Parkowanie bez tablic rejestracyjnych

parkowanie bez tablic rejestracyjnych

17 Kwi 2011, 17:21

Mam takie pytanie, zamierzam w tym tygodniu zarejestrować samochód, który kupiłem parę dni temu (samochód używany).
W urzędzie muszę oddać obecne tablice rejestracyjne, więc pomyślałem sobie, że tablice z samochodu odkręcę zabiorę do pracy i jutro, pojutrze stawię się w urzędzie, żeby dopełnić formalności.
Pytanie: czy policja i staż miejska mogą się przyczepić albo co gorsza odholować samochód, który stoi dzień lub dwa bez tablic rejestracyjnych?
tomasz80
Nowicjusz

Miejscowość: Warszawa

Re: Parkowanie bez tablic rejestracyjnych

17 Kwi 2011, 21:09

Art. 50a. 1. Pojazd pozostawiony bez tablic rejestracyjnych lub pojazd, którego stan wskazuje na to, że nie jest używany, może zostać usunięty z drogi przez straż gminną lub Policję na koszt właściciela lub posiadacza.

Ale raczej w ciągu jednego czy dwóch dni nie odholują go. Zanim to zrobią to raczej się upewnią, czy tablice nie zostały skradzione w nocy, a właściciel jeszcze o tym nie wie, albo czy poprostu samochód nie jest w trakcie przerejestrowywania.
Ale wg przepisu mogą tak zrobić.
Masz prawo zachować milczenie. A wszystko co napiszesz, może zostać zmoderowane
Nie pomagam na PW
MotoAlbercik
Moderator
Awatar użytkownika

Zdjęcia: 1184
Miejscowość: Tychy
Auto: Jeep Grand Cherokee WJ QD HQ
Silnik: 4,7 ccm3 253 KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Terenowy
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2000

21 Kwi 2011, 21:45

A ile trwa procedura wymiany tablic w przypadku gdy poprzedni właściciel auta jest z mojego miasta?
Jak długo pozostanę bez tablic?
j@c3k
Nowicjusz
Awatar użytkownika

Miejscowość: Górny Śląsk
Auto: VW Polo III 1.4 60KM

Re: parkowanie bez tablic rejestracyjnych

22 Kwi 2011, 07:27

jeżeli jest z twojego miasta to podejrzewam że numerów nie będziesz zmieniał, zostawią ci tablice poprzedniego właściciela
matriks87
Początkujący

Miejscowość: z kas

22 Kwi 2011, 09:44

j@c3k napisał(a):Jak długo pozostanę bez tablic?

Nie ma takiej opcji, żebyś był bez tablic ... max okres to czas przebywania w WK ...
silvo44
Moderator
Awatar użytkownika

Miejscowość: Olkusz
Prawo jazdy od: 01 09 1983
Auto: OPEL VECTRA C
Silnik: Z18XER
Paliwo: Benzyna
Typ: Hatchback
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2007

22 Kwi 2011, 11:36

MotoAlbercik, pod warunkiem że auto utrudnia ruch bądź zagraża środowisku, jeśli stoi sobie poprawnie zaparkowane auto bez tablic rejestracyjnych (powiedzmy sobie nawet miesiąc) to odholowanie tego to będzie zabór mienia, w KK znajdziesz co grozi za taką rzecz,
druga sprawa że nowe tablice dostajesz od razu, bez żadnego czekania, chyba że chcesz tablice specjalne to wtedy 2 tygodnie oczekiwania
Panowie!! Co JEST!! Ciśnienie mi spada! ;)
pocieszny
Forumowicz VIP

Zdjęcia: 1
Miejscowość: z błota ;)
  • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

Opel Calibra GTC Concept Opel Calibra GTC Concept
    Silnik 2.8, 325 KM. Bardzo podobna jest do Isignii, a ta jak wiadomo była i jest świetna. A wy co myślicie na temat nowej calibry? Jeszcze dodam, że ma kosztować około 200 tysięcy gdzieś to na angielskiej stronie przeczytałem. ...
    Kable wysokiego napięcia NGK vs. MOPAR do Chrysler Grand Voyager 3.3 Kable wysokiego napięcia NGK vs. MOPAR do Chrysler Grand Voyager 3.3
    Porównanie kabli wysokiego napięcia i problem z jednym z nich do silnika 3.3 montowanego głównie w samochodach Chrysler Grand Voyager. Jeden kabel WN od świec podczas zdejmowania ze świecy zszedł i na świecy ...

• Re: Parkowanie bez tablic rejestracyjnych

22 Kwi 2011, 13:41

pocieszny - a gdzie to pisze

pocieszny napisał(a):pod warunkiem że auto utrudnia ruch bądź zagraża środowisku

Jeżeli w takim temacie dyskutujemy, to warto podać konkretne przepisy. Ja zacytowałem przep[is z ustawy prawo o ruchu drogowym. Niestety nie ma tam podanych żednych warunków dodatkowych...Jak znalazłeś coś dodatkowego, to pisz konkretny artykuł - napewno to pomoże potomnym jak kiedyś strażnicy albo policja komuś odholuje autko bez tablic - będzie wiadomo jak sie bronić.
    Nie pomagam na PW
    MotoAlbercik
    Moderator
    Awatar użytkownika

22 Kwi 2011, 15:35

pocieszny napisał(a):MotoAlbercik, pod warunkiem że auto utrudnia ruch bądź zagraża środowisku, jeśli stoi sobie poprawnie zaparkowane auto bez tablic rejestracyjnych (powiedzmy sobie nawet miesiąc) to odholowanie tego to będzie zabór mienia, w KK znajdziesz co grozi za taką rzecz,

