Pierwsze auto do 8000zł

13 Lut 2016, 22:05

Witam serdecznie!

Potrzebuję pomocy, a może bardziej rady. Poszukuję swojego pierwszego auta. Na początek powiem, że prawko mam prawie 4 lata, ale robiłem w rodzinie za kierowcę i mam za sobą kilkadziesiąt tras powyżej 300km i wiele poniżej tego dystansu nie licząc jazdy po mieście.

Poszukuję auta dużego - kombi lub minivan, który więcej czasu spędzi w trasie niż w mieście, jednakże nie na tyle by kupować diesla. Także benzyna, LPG nie chce. Mam zespół, z którym będziemy jeździć na koncerty tym autem także sprzęt + 5 osób w środku. Dla porównania - bagażnik Vectry C kombi ma wystarczająco miejsca by spokojnie wszystko zmieścić, bagażnik Nissana Almery Tino, jest trochę ciasny. Czasem jak będę musiał coś przewieźć to będzie jeździł w mieście i z dwa razy w miesiącu pojedzie 70km do rodzinki. Potrzebuję jak najbardziej się da auto pewne, a przy okazji jak najtańsze w utrzymaniu, także tanie i łatwo dostępne części zamienne oraz niska awaryjność mile widziane. Nie liczę na super niskie spalanie, jak na trasie (załadowany) przy normalnej jeździe osiągnę ok. 7.5l/100km to będzie świetnie. Dużo jeździłem Almerą Tino i do 5.5-6l/100km można było zejść w trasie.

Rozglądałem się trochę po rynku i w sumie Vectra C była moim faworytem, ale jest poza moim budżetem. Patrzyłem więc na Vectry B głównie, zwłaszcza, że nasz mechanik stwierdził, że łatwe i tanie w naprawie. Patrzyłem też na Nissana Primere P12, ale ponoć strasznie rdza zjada ta auta, no i nie wiem jak z częściami. Nasza Almera Tino miała kilka kosztownych napraw i boję się, że tu będzie podobnie. Myślałem też właśnie nad Almerą Tino, ale może być trochę ciasno. Passaty na rynku są wyjechane, a w Audi A4 ponoć siada często zawieszenie

Wiem, że nie znajdę auta bez wad, ale pewnie podpowiecie mi na co zwrócić uwagę i zajmie to mniej czasu niż przeglądanie przeze mnie każdego auta na rynku.

Także podsumowując - auto duże, pewne na trasach i jak najtańsze w utrzymaniu (bardziej części i naprawa niż paliwo, bo za większość tras będę miał zwroty). W miarę dynamiczne,tak by zapakowane nie miało problemu wyprzedzić tira na trasie, ale ścigać się nim nie zamierzam, więc potrzebny kompromis między dynamiką, a ekonomią. Mam nadzieję, że o niczym nie zapomniałem.

Pozdrawiam!
Matel
Nowicjusz
Awatar użytkownika
 
Posty: 39
Miejscowość: Poznań
Prawo jazdy: 02 06 2012
Auto: Ford Focus I

13 Lut 2016, 23:54

Primera P12 to Laguna II = królowa lawet. Poza tym jest brzydka i właśnie rdza ją zjada.
Do 8k zainteresowałbym się Oplem Omegą B FL z gazem. Jest to duże, fajne auto. Opel ma śmiesznie tanie części. Poza tym jest dobrze wypasione i już nie zjada je ruda tak jak wersji przez liftem.
Koniu
Forumowicz VIP
 
Posty: 18296
Zdjęcia: 4
Miejscowość: obecnie Fulda
Auto: Mondeo // Astra

14 Lut 2016, 00:07

Nie chce gazu. Poszukam jakiejś Omegi, dzięki. :) A na Vectry też warto patrzeć?

Edit : sprawdziłem forum i warto. Omegę ciężko mi znaleźć. Zastanawiam się jeszcze nad Vectrą w Sedanie bo znalazłem, że ma trochę większy bagażnik, jednak kombi po złożeniu siedzeń daje o wiele większe możliwości.

