Pierwszy diesel - Hatchback/Liftback, ostatecznie Kombi ~20-22 tys.

17 Lut 2022, 11:47

Cześć, kieruję pytanie głównie do starszyzny na forum licząc na doświadczenie czy to z obserwacji czy pracy z tymi autami, ale zapraszam też innych do dyskusji 8)
Muszę kupić auto, przeznaczenie 65%/35% - trasa/miasto.
Do tej pory jeździłem wolnossącymi benzynami z lpg. Pojeździłem trochę w ostatnim czasie Golfem VII 1.6 tdi z DSG 105KM i był ok, no, ale to nie mój budżet. Za to rzadsze odwiedzanie stacji i dynamika mimo tych 105KM było bardzo na plus.
Zależy mi na w miarę adekwatnej cenowo eksploatacji/dobrej trwałości auta czy silnika. Podstawowe rzeczy eksploatacyjne wymieniam sobie zazwyczaj sam, ale diesla jeszcze nie miałem na dłużej niż 3 miesiące, stąd trochę się obawiam sam podejmować decyzję o wyborze bez obszerniejszej wiedzy :mrgreen:
Wytypowałem kilka aut i silników, które teoretycznie mieszczą się w przedziale budżetu jakim dysponuje na zakup (nie wliczam w niego budżetu po zakupowego bo to osobna kwota, która jest przewidziana)

Tak więc moje typy to:

-Golf VI 2.0tdi (ew. 1.6tdi, ale tu wiara zdecydowanie poleca 2.0)
-Exeo 2.0tdi CAGA (z tego co udało mi się dowiedzieć, to przełożenia w skrzyni biegów ma zdecydowanie dłuższe od Golfa)
-Octavia 2 2.0tdi FL
-Focus mk3 1.6tdci lub 2.0tdci - ale jest ich zdecydowanie mniej w ogłoszeniach
-Megane 3 1.9dci 130KM (1.5dci podobno też polecany, ale po 2010r? )

Z benzyn z turbo i lpg
-Bravo 1.4 t-jet (bolączki m32 znam i wadliwe aktywatory klimy)

Liczę na Waszą wiedzę i chętnie wysłucham na co zwrócić uwagę lub co jeszcze mógłbym rozważyć w tym budżecie :roll:
beast89
Nowicjusz
 
Posty: 26
Prawo jazdy: 09 05 2009
Przebieg/rok: >50tys. km
Auto: Volvo s40/Almera 1.5

17 Lut 2022, 11:59

Z vagów to pozostań przy golfie VI, Exeo to staroć, a Octavia 2 chyba miała te kiepskie 2,0 tdi (tak w ogóle Golf VI to min 22 tys raczej w kierunku 25 tys)
Bravo przecież też możesz w dieslu szukać, dorzuciłbym Astrę J

Przy dieslu jest tak, że nawet jeśli coś wydajesz na eksploatacje to przy dystrybutorze dużo oszczedzasz, naprawy raz na jakiś czas ale tankować trzeba non-stop, no i spory zasięg na pełnym baku, myślę że z 1000 km zrobisz w trybie mieszanym :wink:
Jeremias
Początkujący
 
Posty: 92

17 Lut 2022, 13:08

Wczoraj fajny Golf VI 2.0tdi z DSG , 250tys nalotu poszedł na grupie golfa za 18tys. więc czasem da się trafić nawet taniej :naughty:
Z tego co zauważyłem to z DSG chodzą taniej, tak jak 1.6tdi są tańsze od 2.0
W Bravo kompletnie nie znam silników, mógłbyś coś polecić? Z tego co widzę są tańsze od Golfa.
Tak samo sprawa ma się Astry, nie znam kompletnie diesli Opla.
beast89
Nowicjusz
 
Posty: 26
Prawo jazdy: 09 05 2009
Przebieg/rok: >50tys. km
Auto: Volvo s40/Almera 1.5

17 Lut 2022, 15:26

Jak w tym golfie było DSG to nic dziwnego :) sporo osób nie będzie ryzykować dodatkowych sporych kosztów na naprawę takiej skrzyni
w Bravo były spoko 1,9/150
ale w sumie 1,4 t-jet tak jak i w Oplu 1,4 turbo można rozpatrzyć pod lpg.
Jeremias
Początkujący
 
Posty: 92

17 Lut 2022, 15:38

Mówisz, że DSG to taka lipa? Przyznam, że 1.4t w Astrze bardzo się jarałem swojego czasu i był moim top jeśli chodzi o zakup, a potem popytałem mechaników i podziękowałem, pękające kolektory czy uszkodzenia turbo były tam codziennością, m32 to też ograny temat, który da się przełknąć, ale reszta... do tego masa auta za duża względem mocy moim zdaniem, bo czułem jak to auto się męczy jak pojechałem na jazdę próbną. Zobaczę sobie tego Bravo, dzięki za pomysł :ok:
beast89
Nowicjusz
 
Posty: 26
Prawo jazdy: 09 05 2009
Przebieg/rok: >50tys. km
Auto: Volvo s40/Almera 1.5

17 Lut 2022, 15:43

dsg działa świetnie kiedy jest nowe/sprawne. Jeśli ktoś puścił 2.0tdi za 18k to albo był totalnym gruzem albo skrzynia jest do zrobienia (przebieg jeśli prawdziwy to by na to wskazywał). Remont za 8k i będzie jeździć dalej
franccc
Stały forumowicz
 
Posty: 2419
Przebieg/rok: >50tys. km
  • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

    BMW w leasingu – o czym warto pamiętać?
    Luksusowe modele BMW cieszą się dużym zainteresowaniem zwłaszcza wśród przedsiębiorców. Korzystne rozwiązanie stanowi szczególnie BMW leasing. Na co zwrócić uwagę, decydując się na tę formę finansowania? ...