Pierwszy, ekonomiczny samochód z LPG do 15 tys.

18 Kwi 2017, 13:28

Witam

Poszukuje swojego pierwszego samochodu. Chciałbym na niego wydać maksymalnie 15 tys. zł (zakup samochodu + "pakiet startowy", fajnie jakby zmieściła się jeszcze kamerka i CB radio ;), a jeśli samochód będzie bez LPG to w tej kwocie chciałbym też założyć instalację). Jestem studentem więc zależy mi aby eksploatacja takiego samochodu była na studencką kieszeń (zakładałem maks 25 zł za 100 km przy dzisiejszych cenach LPG czyli spalanie 10-12 l/100 km). Jeśli chodzi o przebiegi obecnie to codziennie 2*10 km po mieście (dojazd na uczelnie) + raz w tygodniu wyjazd i powrót do domu (2*50 km trasa), ale nie wykluczam że od października taką trasę będę pokonywał codziennie. Szukam samochodu w małopolsce, ale też nie ograniczam się i jeżeli będzie warto to mogę podjechać gdzieś dalej.
Po lekturze forum wydaje się że najlepsze propozycje to:
- Laguna 2 FL
- Mazda 6
- Civic VII
- Accord VI
- Vectra C

Czy powinienem skupić się na poszukiwaniu tych modeli, czy może coś z listy usunąć lub do niej dodać? Szukać samochodów z LPG czy samemu zakładać instalację?

Pozdrawiam
xavi97
Nowicjusz
 
Posty: 10
Prawo jazdy: 07 07 2015
Auto: Fiat Grande Punto
Silnik: 1.4 77KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Hatchback
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2009

18 Kwi 2017, 14:19

LPG lepiej montować samemu. Raz że jak ktoś robił to nie wiadomo jak. Dwa że takie auta często są zajeżdżone/sprzedawane przy końcówce ważności butli.

Takie spalanie jest możliwe do osiągnięcia, o ile nie będziesz szarżować. Natomiast weź pod uwagę że w zimie LPG odpali Ci się po ~5km (u mnie tak było, a pojazd garażowałem). No chyba że będziesz piłował na zimno, to może trochę szybciej.

Przy takim budżecie, to raczej nie warto jeździć gdzieś dalej. Zakładając 3k na LPG i 2k na pakiet z tymi twoimi bajerami, to założyłbym budżet na pojazd ~10k.

Ja np nie skupiałbym się na konkretnych modelach, tylko oglądał auta od prywatnych osób w założonym budżecie. Jak znajdziesz coś w okolicy, co nie trzeszczy, nie gnije i silnik jest w dobrym stanie, wtedy możemy podyskutować czy auto nadaje się na lpg itd.

Co z tego że założysz sobie Civic'a czy Accorda, skoro popyt jest taki że dobrych egzemplarzy trzeba się naszukać że hoho. Poźniej sam zaczniesz przymykać oko na niedoróbki, bo w końcu widziałeś gorsze, prawda? I zakończysz przygodę z pojazdem przeciętnej jakości, albo co gorsza, z komisu. Możesz sie trzymać Twojej listy, bo jak się będziesz tego twardo trzymać to (po czasie) łatwo odróżnisz ulepy od dobrych aut. Natomiast te Twoje auta będą miały już około 15 lat, więc to nie jest takie hop-siup znaleźć to co Ty chcesz w przyzwoitym stanie.

Jak chcesz się trzymać ściśle listy, to ja bym może jeszcze dorzucił Galanta VIII/Lancer VII
m.: celica turbo za 10k, czekamy...
voidcall
Początkujący
Awatar użytkownika
 
Posty: 107
Prawo jazdy: 07 03 2007
Przebieg/rok: 5tys. km
Auto: Focus MK1 FL
Silnik: 1.6 100KM
Paliwo: Benzyna
Typ: Hatchback
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2003

19 Kwi 2017, 08:55

Dziękuję za wyczerpującą odpowiedź
W moim przypadku problem jest taki, że nie znam się zbyt dobrze na samochodach, dlatego na pewno nie będę samochodu kupował (w sensie oglądał, sprawdzał i podejmował ostateczną decyzję) sam. Pomyślałem, żeby skupić się na konkretnych modelach i szukać ofert na forach tych modelów, albo zamiast korzysta z usług firmy sprawdzającej samochody przed zakupem skorzystać z usług forumowicza, który konkretny model zna - często widuje się na forach oferty takich usług.
W każdym razie skupię się teraz na szukaniu samochodów do 10k, żeby pozostałe 5 było na pakiet startowy i instalację LPG - moja lista już się przez to zawęża, bo z Laguną 2FL, Mazdą 6 czy Vectrą C w tym budżecie może nie być zbyt łatwo. Może macie jeszcze jakieś propozycje modeli?
A jeśli nie to pewnie zrobię tak jak sugeruje @voidcall - będę szukał samochodu spełniającego wymagania i później orientował się czy dobrze współpracuje z LPG.