Edit 2: znalazłem coś takiego, tylko że zaznaczony jest silnik 1.6, a w opisie 1.8, no i mam blisko, pytanie czy warto się fatygować? [link do ogłoszenia na Otomoto wygasł]
Matel
Nowicjusz
Awatar użytkownika
 
Posty: 39
Miejscowość: Poznań
Prawo jazdy: 02 06 2012
Auto: Ford Focus I

14 Lut 2016, 07:46

Nie lepiej poszukać krajowego?
Przebieg pod wyszukiwarkę albo nie zdążyli skręcić przed zdjęciami, w ogłoszeniu 197k na liczniku 255k :D
hrothnir
Nowicjusz
 
Posty: 16
Auto: Peugeot 306
Silnik: 1.4 75KM
Paliwo: Benzyna
Typ: Hatchback

14 Lut 2016, 08:53

Hehe. Popieram. Krajewego szukaj. Xsara picasso jest fajna. W polsce sie sporo sprzedalo i krajowe mozna kupic za rozsadne pieniadze. No i milosnicy rajdow tego nie kupuja, mozna trafic ladny egzemplarz
pasjonat80
Nowicjusz
 
Posty: 30
Prawo jazdy: 10 01 1997
Przebieg/rok: 10tys. km
Auto: Astra h
Silnik: 1.3 cdti
Paliwo: Diesel
Typ: Hatchback
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2006

14 Lut 2016, 10:59

Koniu napisał(a):Primera P12 to Laguna II


Na dodatek wygląd tragiczny, wygląda jak łódka wyrzucona na brzeg do góry dnem. I ten nieszczęsny cyferblat wygląda jak w jachcie a nie aucie.
krikus
fs...VIP
Awatar użytkownika
 
Posty: 2694
Zdjęcia: 125
Auto: Opel Vectra C 1.8
  • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

    Co to jest Defensive Driving?
    Amerykanin Chris Imhoff z National Safety Council jako pierwszy sformułował reguły "Defensive Driving" (DD), czyli jazdy defensywnej. Pierwszy kurs DD zorganizowano w USA w 1964 roku. Od 50 lat w krajach anglosaskich oraz ...

14 Lut 2016, 11:22

pasjonat80 napisał(a):Xsara picasso jest fajna.
Za 8k będzie bez progów, z wariującą elektroniką.
Matel napisał(a):ć. Zastanawiam się jeszcze nad Vectrą w Sedanie bo znalazłem, że ma trochę większy bagażnik, jednak kombi po złożeniu siedzeń daje o wiele większe możliwości.
Nie patrz na cyferki bo do sedana najgorzej się zapakować. W kombi możesz po dach. W sedanie ogranicza Cię szyba która się nie podnosi.
Koniu
Forumowicz VIP
 
Posty: 18296
Zdjęcia: 4
Miejscowość: obecnie Fulda
Auto: Mondeo // Astra

14 Lut 2016, 22:28

Zaczynam się rozglądać w takim razie za Vectrą B, chyba, że przyjdą mi niespodziewane fundusze na Vectre C. Ciężko coś znaleźć kurcze.

A Renault Scenic II? Dziś w takim siedziałem i jest to auto idealnie dla mnie, musiałbym trochę dozbierać, ale dużo miejsca, wygoda i ładny wygląd. Tylko czytałem, że awaryjne. Warto się zainteresować?
Matel
Nowicjusz
Awatar użytkownika
 
Posty: 39
Miejscowość: Poznań
Prawo jazdy: 02 06 2012
Auto: Ford Focus I

15 Lut 2016, 08:26

A Skoda Octavia? Bardzo pojemne auto i nawet wygodne. W kombi jest spooooro miejsca :mrgreen:
[link do oferty na Olx wygasł] - masz pod nosem.
[link do oferty na Olx wygasł] - sądząc po tablicach długo w jednych rękach.
[link do ogłoszenia na Otomoto wygasł]
Wydajemy pieniądze, których nie mamy, na tuning, którego nie potrzebujemy, by podobać się ludziom, których nie znamy.
Barol
Moderator - Jakie auto kupić?
Awatar użytkownika
 
Posty: 38411
Zdjęcia: 0
Miejscowość: Górny Śląsk
Auto: VW Golf VI
Silnik: 1.4 TSI 122KM
Paliwo: Benzyna
Typ: Hatchback
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2012

15 Lut 2016, 10:01

Matel napisał(a):A Renault Scenic II? Dziś w takim siedziałem i jest to auto idealnie dla mnie, musiałbym trochę dozbierać, ale dużo miejsca, wygoda i ładny wygląd. Tylko czytałem, że awaryjne. Warto się zainteresować?


