Pierwsze auto do 15 tys?

15 Lut 2021, 17:21

Witam, w wakacje chciałbym kupić swój pierwszy samochód z racji tego, iż mało znam się na samochodach chciałbym wcześniej wybrać już model, marka itp. poszperałem troche w necie i znalazłem takie propozycje:
VW Jetta a5 2007 1.6
Ford Focus mk2 2008r 1.6
Opel Astra H 2009r 1.6
Skoda superb I 2006 1.8 T
Honda Acord 2.0 2004r
Opel Vectra C 2006r 1.8
Skoda Octavia 2gen 2007 1.6
Co o nich sądzicie? Najlepiej auto z gazem lub z możliwością założenia, może jakieś inne propozycje?
Z góry dzięki za odpowiedzi!
Ruffed
Nowicjusz
 
Posty: 5

15 Lut 2021, 17:46

Typy technicznie spoko, większość nudna na maksa. Do tego silniki pokroju wolnossącego 1.6 w aucie wielkości takiej octavii to trochę pomyłka. Swoją drogą w jetta masz 1.6/102, który jest ok i 1.6/115, który polecaną jednostką nie jest. Nie wiem ile masz lat kupując "pierwsze auto" ale taki superb to wielka krowa do zapakowania czteroosobowej rodziny na wakacje, zastanów się czy czegoś takiego potrzebujesz (i bierz pod uwagę, że razem z gabarytami rośnie zarówno spalanie jak i zazwyczaj koszty eksploatacji/napraw)
Invi
Forumowicz VIP
 
Posty: 6604
Przebieg/rok: >50tys. km

15 Lut 2021, 18:17

Odrzuć wszystkie te średnie klasy, czyli Superb, Accord i Vectrę, reszta ok, na pierwsze auto taki kompakt 1,6 starczy.
demirbiras
Zaawansowany
 
Posty: 931
Prawo jazdy: 14 08 2009
Przebieg/rok: 12tys. km
Auto: Astra H
Silnik: 1,8
Paliwo: Benzyna
Typ: Hatchback
Skrzynia biegów: Manualna

15 Lut 2021, 18:39

Mam 25 lat, auto przyda się do dojazdu do pracy rodziny, jakiś wypad w wakacje do tego typu aut jestem przyzwyczajony bo większość czasu w domu jeździłem audi a4 więc wybierałem pod kątem właśnie tego audi. Mniejsze auta również wchodzą w grę np audi a3 itp.
Ruffed
Nowicjusz
 
Posty: 5

16 Lut 2021, 21:59

Jeżeli chcesz pojeździć autem dłużej to zdecydowanie rozważyłabym
Skoda superb I 2006 1.8 T
w tym budżecie znajdziesz też ładną Mazde 6 w polifcie na 2-3 lata, mozesz jeszcze rozważyć Mitsubishi Lancer czy Toyota Corolla
Focus te 2-3 lata tez na gazie wytrzyma ale podobnie jak w Oplach wnętrze jest tragiczne
Accord bedzie żłopał olej ale go nie zajeździsz, zapewni najlepsze wrażenia z jazdy ale pierwsze auto lepiej mieć spokojniejsze żeby dożyć kolejnego :mrgreen:
fate
Zaawansowany
Awatar użytkownika
 
Posty: 744
Miejscowość: krs/wwa
Prawo jazdy: 0- 0-2007
Przebieg/rok: 13tys. km
Paliwo: Benzyna + LPG
Skrzynia biegów: Automatyczna

18 Lut 2021, 12:20

+ na Vectre C po lifcie, jeśli znajsziesz GTS to wizualnie prezentuje się moim zdaniem najładniej z wyżej wymienionych
PawelMisiek
Nowicjusz
 
Posty: 31

18 Lut 2021, 18:35

Vectra GTS, o której pisałeś wydaje się fajną opcją, jakieś inne auta, które mógłbym wziąć pod uwagę?
Ruffed
Nowicjusz
 
Posty: 5

18 Lut 2021, 20:25

Pamiętaj tylko, że większość czasu spędzasz wewnątrz auta a nie przyglądając się mu z zewnątrz :mrgreen:
fate
Zaawansowany
Awatar użytkownika
 
Posty: 744
Miejscowość: krs/wwa
Prawo jazdy: 0- 0-2007
Przebieg/rok: 13tys. km
Paliwo: Benzyna + LPG
Skrzynia biegów: Automatyczna

