Odśnieżanie i odladzanie samochodu

22 Lut 2019, 20:05

W zimie dokładne oczyszczenie auta ze śniegu i lodu ma ogromne znaczenie. Jazda samochodem przypominającym igloo lub z zaparowanymi szybami jest niebezpieczna, a w dodatku grozi mandatem.

Po intensywnych opadach śniegu na drodze można zobaczyć auta, które zdecydowanie wymagają odśnieżenia. W zimowych warunkach dojazd do celu często zajmuje więcej czasu niż zwykle, dlatego kierowcy starają się oszczędzić cenne minuty, rezygnując z dokładnego oczyszczenia samochodu ze śniegu czy lodu.
Odśnieżanie i odladzanie samochodu Przejrzystość szyb jest bardzo ważna dla naszego bezpieczeństwa. Bez tego trudno w porę dostrzec znak drogowy czy pojawiającą się nagle przeszkodę, a przecież szczególnie w zimie, gdy jezdnia może być wyjątkowo śliska, potrzebujemy z wyprzedzeniem wiedzieć, że konieczne będzie np. hamowanie.

Dlatego niezbędnym wyposażeniem samochodu w tym okresie jest skrobaczka do szyb i szczotka do usuwania śniegu. Przydać może się również specjalny płyn do odmrażania i czyszczenia szyb, zwłaszcza jeśli nasze auto nie jest garażowane. Szyby powinny być czyste także od środka – nie można dopuścić do ich zaparowania. Używajmy wycieraczek, dmuchawy i ogrzewania szyb na tyle intensywnie, na ile jest to konieczne.

POLECAMY Po co kierowcy w zimie okulary przeciwsłoneczne?

Czyste szyby to jednak nie wszystko. Pamiętajmy o tym, że przed wyruszeniem w drogę należy oczyścić całe auto. Śnieg spadający z naszego dachu może ograniczyć widoczność innym kierowcom. Niedopuszczalna jest też sytuacja, w której niewidoczne stają się reflektory albo tablica rejestracyjna samochodu.

Na przygotowanie samochodu do jazdy musimy zaplanować odpowiednią ilość czasu. Wielu kierowców stara się przyspieszyć ten proces, odśnieżając auto z uruchomionym silnikiem, jest to jednak niezgodne z przepisami. Za trwający ponad minutę postój z włączonym silnikiem grozi nam mandat.

źródło: Szkoła Bezpiecznej Jazdy Renault
Redakcja
Forum Samochodowe
Redakcja
Redakcja
Awatar użytkownika
 
Posty: 3778
Zdjęcia: 13072
Prawo jazdy: 12 03 1998
Auto: Tesla Model Y

29 Lis 2023, 10:21

Odśnieżanie i odladzanie samochodu to ważne czynności, zwłaszcza w okresie zimowym, aby zapewnić bezpieczeństwo i prawidłowe funkcjonowanie pojazdu.

Tu kilka wskazówek dotyczących tego, jak to prawidłowo wykonać:

Zacznijmy od odśnieżania. Tu warto rozpocząć od dachu. Usunąć śnieg z dachu pojazdu i następnie schodzić niżej zmiatając go miękką szczotką. Trzeba odśnieżyć boki, maskę, klapę bagażnika, a także tył pojazdu, ważne są też obszary wokół zewnętrznych lusterek. Trzeba zwrócić uwagę na przednie i tylne lampy czy są widoczne i nie zasłania ich warstwa śniegu, bądź lodu.

Jak już odśnieżymy auto to przechodzimy do odladzania a to trudniejszy proces. Bardzo często jak mamy sporo śniegu na samochodzie odladzanie nie będzie potrzebne ale jeżeli już zaistnieje taka potrzeba to warto mieć skrobaczkę do szyb ale z jakiegoś miękkiego materiału np. takiej twardszej gumy lub np. płyn do rozmrażania (on może sobie nie poradzić w bardzo niskich temperaturach). Lód lub szron usuwamy z szyb ostrożnie i z wyczuciem uważając aby ich nie porysować.

Do odladzania nigdy nie stosujemy ciepłej wody lub innych tego typu płynów bo może to doprowadzić do pęknięcia szyby w wyniku różnicy temperatur.

Jeśli zamki są zamrożone, warto tu użyć odpowiedniego środka do odladzania zamków. W żadnym przypadku nie próbujemy siłowo obracać klucza w zamku, ponieważ może to spowodować uszkodzenia.

Aby zapobiegać zamarzaniu warto unikać pozostawiania pojazdu z mokrym śniegiem wokół zamków, drzwi i okien, aby uniknąć zamarzania. Przykładowo kończymy jazdę i mamy trochę zaśnieżony samochód, a śnieg już przestał padać to warto go zgarnąć szczotką z samochodu i tych newralgicznych miejsc.
blocke
Nowicjusz
 
Posty: 18

29 Lis 2023, 12:45

Redakcja napisał(a):specjalny płyn do odmrażania i czyszczenia szyb, zwłaszcza jeśli nasze auto nie jest garażowane.

Hmmm, a czym się różni ten specjalny płyn od tego nie specjalnego? I gdzie można kupić taki specjalny płyn?
Redakcja napisał(a):Szyby powinny być czyste także od środka – nie można dopuścić do ich zaparowania. Używajmy wycieraczek, dmuchawy i ogrzewania szyb na tyle intensywnie, na ile jest to konieczne.

Hmmm No to powiem szczerze, że jeszcze nie spotkałem kierowcy, któremu szyba nie zaparowała...Ba, nawet przeciwnie - szyba zaparowała po włączeniu dmuchawy....
blocke napisał(a):Zacznijmy od odśnieżania. Tu warto rozpocząć od dachu

A ja ( jak i zapewne wielu innych ) muszę zaczynać od przedniej szyby, bo śnieg z tej szyby muszę w większości odgarnąć na dach i boki, bo konstrukcja podszybia jest taka, że nie można odśnieżyć szyby przedniej zrzucając śnieg na maskę albo na bok ( dolna część podszybia ). Więc nie pisz, że trzeba zaczynać od dachu.
blocke napisał(a):warto mieć skrobaczkę do szyb ale z jakiegoś miękkiego materiału np. takiej twardszej gumy

Oooo, nie wiedziałem że są takie skrobaczki, które mają na tyle twardą gumę, że zeskrobię nią lód z szyby. Jak możesz to zapodaj jakąś stronę internetową, gdzie mogę kupić taką skrobaczkę. Będę wdzięczny.
Odpuść dzisiaj, nie spiesz się na cmentarz i nie zabieraj tam innych...
MotoAlbercik
Moderator
Awatar użytkownika
 
Posty: 20285
Zdjęcia: 1212
Miejscowość: Tychy
Auto: Jeep Grand Cherokee WJ QD HQ
Silnik: 4,7 ccm3 253 KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Terenowy
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2000
  • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

    Chevrolet Corvette C7 - 4 potężne końcówki wydechu
    Amerykanie słyną z zamiłowania do sportowych samochodów z potężnymi silnikami. Ale czasami ich mania wielkości dotyka również pozostałych części samochodu. Dowodem tego może być Chevrolet Corvette 7. generacji. ...
    Kiedy kupić nowe opony?
    Eksploatacja jest głównym czynnikiem wpływającym na żywotność opon – tym bardziej, jeśli jest nieprawidłowa. Niewłaściwy serwis opon, przeładowany samochód, jazda ze zbyt małym ciśnieniem w oponach oraz ...