Glikometr - tester płynu chłodniczego - instrukcja

Glikometr - tester płynu chłodniczego - instrukcja

16 Paź 2017, 13:48

Cześć, pokażę Wam jak działa glikometr przyrząd którym możemy przetestować temperaturę wrzenia i przemarzania płynu chłodniczego który znajduje się w układzie chłodzenia samochodu.

Dlaczego warto kontrolować temperaturę przemarzania płynu chłodniczego? Płyn taki ulega starzeniu podczas eksploatacji gdzie jest narażony na wysokie temperatury panujące w silniku, a jego zadaniem jest sprawne chłodzenie silnika tak żeby nie dopuścić do jego przegrania. Dlatego też płyny do układu chłodzenia mają dużo wyższą temperaturę wrzenia od wody.
Image- temperatura wrzenia około 130 stopni Celsjusza
- temperatura przemarzania około -37 stopni Celsjusza
oczywiście to są dane dla nowego płynu chłodniczego.

Przed zimą warto sprawdzić przy jakiej temperaturze może nam płyn zamarznąć w ten sposób unikniemy bardzo kosztownych problemów. Szczególnie dotyczy to kierowców którzy potrafią w lecie dolewać do układu wody destylowanej co jest nie wskazane, najlepiej niedobory uzupełniać odpowiednim płynem chłodniczym.

Instrukcja obsługi glikometru?
Wyjaśnię w punktach jak należy dokonać pomiaru glikometrem chociaż pewnie już się domyślacie jak to zrobić lub robiliście to nie raz :) niemniej jednak na pewno komuś się przyda.
1. Silnik musi być zimy!
2. Odkręcamy korek chłodnicy.
3. Uruchamiamy silnik i czekamy aż osiągnie normalną temperaturę pracy (możemy też sprawdzić na zimnym silniku wskazania będą się niewiele różniły i jeżeli płyn już nie trzyma swoich parametrów to od razu będzie widać).
4. Napełniamy tester płynem chłodniczym do poziomu linii FLUID LEVEL (tu lepiej trzymać się tego poziomu w celu dokładniejszych odczytów).
5. Tester trzymamy pionowo tak żeby linia poziomu była idealnie poziomo :)
6. Wskazówka pokazuje nam temperaturę zamarzania płynu chłodniczego z jednej strony a z drugiej temperaturę wrzenia (na przykładzie testera z którego korzystałem, widać na powyższym zdjęciu).
7. Po zakończeniu testu dobrze jest przepłukać tester ciepłą wodą.

Tyle teorii :) zapraszam do obejrzenia filmiku na którym pokazuję jak wyglądają parametry płynu chłodzącego pracującego w układzie chłodzenia około trzech lat, następnie jak zachowuje się tester ze zwykłą wodą i z nowym płynem chłodniczym.

[Aby zobaczyć film musisz być zalogowany na forum » zaloguj się]Zapraszam też do polubienia naszego kanału na YT. Poniższy buton przeniesie Was na tą stronę :)

Forum Samochodowe - YouTube
ArteK
Forum Samochodowe
 
Posty: 4641
Zdjęcia: 11020
Rejestracja: 08 Mar 2006, 20:21
Miejscowość: Warszawa
Prawo jazdy od: 12 12 1996
Przebieg/rok: 23tys. km
Auto: Toyota Yaris, Grand Voyager
Silnik: 1.3 VVTi, 3.3 V6
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Hatchback
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2008

Re: Glikometr - tester płynu chłodniczego - instrukcja

17 Paź 2017, 19:58

Bardzo dobra robota :ok:
Wesołych świąt i szczęśliwego nowego roku
MotoAlbercik
Moderator
Awatar użytkownika
 
Posty: 15200
Zdjęcia: 1184
Rejestracja: 12 Gru 2006, 14:25
Miejscowość: Tychy
Auto: Jeep Grand Cherokee WJ QD HQ
Silnik: 4,7 ccm3 253 KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Terenowy
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2000
  • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

    Toyota zmienia świat Toyota zmienia świat
    Toyota jest znana w świecie motoryzacji jako innowator, który ma odwagę wprowadzać na rynek naprawdę rewolucyjne rozwiązania. Najbardziej znanym, spektakularnym przykładem jest Toyota Prius, która przestawiła ...
    Pojazd uprzywilejowany - usuń się z drogi i ułatw przejazd Pojazd uprzywilejowany - usuń się z drogi i ułatw przejazd
    Ratowanie zdrowia, życia, mienia ludzkiego oraz zachowanie bezpieczeństwa to najczęstsze powody, dla których na ulicy pojawia się pojazd uprzywilejowany. Każdy kierowca ma obowiązek usunąć się z jego drogi, aby ułatwić ...

  •