20 Lut 2021, 08:19

Ja właśnie pół roku temu kupiłem sobie taką Jettę A5 1.6 MPI :D Największa zaleta to prostota konstrukcji(proste zawieszenie) i łatwość naprawy. Sam wymieniłem linki od hamulca ręcznego, na przodzie tuleje wahacza i uszczelkę pod pokrywą zaworów, a nigdy tego wcześniej nie robiłem :P Silnik oryginalnie jest trochę ospały i szczerze po zakupie bardziej przypominał 1.4 :lol: Ale po wymianie świec na jednoelekrodowe i małej modyfikacji chwytu powietrza(zaślepione ciepłe powietrze), zaczął w końcu jechać. Parę razy na mokrym przy ruszaniu, zaczął gubić trakcję :mrgreen: Oleju nie jeszcze nie dolewałem, a spalanie do puki nie przyszły mocne mrozy, było w okolicach 7,2L benzyny. Ale nie ważne jakie auto wybierzesz, to najlepiej kupuj bez LPG.
AngryFox
Nowicjusz
 
Posty: 20
Zdjęcia: 0
Auto: VW Jetta A5
Silnik: 1.6 BSE 102KM
Paliwo: Benzyna
Typ: Sedan/Limuzyna
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2007

21 Lut 2021, 14:29

Właśnie zastanawia mnie kwestia tego silnika w A5 czy nie jest za słaby na ten samochód ale jak mówisz, że po zmianach, które wprowadziłeś daje rade to też wezmę go pod uwagę. Ogólnie samochodem, który kupie, będę chciał jeździć minimum 3-4 lata. Biorę pod uwagę właśnie niski koszt utrzymania, w miarę tanie części i oczywiście niezawodność. Też z perspektywy czasu myślę, że jak na ten pierwszy samochód może być to coś mniejszego bo na te 3-4 lata nie potrzebuje jakiegoś większego samochodu, taki dopiero pewnie po założeniu rodziny się przyda. W zasadzie w 80% będę nim się poruszał po mieście do pracy, reszta to weekend na wieś ewentualnie jakiś dalszy wyjazd raz na jakiś czas.
Ruffed
Nowicjusz
 
Posty: 5

21 Lut 2021, 19:59

Ruffed napisał(a):Właśnie zastanawia mnie kwestia tego silnika w A5 czy nie jest za słaby na ten samochód ale jak mówisz, że po zmianach, które wprowadziłeś daje rade to też wezmę go pod uwagę.


Ożeszzzz, ten dodatkowy koń mechaniczny (albo i nie) na pewno robi niezły przeciąg
Invi
Forumowicz VIP
 
Posty: 6604
Przebieg/rok: >50tys. km

23 Lut 2021, 11:21

Może ktoś jeszcze ma jakieś sugestie?
Ruffed
Nowicjusz
 
Posty: 5

25 Lut 2021, 09:00

Zmiany które zrobiłem w mojej A5 są tylko trochę wyczuwalne i na super osiągi bym nie liczył. Ma w końcu tylko 12,5s do 100km/h. Ja kupiłem go, bo potrzebowałem osiołka do pracy, na którego zawsze będę mógł liczyć. Osiągi były dla mnie drugorzędne, zresztą te 102KM ciężko mi wykorzystać, ze względu na mnóstwo ograniczeń prędkości jakie mam w drodze do pracy. Myślę teraz nad założeniem dobrej instalacji LPG, jeśli cena benzyny będzie dalej rosła. A kupiłem bez gazu, bo jak wiemy często poprzedni właściciele o ten element nie dbają i pojawia się przez to mnóstwo usterek. Wiem, bo mój szwagier miał BMW E36 z 1.6, czyli najlepszy silnik do LPG, a że za bardzo nie dbał i nie miał pojęcia jak dbać, to silnik chodził koślawo :no: Ja miałem kiedyś Merca 190 z 1.8, teoretycznie silnik nie gazowalny i mi LPG na 2 generacji, którą sam wyregulowałem, działał jak na benzynie. Czyli jak dbasz, tak masz :P
AngryFox
Nowicjusz
 
Posty: 20
Zdjęcia: 0
Auto: VW Jetta A5
Silnik: 1.6 BSE 102KM
Paliwo: Benzyna
Typ: Sedan/Limuzyna
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2007