Ecotec 2.2 DTI - raz jest mniej raz więcej oleju

09 Paź 2022, 07:46

Vectra B 2.2 DTI 2001r.

Mam do was pytanie , bo nie chce z każdą mini rzeczą latać do warsztatu przy dzisiejszych cenach.

Otóż auto mam od kwietnia, olej wymieniłem z filtrami po zakupie , ma jakieś 7tys. , nie trzeba było go dolewać , nie ubywał.

Jakieś trzy tygodnie temu gdy sprawdziłem olej było go trochę mniej , nie trzeba było dolewać jeszcze ale mniej. Skoro było mniej zacząłem częściej sprawdzać. I do dziś , raz jest go trochę mniej , raz wraca do momentu wcześniejszego i tak w kółko.

Pierwsza myśl się nasuwa pewnie taka że auto stoi w różnych miejscach przy sprawdzaniu. Otóż nie , zawsze stoi w tym samym miejscu pod pracą i zawsze sprawdzam po takim samym czasie spoczynku samochodu czyli gdy wychodzę z pracy , więc czy jest coś co trzeba naprawić/sprawdzić?
ineedl
Zaawansowany
 
Posty: 972
Zdjęcia: 87
Prawo jazdy: 01 02 2019
Auto: Opel Vectra B
Silnik: 2.2 DTI 125KM
Paliwo: Diesel
Typ: Liftback
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2001

10 Paź 2022, 09:30

W tym silniku w układzie wydechowym powinieneś mieć filtr DPF. Różnice poziomów oleju mogą i pewnie będą wynikały z jego wypalania. Silnik zużywa trochę oleju ale przy wypalaniu filtra DPF niespalone paliwo przedostaje się do niego przez co jego poziom ponownie wzrasta :wink:

W silnikach w których zużycie oleju jest znikome pojawi się zjawisko przybywania oleju silnikowego. W przypadku takim jak twój kiedy trochę tego oleju ubywa może się okazać że rzadsze kontrole wykażą stały poziom oleju. Inny przypadek to jak silnik zużywa większe ilości oleju i nie spalone paliwo przedostające się do niego nie będzie w stanie uzupełnić tego poziomu.

Paliwo w oleju pogarsza jego właściwości smarne dlatego w dieslach które latają na krótkich dystansach warto wymieniać go częściej tym bardziej jak zaobserwujemy częste wypalanie tego filtra.
Rokiko
Forumowicz VIP
 
Posty: 9774
Zdjęcia: 34

18 Gru 2022, 12:20

Wracam do tego tematu bo mam nagle inny problem. Przez ponad pół roku posiadania auta oleju mu nie dolewalem, czasem miałem wątpliwości bo było go mniej albo więcej , pewnie to było spowodowane jakimiś odchyłami powierzchni gdy sprawdzałem ale ostatnio musiałem kupić i dolać bo było faktycznie mniej . Dodałem, było tak jak ma być następnego dnia . W piątek byłem z tym wyciekiem płynu o który pytałem na forum , mechanik zwrócił mi uwagę na olej ze jest wyciek , nie zapaliła mi się lampka od razu tylko odczytałem to co mówił że jest po prostu zapocony w jakimś miejscu ale dziś zapaliła się ta lampka która powinna wtedy , podłożyłem karton i olej faktycznie kapie . Kapie z lewej strony patrząc od przodu auta spod takiej dużej osłony , jutro i tak jestem umówiony na olej więc tak czy tak mi ktoś na to zobaczy ale co to waszym zdaniem może być ?
ineedl
Zaawansowany
 
Posty: 972
Zdjęcia: 87
Prawo jazdy: 01 02 2019
Auto: Opel Vectra B
Silnik: 2.2 DTI 125KM
Paliwo: Diesel
Typ: Liftback
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2001

18 Gru 2022, 12:28

ineedl napisał(a):Kapie z lewej strony patrząc od przodu auta spod takiej dużej osłony
Ciężko tu jednoznacznie stwierdzić bo nie widzimy tego ale od spodu może np. puszczać uszczelka miski olejowej.
Rokiko
Forumowicz VIP
 
Posty: 9774
Zdjęcia: 34

18 Gru 2022, 12:34

Spod środka silnika też kapie .

