Pb98? Będą to paliwa oznaczone E5 i jedno będzie droższe a drugie tańsze?

Zastanawiam się nad tym i nie mogę znaleźć rozwiązania. Znalazłem fotkę zrobioną na jednej ze stacji w Warszawie która wprowadziła już takie oznaczenia i na niej widać że Pb95 i Pb98 oznaczone są tak samo czyli symbolem E5.

[Aby pobrać załącznik musisz być zalogowany na forum » zaloguj się]

Cichy77
Stały forumowicz
 
Posty: 1137
Zdjęcia: 8
Rejestracja: 25 Sty 2018, 16:52
Auto: Nie mam
  • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

    Daltonista na drodze - czerwony, żółty i zielony Daltonista na drodze - czerwony, żółty i zielony
    Prawidłowa interpretacja kolorów w pewnych okolicznościach drogowych bywa kluczowa dla zachowania bezpieczeństwa. Zdarza się to głównie, gdy zasady na drodze wyznacza sygnalizacja świetlna. Jak radzi sobie w ...
    System czterech kół skrętnych - technologie high-tech w nowym Touaregu System czterech kół skrętnych - technologie high-tech w nowym Touaregu
    Brzmi to trochę jak "mission impossible" za sprawą Touarega trzeciej generacji Volkswagen wprowadza na rynek luksusowego SUV-a, który jest równie zwrotny, jak auto kompaktowych rozmiarów. Czy to możliwe? ...

  •