Odgrzybianie, czyszczenie klimatyzacji Corsa C

26 Maj 2022, 17:49

Witam,

Czy ktoś z forumowiczów odgrzybiał kiedyś samodzielnie (przy pomocy pianki czy też innych preparatów) układ klimatyzacji w Opel Corsa C? Próbowałem zlokalizować parownik, ale nie ma go od strony skrytki pasażera, a za filtrem kabinowym na podszybiu również niewiele widać niestety. Jakieś rady, żebym mógł to w "domowych warunkach" zrobić samemu?
WojtiM98
Nowicjusz
 
Posty: 27

27 Maj 2022, 08:15

Jedź do serwisu klimatyzacji, zapłać 100 zł i Ci odgrzybią ozonatorem czy innym preparatem.

Te pianki to bzdura, nie dziaduj.
galakty
Forumowicz VIP
 
Posty: 8843
Zdjęcia: 1
Prawo jazdy: 23 08 2012
Auto: Ceed I
Silnik: 1.6 CRDi 115/130
Paliwo: Diesel
Typ: Hatchback
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2007

27 Maj 2022, 08:59

galakty napisał(a):Te pianki to bzdura, nie dziaduj
Myślisz? Ja używam pianki i innych środków do odgrzybiania i lepiej sobie poradziły niż ozonator po którym problem wracał po kilkunastu dniach przy zagrzybionej klimie. Ozonator jest dobry jak masz w miarę czysty układ tak żeby go tylko odświeżyć wraz z kanałami nawiewu w całej wentylacji.

Jak chce zrobić sam to nic nie stoi na przeszkodzie. Ja na serwisie odgrzybiania nie raz się przejechałem, a za 100zł zrobią to pewnie pobieżnie.

Ozonowanie zadziała jak układ nie jest mocno zagrzybiony w innym przypadku najlepsze będzie mycie parownika lub aplikowanie pianki (nawet kilka razy w niewielkich odstępach czasu).

Corsa C ma to do siebie, że parownik jest dosyć mocno schowany i dostęp do niego jest ciężki. W tym samochodzie najlepiej chyba jest podać długą sondą środek przez rurkę odpływową z parownika klimatyzacji.

Tu masz fotkę z opisem parownika i dostępu

[Aby pobrać załącznik musisz być zalogowany na forum » zaloguj się]

Rokiko
Forumowicz VIP
 
Posty: 9756
Zdjęcia: 34

27 Maj 2022, 12:42

Może faktycznie jak układ jest zaniedbany to coś pomoże, ale wychodzę z założenia że pianka nie dotrze wszędzie. Ozonator na pełnych obrotach wniknie wszędzie, również w tapicerkę. Ja wolę ten efekt, pianki i granaty jako uzupełnienie spoko, ale jako remedium według mnie nie.
galakty
Forumowicz VIP
 
Posty: 8843
Zdjęcia: 1
Prawo jazdy: 23 08 2012
Auto: Ceed I
Silnik: 1.6 CRDi 115/130
Paliwo: Diesel
Typ: Hatchback
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2007

27 Maj 2022, 13:18

galakty napisał(a): Ozonator na pełnych obrotach wniknie wszędzie, również w tapicerkę. Ja wolę ten efekt, pianki i granaty jako uzupełnienie spoko, ale jako remedium według mnie nie.

Jestem tego samego zdania.
Odpuść dzisiaj, nie spiesz się na cmentarz i nie zabieraj tam innych...
MotoAlbercik
Moderator
Awatar użytkownika
 
Posty: 20285
Zdjęcia: 1212
Miejscowość: Tychy
Auto: Jeep Grand Cherokee WJ QD HQ
Silnik: 4,7 ccm3 253 KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Terenowy
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2000

27 Maj 2022, 13:23

galakty napisał(a):jak układ jest zaniedbany to coś pomoże, ale wychodzę z założenia że pianka nie dotrze wszędzie
Jak masz parownik zasyfiony to ozonator nie pomoże w tym przypadku bo tu najlepsze będzie jego płukanie i mycie. Korzystałem z preparatu do odgrzybiania Wurth taki z sondą fajnie sobie radzi ale nie dociera wszędzie ze względu na słaby boczny rozprysk na końcu dyszy. Ostatnio używałem pianki Cx-30 czy jakoś tak i miałem podgląd z kamerki jak ją aplikowałem. Poszła po całości i weszła w chłodniczkę. Zużyłem cały preparat wykonując taką aplikację dwa razy i uważam, że bardzo dobrze sobie poradziła.

galakty napisał(a):Ozonator na pełnych obrotach wniknie wszędzie, również w tapicerkę
To prawda i moim zdaniem to niego powinno się użyć jako uzupełnienie już po odkażeniu/myciu parownika :)
Rokiko
Forumowicz VIP
 
Posty: 9756
Zdjęcia: 34
  • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

    Silnik 8GR-FXS
    Silnik 8GR-FXS jest kolejną jednostką, którą w napędzaniu kół wspomagają silniki elektryczne. Sam motor wytwarza 299 KM, ale łączna moc układów, w których jest stosowany wynosi już 359 KM. Z takiego ...