(Nie)Bezpieczna muzyka w samochodzie i na rowerze - słuchać czy nie?

15 Cze 2018, 10:38

Wielu kierowców nie wyobraża sobie jazdy samochodem bez słuchania radia czy własnej muzyki. Jak to wpływa na bezpieczeństwo jazdy? Wiele zależy od rodzaju muzyki czy ustawionego poziomu głośności. Słuchanie muzyki ma również wpływ na bezpieczeństwo pieszych i rowerzystów.

Czasem z muzyką jest bezpieczniej…
Słuchanie muzyki może mieć pozytywny wpływ na nastrój kierowcy, a to z kolei może prowadzić do bezpieczniejszych zachowań na drodze(1). Muzyka może również łagodzić negatywne efekty wywołane głośnym otoczeniem. To ważne, bo w nadmiernym hałasie trudniej jest się skoncentrować i łatwiej popaść w rozdrażnienie. Tymczasem koncentracja to warunek bezpiecznego prowadzenia samochodu. Poirytowanie może natomiast doprowadzić do bardziej agresywnego i brawurowego zachowania na drodze.
(Nie)Bezpieczna muzyka w samochodzie i na rowerze - słuchać czy nie? …ale nie zawsze
Nie każdy rodzaj muzyki sprawdzi się w aucie. Znaczenie ma m.in. tempo słuchanych utworów – jeśli jest ono zbyt szybkie, kierowca może podświadomie przyspieszać, by dopasować tempo jazdy do muzyki. Optymalne tempo utworu jest natomiast zgodne z rytmem bicia ludzkiego serca (czyli ok. 60-80 uderzeń na minutę)(2). Niebezpieczna może być również głośna muzyka, która może zagłuszyć np. sygnał nadjeżdżającej karetki pogotowia, policji czy straży.

Jeżeli kierowca decyduje się słuchać muzyki w samochodzie, powinien zwrócić uwagę na to, że nie mogą to być utwory zbyt absorbujące jego uwagę, bo to prowadzi do mniejszego skupienia na prowadzeniu auta. Z tego samego powodu za kierownicą niebezpieczne może być śpiewanie czy poruszanie się w rytm muzyki.

Uważać muszą też piesi i rowerzyści
Ze słuchaniem muzyki powinni uważać również piesi i rowerzyści. Jeśli poruszają się po drodze czy przejściu dla pieszych ze słuchawkami w uszach, mogą nie usłyszeć odgłosu nadjeżdżającego auta, poza tym ich uwaga często ulega rozproszeniu.

POLECAMY Jak wyprzedzać rowerzystę?

Piesi i rowerzyści powinni zachować rozsądek w kwestii słuchania muzyki. Przykładowo dobrym nawykiem jest zdejmowanie słuchawek, gdy dochodzimy do przejścia dla pieszych. Świadomość tego zagrożenia powinni mieć także kierowcy i zachować szczególną ostrożność, gdy widzą rowerzystę czy pieszego ze słuchawkami w uszach.

źródło: (1) van der Zwaag MD1, Dijksterhuis C, de Waard D, Mulder BL, Westerink JH, Brookhuis KA., The influence of music on mood and performance while driving; (2) Dr Simon Moore, London Metropolitan University; Szkoła Bezpiecznej Jazdy Renault; Redakcja
Redakcja
Forum Samochodowe
Redakcja
Redakcja
Awatar użytkownika
 
Posty: 3459
Zdjęcia: 12545
Prawo jazdy: 12 03 1998
Auto: Audi A4 B6

02 Lip 2021, 03:14

Całkowicie darmowy wybór treści muzycznych. Słuchaj radia online bezpiecznie.
AneurinOscar
Obserwowany
 
Posty: 1

29 Lip 2021, 22:12

Jak dla mnie najbardziej denerwuje gdy ktoś słucha głośno muzyki , często z przekleństwami w środku miasta na światłach a nikt nie pomyśli że ktoś sobie tego nie życzy. Poza miastem w trasie to co innego niż w centrum
ineedl
Zaawansowany
 
Posty: 667
Zdjęcia: 84
Prawo jazdy: 01 02 2019
Auto: Peugeot 206
Silnik: 1.1 60KM
Paliwo: Benzyna
Typ: Hatchback
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2002

30 Lip 2021, 09:51

Niech sobie słucha tylko nie przy otwartych wszystkich oknach w samochodzie. Najczęściej Ci co tak robią mają pootwierane szyby :roll:

Dla mnie jeżeli ma zamknięte szyby i słuch sobie głośno jest ok, może ma taka potrzebę. Wtedy na zewnątrz też nie jest aż tak głośno i można to uszanować.

Redakcja napisał(a):Piesi i rowerzyści powinni zachować rozsądek w kwestii słuchania muzyki.
To jest zupełnie inny przypadek. Ostatnio jadę na rowerze i dogoniłem dwóch chłopców również jadących rowerami z czego jeden z nich miał głośnik mobilny na bagażniku i puszczoną muzykę przez BT ze smartfona :shock:
Rokiko
Stały forumowicz
 
Posty: 4100
Zdjęcia: 12
  • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

    Autocasco dla motocykla - o czym pamiętać
    Jazda motocyklem kojarzy się z radością i przyjemnością, jednak nie można zapominać o potencjalnych ryzykach i nieprzewidzianych sytuacjach, jakie się z nią wiążą. Aby finansowo zabezpieczyć się przed ich skutkami, warto ...
    Sprawne i mocne podwozie z ESP w samochodach Opel ADAM
    Śmiały kształt modelu ADAM jest dodatkowo podkreślony przez zastosowanie dużego rozstawu kół (przednich: 1485 mm; tylnych: 1478 mm). Podwozie z rozstawem osi wynoszą-cym 2311 mm zapewnia maksymalny komfort i poziom ...

  •