Ogólnie to wcześniej planowałem na samochód przeznaczyć ok. 25k i planowałem zakup Astry H, ale pomyślałem że skoro ma to być mój pierwszy samochód to zakupię coś trochę tańszego pojeżdżę nim z rok i później kupię coś lepszego.
xavi97
Nowicjusz
 
Posty: 10
Prawo jazdy: 07 07 2015
Auto: Fiat Grande Punto
Silnik: 1.4 77KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Hatchback
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2009

19 Kwi 2017, 09:48

Chcesz kupić auto, założyć LPG i za rok sprzedać ?. Przez ten rok, przy Twoich przebiegach instalacja nie zdąży się zwrócić, nie mówiąc już o jakiś oszczędnościach.
mateusz9986
Zaawansowany
 
Posty: 896
Miejscowość: Wałycz
Prawo jazdy: 0- 3-2010
Przebieg/rok: 15tys. km
Auto: Renault Megane II ph II
Silnik: 1.6
Paliwo: Benzyna
Typ: Sedan/Limuzyna
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2007

19 Kwi 2017, 10:01

Zakładałem tak minimum rok, ale tych przebiegów rzędu 100km/dzień, wtedy to powinno się zwrócić.
Ale teraz sobie myślę czy nie szukać też samochodów już z założoną instalacją LPG, np. d0 12 tys.? W końcu w tym budżecie nie ma co wybrzydzać i może faktycznie samodzielna instalacja LPG nie będzie dobrą inwestycją?
xavi97
Nowicjusz
 
Posty: 10
Prawo jazdy: 07 07 2015
Auto: Fiat Grande Punto
Silnik: 1.4 77KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Hatchback
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2009

19 Kwi 2017, 10:06

Byle nie starsza jak te 4-5 lat.
galakty
Forumowicz VIP
 
Posty: 8839
Zdjęcia: 1
Prawo jazdy: 23 08 2012
Auto: Ceed I
Silnik: 1.6 CRDi 115/130
Paliwo: Diesel
Typ: Hatchback
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2007
  • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

    Jak jeździć po dziurach, wyrwach w nawierzchni?
    Nie zawsze kierowca ma możliwość ominięcia dziury w nawierzchni – czasem nie zdąży przed nią wyhamować, czasem jej ominięcie wiąże się ze zbyt gwałtownym i nagłym manewrem, który może zaskoczyć innych uczestników ...

19 Kwi 2017, 10:49

Albo kupić za te 10 tys, skoro planujesz trzymać około roku auto z mniejszym silnikiem, nie zakładać LPG i w całokształcie pewnie na jedno wyjdzie. Najtańsza instalacja to pewnie minimum 2000 zł.
mateusz9986
Zaawansowany
 
Posty: 896
Miejscowość: Wałycz
Prawo jazdy: 0- 3-2010
Przebieg/rok: 15tys. km
Auto: Renault Megane II ph II
Silnik: 1.6
Paliwo: Benzyna
Typ: Sedan/Limuzyna
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2007

19 Kwi 2017, 10:51

Raczej 2500 jak nie chce szrotu ładować dla następnego właściciela.

Ja kupiłem auto na 2 lata i o LPG nie myslę, bo w dniu sprzedaży wyjdę na zero, a po co mam mieć droższe przeglądy?
galakty
Forumowicz VIP
 
Posty: 8839
Zdjęcia: 1
Prawo jazdy: 23 08 2012
Auto: Ceed I
Silnik: 1.6 CRDi 115/130
Paliwo: Diesel
Typ: Hatchback
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2007

19 Kwi 2017, 10:54

Jestem podobnego zdania. Lepiej kupić sobie coś rzędu 1.2-1.4, tym bardziej że weź pod uwagę jeszcze opłaty OC, które dość drastycznie podskoczyły.
mateusz9986
Zaawansowany
 
