Obowiązek przerejestrowania auta 2024.

03 Kwi 2024, 08:37

Witam. Chciałbym niebawem sprzedać swój samochód, który zakupiłem jeszcze przed zmianą przepisów. Krótko: nie posiadam ciągu umów, jedynie umowę kupna sprzedaży, którą zawarłem z poprzednim właścicielem.
Czy do obowiązkowego przerejestrowania auta nowy właściciel będzie potrzebował cały ciąg umów, czy wystarczy mu jedynie umowa zawarta między mną a poprzednim właścicielem?
Jeśli taki temat już był to z góry przepraszam, ale naszukałem się w internecie i nie mogę nic znaleźć.
Fred0004
Nowicjusz
 
Posty: 18
Prawo jazdy: 01 01 2009
Auto: Nissan Micra
Silnik: 1.2
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: SUV
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2002

03 Kwi 2024, 18:38

Kto jest w wpisany w DR ? Poprzedni właściciel od którego kupiłeś , czy jeszcze ktoś inny ? Po za tym przepisy ostatnimi czasami zmieniły się po raz drugi . Nie pamiętam od którego roku ale tak - Przed 2024 był obowiązek zgłoszenia nabycia pojazdu do WK . Rejestracja nie była obowiązkowa .
Nie odpowiadam na problemy na PW
bonifacy
Stały forumowicz
 
Posty: 4723
Zdjęcia: 0
Prawo jazdy: 01 01 1981
Auto: Fabia II , Fabia II
Silnik: 1,4 CGGB , 1,4 BXW
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Kombi
Skrzynia biegów: Manualna

03 Kwi 2024, 19:04

Cześć. W dowodzie rejestracyjnym jest "wbity" poprzedni właściciel (właściwie współwłaściciel), z którym podpisywałem umowę kupna sprzedaży.
Po zakupie auta poza zgłoszeniem nabycia w WK chciałem je od razu przerejestrować, ale Pani z wydziału poinformowała mnie, że nie mogę, ponieważ nie posiadam ciągu umów tzn. nie mam umowy zawartej między gościem, od którego kupiłem auto a pierwszym właścicielem. Powiedziała również, żebym sprawę "olał" - wystarczy przynieść dowód rejestracyjny, zgłosić nabycie i tyle - można śmigać na starych blachach. Tyle, że to było w 2022, teraz zmieniły się przepisy i nie wiem czy ten ciąg umów dalej jest potrzebny do przerejestrowania, bo jak tak to nie wiem skąd ja teraz tą pierwszą umowę dostanę.. :?
Fred0004
Nowicjusz
 
Posty: 18
Prawo jazdy: 01 01 2009
Auto: Nissan Micra
Silnik: 1.2
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: SUV
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2002

03 Kwi 2024, 19:36

Fred0004 napisał(a):W dowodzie rejestracyjnym jest "wbity" poprzedni właściciel (właściwie współwłaściciel), z którym podpisywałem umowę kupna sprzedaży.
Z tego co wiem w takim przypadku to poprzednie umowy nie są Ci potrzebne . Z tym że hasło ,,współwłaściciel '' . Na umowie kupna masz tego drugiego właściciela ? Podpisał się też ?
Nie odpowiadam na problemy na PW
bonifacy
Stały forumowicz
 
Posty: 4723
Zdjęcia: 0
Prawo jazdy: 01 01 1981
Auto: Fabia II , Fabia II
Silnik: 1,4 CGGB , 1,4 BXW
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Kombi
Skrzynia biegów: Manualna

03 Kwi 2024, 20:12

Tak, na umowie jest również podpis współwłaściciela.
Możliwe, że w WK zostałem wprowadzony w błąd ALBO źle zrozumiałem.
Zależało mi na przerejestrowaniu, bo nie chciałem jeździć po mieście na blachach z drugiego końca Polski :) No ale się nie dało, więc po załatwieniu formalności i ubezpieczeniu auta zostawiłem temat.
Sam się zastanawiałem po co im ten ciąg umów do przerejestrowania, skoro mam dowód rejestracyjny i kartę pojazdu. Jestem trzecim (4 licząc ww:) ) właścicielem tego auta - Na karcie pojazdu wpisany jest pierwszy właściciel a na DR już drugi, czyli ówczesny współwłaściciel , z którym podpisywałem umowę.
Fred0004
Nowicjusz
 
Posty: 18
Prawo jazdy: 01 01 2009
Auto: Nissan Micra
Silnik: 1.2
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: SUV
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2002

03 Kwi 2024, 20:26

Fred0004 napisał(a):ALBO źle zrozumiałem.
To najbardziej prawdopodobne lub pani z okienka miała zły dzień , lub jest coś jeszcze , jakieś niezgodności w papierach .
Fred0004 napisał(a):Na karcie pojazdu
Tą kartę pojazdu czy tam tzw. książkę pojazdu to opraw w ramkę , powieś na ścianie lub wyrzuć . Kolejny bzdet który utracił ważność .
Nie odpowiadam na problemy na PW
bonifacy
Stały forumowicz
 
Posty: 4723
Zdjęcia: 0
Prawo jazdy: 01 01 1981
Auto: Fabia II , Fabia II
Silnik: 1,4 CGGB , 1,4 BXW
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Kombi
Skrzynia biegów: Manualna
  • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

    Abu Zabi buduje stację tankowania wodoru
    Toyota wraz z partnerami biznesowymi i rządem Abu Zabi przeprowadzi testy Toyoty Mirai, których celem jest analiza możliwości wprowadzenia motoryzacji opartej na wodorze. W maju tego roku zostanie otwarta w stolicy ...