Opel Astra H 1.4 duże zużycie oleju

18 Kwi 2020, 18:12

Witam.
Cztery miesiące temu zakupiłem Opel Astra H 1.4 16V 90 km Z14XEP, B+G. Przebieg 123000 km (udokumentowany). Po zakupie wymienione zostały filtry oraz olej. Wymieniany olej miał podobno nieciekawy kolor.
Do auta wlano Castrol 5w30. Kontrolowałem jego poziom przez pierwsze tygodnie po wymianie. Nie zauważyłem zmian w jego poziomie. Pokonywałem dziennie około 30 km. W międzyczasie uszkodzeniu uległ EGR co doprowadziło do wizyty u mechanika. Mechanik sprawdził na początek poziom oleju po czym okazało się, że praktycznie go nie ma. Po odkręceniu zaworu okazało się , że jest go jeszcze około 1l. Wlane było około 3.5 – przejechane jakieś 3500 km.
Nie zauważyłem aby auto dymiło. Dopiero od czasu uszkodzenia EGR występowały szarpnięcia na niskich obrotach. Mechanik zdecydował się na wymianę oleju na 10w40 (comma półsyntetyk) oraz jego regularny monitoring. Za najbardziej prawdopodobną przyczynę uznał uszkodzenie pierścieni. Mieliście podobne problemy ? Co warto sprawdzić ? Czy przy regularnym uzupełnianiu oleju może dojść do dalszych uszkodzeń ? Lepszym rozwiązaniem jest zakup silnika czy naprawa ?
Z góry dziękuję za odpowiedź.
szpica
Nowicjusz
 
Posty: 3

18 Kwi 2020, 18:57

Ogólnie ten silnik ma popyt na olej więc naprawa czy wymiana nie ma zbytnio sensu, nawet producent przewiduje jako normę ok 1l na 1000 km :naughty: Zalać ceramizer i dolewać olej. Kup sobie gdzieś w hutcie 10l oleju to wyjdzie Cię dużo taniej niż dolewać po litrze
To nie moc ani sprzęt a technika czyni z Ciebie zawodnika
Kao
Moderator
Awatar użytkownika
 
Posty: 16188
Zdjęcia: 107
Miejscowość: Francja
Przebieg/rok: 40tys. km
Auto: Bmw 645Ci, M3, Vw T4

18 Kwi 2020, 20:44

Większość producentów dopuszcza zużycie na poziomie 1l/1000km ale absolutnie nie oznacza to, że takie zużycie jest normalne czy nieszkodliwe dla osprzętu. Jak mało jeździsz, to taniej wyjdzie dolewać olej, jak dużo to lepiej naprawić silnik, bo kupując w ciemno możesz trafić drugi taki sam.
azzurro
Aktywny
 
Posty: 340
Auto: Jeansowe kombi

19 Kwi 2020, 10:40

W jakich pieniążkach można się zmieścić z remontem ?
szpica
Nowicjusz
 
Posty: 3

19 Kwi 2020, 16:20

2k+, ale warsztaty mają różne ceny, podzwoń popytaj.
azzurro
Aktywny
 
Posty: 340
Auto: Jeansowe kombi

24 Kwi 2020, 19:31

Cześć. Pojeździłem autem tydzień. Poziom oleju nie zmalał a zwiększył sie... Oprócz tego zauważyłem, że delikatnie ubyło płynu chłodniczego. Jest on czysty bez domieszki oleju. Auto nadal ładnie pali bez dymienia itp
szpica
Nowicjusz
 
Posty: 3
  • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

    Renault 5 GTL
    Renault 5 GTL wyróżnia się bocznymi listwami z tworzywa, stanowiącymi przedłużenie zderzaków, stylowymi kołami i światłami cofania. W 1978 roku pojawiły się uchylne tylne szyby, jak w wersji 5 TS. Renault 5 ...

25 Kwi 2020, 05:47

Jesli jakikolwiek silnik bierze 1l na 1000 km oleju zalecanego przez producenta,to znak,że albo istnieje błąd konstrukcyjny,jeśli auto jest nowe z salonu,i taki silnik trzeba poprawić,jeśli zaczyna brać tyle oleju po przebiegu powiedzmy 100 tyś km,to znak,że albo błąd konstrukcyjny też,albo żle dobrany olej przez producenta ,jeśli kupuje się auto z silnikiem ,o którym wiadomo,że lubi brać olej,nie mam na myśli silników TSI,TFSI,które konstrukcyjnie są do kitu,to należy od razu zrezygnować z zaleceń producenta,zastosuj 5W40,i patrz na zużycie,jeśli będzie dalej brał więcej jak litr na 5000 km dolewaj olej o indeksie 50.
PhantomASA1
Forumowicz VIP
 
Posty: 8477
Zdjęcia: 3
Miejscowość: Z prawdy :)

27 Kwi 2020, 12:13

A nie myślałeś o płukance z teca? Ja jej używam od jakiegoś czasu i mega jestem zadowolony
RobertoN
Początkujący
 
Posty: 60