Całe szczęście nie jest tak. Przepis zacytowany wyżej ma pomóc walczyć właśnie z samochodami, które "leżakują" na parkingu od wielu miesięcy. Mogą być zaparkowane zupełnie prawidłowo, ale widać, że nie są używane.
    Dishman
    Stały forumowicz
    Awatar użytkownika

22 Kwi 2011, 15:40

mowa jest o kilkudniowym postoju auta (wymiana tablic) a nie zleżakowanym syfie na parkingu czy ulicy, nie popadajmy w paranoje
    warunki odholowania auta są jasno określone, samo pozbawienie tablic nie jest równoważne z odholowaniem auta,
    pocieszny
    Forumowicz VIP

22 Kwi 2011, 17:50

j@c3k napisał(a):Jak długo pozostanę bez tablic?

Na dzień dzisiejszy nie masz obowiązku wymiany tablic jezeli samochód jest rejestrowany w tym samym WK...
    Co bys nie robił,jak byś nie robił i tak piekło i tak piekło.
    Nie odpowiadam na PW.
    Migi60
    Forumowicz VIP

Miejscowość: Polska
    Prawo jazdy od: 10 07 1979
    Auto: OPEL CORSA
    Silnik: 60KM
    Paliwo: Benzyna
    Typ: Hatchback
    Skrzynia biegów: Manualna
    Rok produkcji: 2014

22 Kwi 2011, 20:56

pocieszny napisał(a):warunki odholowania auta są jasno określone

Zapodaj jakiąś ustawę, jakiś artykuł który to określa. Wówczas wszystko będzie jasne.
    Nie pomagam na PW
    MotoAlbercik
    Moderator
    Awatar użytkownika

23 Kwi 2011, 01:38

pocieszny napisał(a):samo pozbawienie tablic nie jest równoważne z odholowaniem auta
    lub pojazd, którego stan wskazuje na to, że nie jest używany, może zostać usunięty z drogi przez straż gminną lub Policję na koszt właściciela lub posiadacza.

Zgadza się. Teoretycznie sam brak tablic wystarczy, ale w praktyce nikt takiego pojazdu nie odholuje.
    Dishman
    Stały forumowicz
    Awatar użytkownika

23 Kwi 2011, 08:52

nawet w teorii nie można odholować pojazdu jedynie za brak tablic rejestracyjnych, brak tablic oznacza jedynie że auto na przykład może je mieć skradzione, a oczekiwanie na nowy komplet to około 14 dni, oczekiwanie na tablice zabytkowe (choć te auta zwykle nie stoją na ulicy :mrgreen:) czy specjalne to czasem jeszcze dłuższy okres,
    jeśli auto nie zagraża bezpieczeństwu ani nie utrudnia ruchu to nikt go nie zlawetuje,
    poza tym pojazd ma jeszcze na szybie naklejkę z nrem rejestracyjnym i policja w 5 minut dojdzie do tego kto jest właścicielem i dlaczego auto nei ma tablicy, i nikt nit zaryzykuje pozwania do sądu :wink:
    zgodze się natomiast że pojazd bez cech ropoznawczych stojący długi okres, z widocznymi oznakami zaniedbania zostanie odholowany,
    pocieszny
    Forumowicz VIP

23 Kwi 2011, 15:39

pocieszny - ty dalej swoje. Ja piszę jak stanowi przepis, a ty do tego dodajesz swoje wymysły :neutral:

pocieszny napisał(a):poza tym pojazd ma jeszcze na szybie naklejkę z nrem rejestracyjnym i policja w 5 minut dojdzie do tego kto jest właścicielem i dlaczego auto nei ma tablicy

pocieszny -

Dishman napisał(a):Zgadza się. Teoretycznie sam brak tablic wystarczy, ale w praktyce nikt takiego pojazdu nie odholuje.

I o to chodzi. Przepis mówi wyraźnie, że jak auto stoi bez tablic to można je odholwać. I nie ma żadnego innego przepisu ( chyba, że ja nie znalazłem ) który by dawał służbom mundurowym jakieś "widełki". Ale to się nie zdarza, bo jak wspomiałeś każde auto ma naklejkę na szybie i jak policjant albo strażnik bęzie mądry, to najpierw pomyśli i sprawdzi. Ale czy jesteście pewni na 100%, że wszyscy policjaci i strażnicy są tacy inteligentni? Bo ja nie.... No ale w każdym bądz razie nie słyszałem jeszcze żeby czyjeś auto zostało odholowane za coś takiego. Często nawet się zdarza, że stoją auta bez tablic, pognite i nikt się tym nie interesuje.
    Nie pomagam na PW
    MotoAlbercik
    Moderator
    Awatar użytkownika

23 Kwi 2011, 17:25

MotoAlbercik, piszesz wybiórczo przepis KD nawet nie odnosząc się do rozporządzenia RM ani innych przepisów, jak chcesz coś cytować to zacytuj całośc, z rozporządzeniami a nie wyrywki, i tak ja bede dalej swoje, nikt nie ma prawa zlawetować poprawnie zaparkowanego samochodu bez tablic rejestracyjnych (jeśli nie ma oznak porzucenia pojazdu i nei zagraża on środowisku).
    pocieszny
    Forumowicz VIP

• Warto przeczytać
    • Motor z napędem odrzutowym, 7
      Mercedes-Benz SLS 6,3 AMG
      Tuning Mazda, przezentacja, dym, woda
      S2020005