Posty: 896
Miejscowość: Wałycz
Prawo jazdy: 0- 3-2010
Przebieg/rok: 15tys. km
Auto: Renault Megane II ph II
Silnik: 1.6
Paliwo: Benzyna
Typ: Sedan/Limuzyna
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2007

19 Kwi 2017, 10:57

Czy ja wiem, nie przesadzajmy z silnikiem. U mnie przy jeżdzie miasto/trasa (ale miasto bez korków) mam spalanie 6,7-7.0 litrów benzyny. Gdy miałem Golfa III to potrafił spalić 9 litrów przy takiej samej jeździe.
galakty
Forumowicz VIP
 
Posty: 8839
Zdjęcia: 1
Prawo jazdy: 23 08 2012
Auto: Ceed I
Silnik: 1.6 CRDi 115/130
Paliwo: Diesel
Typ: Hatchback
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2007

19 Kwi 2017, 11:00

Bardziej chodzi mi o opłaty OC, chociaż teraz i tak dużo zależy od marki. Co do spalania to wiadomo że przy ciężkiej budzie takie 1.4 spali więcej niż np 1.6, miałem na myśli przy okazji zakup małego auta.
mateusz9986
Zaawansowany
 
Posty: 896
Miejscowość: Wałycz
Prawo jazdy: 0- 3-2010
Przebieg/rok: 15tys. km
Auto: Renault Megane II ph II
Silnik: 1.6
Paliwo: Benzyna
Typ: Sedan/Limuzyna
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2007

19 Kwi 2017, 11:04

Tak czy siak OC jest drogie, dla mnie bez sensu brac mały silnik i się męczyć, tylko po to żeby w ciągu roku oszczędzić 200-400 złotych (dzieląc na 12 wychodzi 35 złoty miesięcznie, no błagam).
galakty
Forumowicz VIP
 
Posty: 8839
Zdjęcia: 1
Prawo jazdy: 23 08 2012
Auto: Ceed I
Silnik: 1.6 CRDi 115/130
Paliwo: Diesel
Typ: Hatchback
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2007

19 Kwi 2017, 11:07

W małym aucie np. Clio II 1.4 98 km, mniej się będziesz męczył niż Passatem B5 2.0 8v 115 km, albo Audi a4 z 1.6.
mateusz9986
Zaawansowany
 
Posty: 896
Miejscowość: Wałycz
Prawo jazdy: 0- 3-2010
Przebieg/rok: 15tys. km
Auto: Renault Megane II ph II
Silnik: 1.6
Paliwo: Benzyna
Typ: Sedan/Limuzyna
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2007

19 Kwi 2017, 11:12

Jak widzę "ekonomiczny" to nawet o Audi czy Passacie nie powinno się myśleć :>
galakty
Forumowicz VIP
 
Posty: 8839
Zdjęcia: 1
Prawo jazdy: 23 08 2012
Auto: Ceed I
Silnik: 1.6 CRDi 115/130
Paliwo: Diesel
Typ: Hatchback
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2007

30 Kwi 2017, 19:06

Witam ponownie,

Dziękuję za wszystkie wskazówki i rady

Pomyślałem, żeby skupić się teraz na szukaniu samochodu do 10 tysięcy już z instalacją LPG. Znalazłem kilka takich propozycji (na razie bardziej poglądowo)
[link do ogłoszenia na Otomoto wygasł]
[link do ogłoszenia na Otomoto wygasł]
[link do ogłoszenia na Otomoto wygasł] - ten egzemplarz trochę poobijany, zderzaki, błotnik, za taką cenę chyba nie warto?
[link do ogłoszenia na Otomoto wygasł] - wyposażenie dość biedny - szyby na korbkę, brak klimy
[link do ogłoszenia na Otomoto wygasł]
[link do ogłoszenia na Otomoto wygasł]

Wydaje mi się, że jako pierwszy samochód to te modele są dość ciekawą propozycją - niewielkie, oszczędne, niezbyt mocne.

Z większych:
[link do ogłoszenia na Otomoto wygasł]
[link do ogłoszenia na Otomoto wygasł]

Co sądzicie o tych modelach?
xavi97
Nowicjusz
 
Posty: 10
Prawo jazdy: 07 07 2015
Auto: Fiat Grande Punto
Silnik: 1.4 77KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Hatchback
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2009