Z tego co jestem w stanie zobaczyć od góry silnik jest suchy

A skoro przed 10tys nic nie musiałem dolać , a nagle kapie to chyba można założyć że coś uszkodziłem ?
ineedl
Zaawansowany
 
Posty: 972
Zdjęcia: 87
Prawo jazdy: 01 02 2019
Auto: Opel Vectra B
Silnik: 2.2 DTI 125KM
Paliwo: Diesel
Typ: Liftback
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2001

18 Gru 2022, 12:53

No to może być gdzieś przy uszczelce miski ale mogą być też inne miejsca wycieku. Miską mogłeś gdzieś przytrzeć, lekko uderzyć choć byś pewnie o tym wiedział.
Rokiko
Forumowicz VIP
 
Posty: 9774
Zdjęcia: 34

18 Gru 2022, 13:04

Na 90 procent cieknie z czujnika ciśnienia oleju . To taka przypadłość typowa dla hopla
Nie odpowiadam na problemy na PW
bonifacy
Stały forumowicz
 
Posty: 4729
Zdjęcia: 0
Prawo jazdy: 01 01 1981
Auto: Fabia II , Fabia II
Silnik: 1,4 CGGB , 1,4 BXW
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Kombi
Skrzynia biegów: Manualna

18 Gru 2022, 15:13

Przez 3h naleciało tyle więc chyba tragedii nie ma, nie cieknie tak żebym stracił olej całkowicie. Na bagnecie sprawdzałem, nie ma zauważalnej różnicy z tym co sprawdzałem we czwartek po dolaniu.

Tak czy inaczej dziękuję za pomoc. Jutro będzie wiadomo co sie stało
ineedl
Zaawansowany
 
Posty: 972
Zdjęcia: 87
Prawo jazdy: 01 02 2019
Auto: Opel Vectra B
Silnik: 2.2 DTI 125KM
Paliwo: Diesel
Typ: Liftback
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2001

18 Gru 2022, 22:15

Jak stoi tragedii nie ma ale jak silnik pracuje to i jest tam ciśnienie i Olej ciepły jest rozrzadzony.
Jeździć obserwować ale postaraj się jak najszybciej usunąć wyciek
To nie moc ani sprzęt a technika czyni z Ciebie zawodnika
Kao
Moderator
Awatar użytkownika
 
Posty: 16212
Zdjęcia: 107
Miejscowość: Francja
Przebieg/rok: 40tys. km
Auto: Bmw 645Ci, M3, Vw T4

19 Gru 2022, 07:31

Będzie usunięty.

Do wymiany jest uszczelka pod chłodniczą oleju
ineedl
Zaawansowany
 
Posty: 972
Zdjęcia: 87
Prawo jazdy: 01 02 2019
Auto: Opel Vectra B
Silnik: 2.2 DTI 125KM
Paliwo: Diesel
Typ: Liftback
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2001

19 Gru 2022, 16:46

Oleju ubywa , mam jeszcze trochę oleju co mi pozostał po Astrze g 1.6 .
W warsztacie trochę mi dali oleju z beczki na dolewkę żeby wystarczyło do środy rano , powinno wystarczyć ale gdyby jednak musiał jeszcze dolać czy mogę zamiast mobil10w40 ( ten co na zdjęciu) taki mam teraz w silniku dolać tego Lotosa ?
ineedl
Zaawansowany
 
Posty: 972
Zdjęcia: 87
Prawo jazdy: 01 02 2019
Auto: Opel Vectra B
Silnik: 2.2 DTI 125KM
Paliwo: Diesel
Typ: Liftback
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2001

19 Gru 2022, 20:04

możesz dolać
To nie moc ani sprzęt a technika czyni z Ciebie zawodnika
Kao
Moderator
Awatar użytkownika
 
Posty: 16212
Zdjęcia: 107
Miejscowość: Francja
Przebieg/rok: 40tys. km
Auto: Bmw 645Ci, M3, Vw T4

22 Gru 2022, 19:04

Wyciek już wczoraj naprawiony. Misa olejową którą widać przez taką szpare co jest w osłonie na dole i ktoś ją wytarł, ale w okolicach tej chłodniczki i filtra oleju w którym też wymieniali uszczelkę nikt już nie wytarł tego starego oleju,.przez to już 3 razy sprawdzałem poziom oleju bo się martwiłem że znowu cieknie , jak mam to wyczyścić bez rozkręcania czegokolwiek i zepsucia czegokolwiek?
ineedl
Zaawansowany
 
Posty: 972
Zdjęcia: 87
Prawo jazdy: 01 02 2019
Auto: Opel Vectra B
Silnik: 2.2 DTI 125KM
Paliwo: Diesel
Typ: Liftback
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2001

22 Gru 2022, 20:06

Zmywacz do hamulców, nie ma nic lepszego.
To nie moc ani sprzęt a technika czyni z Ciebie zawodnika
Kao
Moderator
Awatar użytkownika
 
Posty: 16212
Zdjęcia: 107
Miejscowość: Francja
Przebieg/rok: 40tys. km
Auto: Bmw 645Ci, M3, Vw T4