Olej - Toyota Corolla 1.6 VVTI

11 Sty 2023, 14:50

Witam wszystkich bardzo serdecznie,

Mam pewien problem odnośnie doboru oleju do samochodu Toyota Corolla E15 1.6 VVTI (moc 124KM, rok produkcji 2007, oznaczenie silnika 1ZR-FE). Chciałbym wymienić olej w tym samochodzie i wiem, że wcześniej był tam wlany Valvoline Maxlife 5W-40, co nie jest zbytnio zgodne z tym, co widnieje w manualu do tego samochodu. Auto obecnie ma około 196 000 przebiegu, na tym oleju przejechało jakieś 10-11 tyś km i nic z nim się nie działo. W sieci wyczytałem, że do tego silnika najlepszy powinien być olej 5W-30 (taki też widnieje w instrukcji obsługi). W związku z tym czy moglibyście polecić jakiś dobry olej do tego silnika? Czy może wziąć coś od Toyoty? Dodatkowo mam jeszcze jedno pytanie, a mianowicie czy jeżeli wcześniej do tego silnika zalany był olej 5W40, a chciałbym zmienić go na 5W30 to czy trzeba robić jakąś płukankę czy coś? Czy można po prostu śmiało lać ten 5W-30? Będę wdzięczny za wszelką pomoc

Pozdrawiam :)
dovxeer
Nowicjusz
 
Posty: 5

11 Sty 2023, 15:35

dovxeer napisał(a):Czy może wziąć coś od Toyoty?
Możesz kupić oryginalny Toyoty 5W30 mają całkiem przystępne ceny w porównaniu z innymi i jakościowo też jest dobrze.

Dobrym wyborem będzie też olej np. Valvoline Synpower Fe 5W30.

dovxeer napisał(a):Dodatkowo mam jeszcze jedno pytanie, a mianowicie czy jeżeli wcześniej do tego silnika zalany był olej 5W40, a chciałbym zmienić go na 5W30 to czy trzeba robić jakąś płukankę czy coś?
Jak silnik nie bierze oleju, a olej na bagnecie po tych 10tkm jest jeszcze klarowny to nie musisz robić płukanki aczkolwiek na pewno w takim przypadku nie zaszkodzi.
Rokiko
Forumowicz VIP
 
Posty: 9765
Zdjęcia: 34

11 Sty 2023, 15:56

@Rokiko
Dziękuję za szybką odpowiedź :) Też właśnie słyszałem o tym, że oleje od Toyoty są naprawdę dobrej jakości i warto je lać jeśli ma się samochód tej marki.
dovxeer
Nowicjusz
 
Posty: 5

11 Sty 2023, 18:41

Rokiko napisał(a):Możesz kupić oryginalny Toyoty 5W30 mają całkiem przystępne ceny w porównaniu z innymi i jakościowo też jest dobrze.


Ja wiem czy takie przystępne jak na zwykłe oleje HC
Takie se :D
Dla mnie szkoda kasy na przeciętniaka.
szybki
Moderator - Tuning
 
Posty: 10347
Prawo jazdy: 19 07 1994
Auto: Toyota
Paliwo: Benzyna
Typ: Sport/Coupe

11 Sty 2023, 19:40

Powiem tak u mnie jedna Toyota jeździła na oryginalnym oleju do ponad 200tkm i silnik czysty nie brała oleju itd. stosowany ten olej.

Tu bardzie chodzi o to jak się sprawdzają w eksploatacji.

szybki napisał(a):Dla mnie szkoda kasy na przeciętniaka.
To poleć coś konkretnego do tego silnika. Przydało by się to w podsumowaniu Twojej wypowiedzi.
Rokiko
Forumowicz VIP
 
Posty: 9765
Zdjęcia: 34

11 Sty 2023, 22:01

Rokiko napisał(a):To poleć coś konkretnego do tego silnika. Przydało by się to w podsumowaniu Twojej wypowiedzi.

Co chcesz polecić ? Każda marka oleju spełniająca wymogi producenta będzie ok. Napisałem tylko że olej toyoty niczym szczególnym się nie wyróżnia a nie chce wchodzić w głębie olejową bo jest tego sporo.

Proponowałeś Valvoline niech będzie Valvoline :D też go używam.

Dostosować olej do wymogów producenta, do warunków jazdy i robić interwały co 10-15k.km. i wsjo.
szybki
Moderator - Tuning
 
Posty: 10347
Prawo jazdy: 19 07 1994
Auto: Toyota
Paliwo: Benzyna
Typ: Sport/Coupe

12 Sty 2023, 10:31

5W30 Fuel Economy. Taki olej rekomenduje Toyota.
Odpuść dzisiaj, nie spiesz się na cmentarz i nie zabieraj tam innych...
MotoAlbercik
Moderator
Awatar użytkownika
 
Posty: 20285
Zdjęcia: 1212
Miejscowość: Tychy
Auto: Jeep Grand Cherokee WJ QD HQ
Silnik: 4,7 ccm3 253 KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Terenowy
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2000

18 Sty 2023, 19:07

Nie sądze by wybór oleju 5w40 w przypadku tego silnika,z tego roku to był zły pomysł,uważam,że ktoś kto zmienił indeks lepkości na taki, wiedział co robi,te silniki seria ZR należą do najlepszych silników TOYOTY z jednym zaznaczeniem,w silnikach z początku produkcji dochodziło do wycierania się szklanek popychaczy,a ponieważ nic nie wiadomo o wadzie materiałowej można przypuszczać,że żle dobrano lepkość oleju w 100 st c,a jednak między olejami 5w30 a 5w40 na tym polu jest różnica i to niezbyt mała,ja bym do niego polecał Meguin Megol Superleichtlauf 5w40,Kolegaberlin oferuje go za 169 zł 5 l +kw,to 100% syntetyczny olej PAO,w teście na trwałość filmu olejowego,czyli własnościach przeciwzużyciowych jak dotąd żaden olej nie wypadł lepiej,nawet LIQUI MOLY(ta sama stajnia),który jest zdecydowanie droższy,to olej rewelacyjny,szczerze polecam do tego silnika,zapomnisz o jakiejkolwiek możliwości wycierania się szklanek.
PhantomASA1
Forumowicz VIP
 
Posty: 8477
Zdjęcia: 3
Miejscowość: Z prawdy :)