Funkcjonalność i komfort absolutnie bez zarzutu, natomiast trwałość leży - jak to w większości Renówek z tego okresu (głównie elektryka i elektronika, a w benzyniakach, którymi się interesujesz zawodzą cewki i czujniki). Może mniej popularny, a równie funkcjonalny i przy tym bardzo trwały Hyundai Matrix? Powinieneś znaleźć coś z początku produkcji w tym budżecie (najlepiej 1.8 z benzyn).
łysy
Stały forumowicz
Awatar użytkownika
 
Posty: 2759
Zdjęcia: 2
Prawo jazdy: 12 09 2001
Auto: VW Golf VII
Silnik: 1.4 TSI 150KM
Paliwo: Benzyna

15 Lut 2016, 17:55

Skoda Octavia I bardzo mnie zainteresowała. Mało awaryjne z tego co widzę i ekonomiczne, nie takie brzydkie, ale musiałbym usiąść, żeby samemu ocenić jak z miejscem. Tanio można dostać, więc myślę, że lepiej wyposażony i bardziej zadbany egzemplarz bym dostał w cenie ok. 7500zł, więc zawsze więcej pieniędzy na ubezpieczenie itp.

Myślę nad 1.6, ale ponoć przy załadowanym aucie pozwala ruszyć, więc może 1.8? Wolałbym bez turbo bo dodatkowy kłopot, no i nie jest mi jakoś super potrzebne, ale raczej mało tego jest z tego co widzę (1.8 bez turbo).
Matel
Nowicjusz
Awatar użytkownika
 
Posty: 39
Miejscowość: Poznań
Prawo jazdy: 02 06 2012
Auto: Ford Focus I

15 Lut 2016, 20:47

1.8 będzie optymalny ale mało ich jest na sprzedaż niestety.
Wydajemy pieniądze, których nie mamy, na tuning, którego nie potrzebujemy, by podobać się ludziom, których nie znamy.
Barol
Moderator - Jakie auto kupić?
Awatar użytkownika
 
Posty: 38411
Zdjęcia: 0
Miejscowość: Górny Śląsk
Auto: VW Golf VI
Silnik: 1.4 TSI 122KM
Paliwo: Benzyna
Typ: Hatchback
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2012

15 Lut 2016, 21:02

I tak całą kwotę będę miał marzec/kwiecień, więc będę się powoli rozglądał, ale przynajmniej już wiem co szukać, bo przy każdym aucie miałem wątpliwości, a tu wychodzi na to, że wszystko mi pasuje.

Dzięki wielkie i odezwę się pewnie jak już będę kupował i zapytam, którymi ofertami warto się zainteresować.
Matel
Nowicjusz
Awatar użytkownika
 
Posty: 39
Miejscowość: Poznań
Prawo jazdy: 02 06 2012
Auto: Ford Focus I

15 Lut 2016, 23:21

Octavii możesz również poszukać z silnikiem 2.0 8v 115KM :ok:
mike
Moderator
Awatar użytkownika
 
Posty: 14079
Zdjęcia: 15
Miejscowość: Zawiercie|Śląsk
Prawo jazdy: 04 09 2013
Auto: Lexus ES 330
Silnik: 3.3 V6 228KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2004

15 Lut 2016, 23:25

W sumie racja, tylko ubezpieczenie będzie droższe. Właśnie jak z ubezpieczeniem przy okazji, mogę tu zapytać? Dużo drożej, skoro to moje pierwsze auto? Zwłaszcza między 1.6 a 2.0? ;)
Matel
Nowicjusz
Awatar użytkownika
 
Posty: 39
Miejscowość: Poznań
Prawo jazdy: 02 06 2012
Auto: Ford Focus I