Opony Zimowe - 3 z 2017 jedna z 2016

26 Wrz 2020, 09:59

Witam. Gdy kupiłem samochód w komplecie dostałem zimówki Kormoran.3 z 2017roku i jedna z 2016roku.Ta z 2016 roku jest w gorszym stanie niż te pozostałe 3 . Mam do was pytanie. Co mam robić. Czy dam radę jeszcze przejechać jeden sezon zimowy na tych oponach(po prostu czy nie będzie jakiegoś problemu ze ta gorsza opona będzie wprowadzała auto w jakiś poślizg czy coś) ja twierdzę że tak ale mój tata mówi żeby kupić nowe ale te 3 są jeszcze w bardzo dobrym stanie. Czy może kupić dwie opony,a może od razu cały komplet?
LagunaGT
Nowicjusz
 
Posty: 14

28 Wrz 2020, 10:21

Wyjaśnij co to znaczy, że jest w gorszym stanie? Rozumiem że jest bieżnik bardziej starty i niższy. Jaka jest różnica w wysokości bieżnika między tą oponą a pozostałymi trzema?
Rokiko
Forumowicz VIP
 
Posty: 9712
Zdjęcia: 34

28 Wrz 2020, 15:51

Bez wizualnych oględzin to można wróżyć z fusów. Do ogranicznika fabrycznego już zjechane?
Miro12
Początkujący
 
Posty: 133
Miejscowość: Wrocław
Przebieg/rok: 20tys. km
Auto: Peugeot 307 SW
Silnik: 2.0
Paliwo: Diesel
Typ: Kombi
Skrzynia biegów: Manualna

13 Paź 2020, 12:36

w załącznikach dodałem zdjęcia tej gorszej opony z 2016roku w porównaniu do opony z 2017r.tych lepszych opon jest 3 i mają taki sam bieżnik, więc nie wiem co robić. Może tą z 2016 wrzucić na tył?
Te opony to 225/45/R18
Ostatnio edytowany przez LagunaGT, 13 Paź 2020, 16:06, edytowano w sumie 1 raz
LagunaGT
Nowicjusz
 
Posty: 14

13 Paź 2020, 15:51

Z tego co widzę to te gorsze opony mają jakieś 5mm. Więc nie jet jeszcze tak źle ale ja tu bym je bardziej wrzucił na przód na oś napędową. A te lepsze na tył. Jak będzie ok to możesz na nich jeszcze przejeździć tak sezon a na następny kupić dwie nowe.
Rokiko
Forumowicz VIP
 
Posty: 9712
Zdjęcia: 34

13 Paź 2020, 16:03

a czemu akurat na oś napędową? nie lepiej żeby gorsza opona była z tyłu?
ta gorsza opona jest jedna a te lepsze 3,
@moze trochę wprowadziłem cię w błąd w opisie opon ale już poprawiłem
LagunaGT
Nowicjusz
 
Posty: 14

13 Paź 2020, 17:48

LagunaGT napisał(a):a czemu akurat na oś napędową? nie lepiej żeby gorsza opona była z tyłu?
Chodzi o to że gorsze powinny być na osi napędowej z przodu ponieważ tu masz możliwość większą panowania nad nimi (mocą silnika czy skręcaniem kół za pomocą kierownicy). Z tyłu koła są wleczone i przy gorszych oponach łatwiej wpaść w poślizg bo szybciej stracą przyczepność. Ja bym takich opon nie zaryzykował zakładać na tył.
Rokiko
Forumowicz VIP
 
Posty: 9712
Zdjęcia: 34

13 Paź 2020, 18:04

w sumie tylne koła też są skrętne (4control) więc w sumie już nie wiem co robić.
@a też potrzebuję dobrych opon z przodu ponieważ mieszkam na górce i w zimie może być problem z wyjazdem
LagunaGT
Nowicjusz
 
Posty: 14

13 Paź 2020, 18:11

Jak masz napęd na 4 koła lub na tył to możesz założyć na tylną oś ale w innym przypadku zrobiłbym tak jak napisałem wyżej.
Rokiko
Forumowicz VIP
 
Posty: 9712
Zdjęcia: 34

13 Paź 2020, 18:30

mam Lagunę III coupe z napędem na przód+(4control) tzn że tylne koła skręcają o mały % przy zakrętach i zależnie od prędkości.
Ale mnie ta sytuacja irytuje masakra już naprawdę nie wiem co robić a będzie mnie irytować myśl żeby jechać wolniej bo mam gorszą oponę
LagunaGT
Nowicjusz
 
Posty: 14

14 Paź 2020, 09:55

a może po prostu dokupić tą jedną?
[link do Oponeo wygasł]

ten sam model jak widzę
LagunaGT
Nowicjusz
 
Posty: 14

14 Paź 2020, 15:11

Czytając twoje posty bym nie kombinował, bo podejrzewam, że jak założysz tą gorszą oponę na którąś oś, to nie będzie ci to dawało spokoju. Zrób tak - tą gorszą oponę wyrzuć, dwie te lepsze załóż na przód, jedna zostanie ci na zapas, a na tył kup dwie nowe. W ten sposób będziesz miał taki sam zapas i 4 opony w dobrym stanie i jak będziesz jechał autem, to nie będziesz myślał o tej gorszej oponie.
Odpuść dzisiaj, nie spiesz się na cmentarz i nie zabieraj tam innych...
MotoAlbercik
Moderator
Awatar użytkownika
 
Posty: 20285
Zdjęcia: 1212
Miejscowość: Tychy
Auto: Jeep Grand Cherokee WJ QD HQ
Silnik: 4,7 ccm3 253 KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Terenowy
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2000