Pomoc w ubezpieczeniu pojazdu współwłasciciel darowizna itd

20 Mar 2015, 21:01

Witam. Kupiłem auto które posiadam już 5 miesięcy ,ale nie przerejestrowałem go i poprostu smigam z umową i z OC na poprzedniego własciciela które dobiega końca i w tym jest problem. Nie moge auto ubezpieczyć na siebie bo mam zwyżki za wiek itd... Mam kilka pytań odnosnie tego:


1. Czy jest taka opcja żebym np dał komuś darowizne 1% samochodu i wtedy ta osoba będzie współwłascicielem i na nią będzie OC ?

2. Czy do wykonania takiej czynnosci musze przerejestrować auto czy dalej wozić w schowku umowe kupna ?

3. Jeżeli musze przerejestrować to jak to wygląda ? Pisze darowizne 1% ide do skarbówki z tą osobą,płace podatek i wtedy idziemy przerejestrować auto na mnie i tą osobe jako współwłasciciela ?

4. Jeżeli wezme te OC np na ojca który ma 60%zniżek to czy jest jakaś opcja ,że jak ja będe miał stuczke to żeby Ojcu nie zabrali zniżek OC ?


5. Moge sobie poprostu przedłużyć w jakiś sposób polise tą którą mam aktualnie czyli na poprzedniego własciciela czy lepiej tak nie robić ?
vrs2010
Początkujący
 
Posty: 63
Prawo jazdy: 18 11 1992
Auto: Scorpio mk3 2.0 DOHC MSB
Silnik: 2.0 DOHC
Paliwo: Benzyna
Typ: Sedan/Limuzyna
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 1996

21 Mar 2015, 17:19

vrs2010 napisał(a):Kupiłem auto które posiadam już 5 miesięcy (...) i poprostu smigam z umową i z OC na poprzedniego własciciela które dobiega końca (...)
Nie moge auto ubezpieczyć na siebie bo mam zwyżki za wiek

Tak czy inaczej, od dnia, kiedy kupiłeś auto ( data na umowie KS ) do dnia, kiedy zawrzesz nową umowę, ubezpieczyciel i tak zarząda dopłaty - miałeś zaraz po zakupie iśc do ubezpieczyciela i zrobić aneks do umowy ubezpieczenia. Wówczas wiedziałbyś, ile musisz dopłacić i czy warto zostać u tego, czy iść od razu do innego bądz kombinować z darowiznami itp żeby podpiąc się pod kogoś, kto ma zniżki.
vrs2010 napisał(a):1. Czy jest taka opcja żebym np dał komuś darowizne 1% samochodu i wtedy ta osoba będzie współwłascicielem i na nią będzie OC ?

Nie - współwłaścicielem musisz być ty - wówczas będziesz zbierał zniżki. A właścicielem musi być osoba, która już ma zniżki wypracowane.
vrs2010 napisał(a):2. Czy do wykonania takiej czynnosci musze przerejestrować auto czy dalej wozić w schowku umowe kupna ?

Auto masz obowiążek przerejestrować w ciągu 30 dnia od daty nabycia.
vrs2010 napisał(a):4. Jeżeli wezme te OC np na ojca który ma 60%zniżek to czy jest jakaś opcja ,że jak ja będe miał stuczke to żeby Ojcu nie zabrali zniżek OC ?

Ubezpieczyciele mają coś takiego jak ochrona zniżek. Oczywiście za dodatkową opłatą, ale jest tego niewiele. Jest też druga strona medalu - w zależności od tego, jak długo masz prawko, właścicielowi ubezpieczyciel może podnieść koszt ubezpieczenia, w związku z tym, że współwłaściciel ma małe doświadczenie w poruszaniu się samochodem i wzrasta ryzyko kolizji bądz wypadku.
vrs2010 napisał(a):5. Moge sobie poprostu przedłużyć w jakiś sposób polise tą którą mam aktualnie czyli na poprzedniego własciciela czy lepiej tak nie robić ?

Nie. Jak ta polisa, którą masz skończy się, to musisz zawrzeć nową. Ta, co masz nie przechodzi automatycznie na następny okres. Opróćz tego lepiej się zgłoś do ubezpieczyciela i powiadom go, że kupiłeś samochód. Zresztą ubezpieczyciel i tak już pewnie o tym wie, bo poprzedni właściciel i tak musiał zgłosić sprzedaż samochodu i musiał do tego pprzedstawić umowę KS. Ubezpieczyciel zrobi rekalkulację składki za okres, w którym korzystałeś z jego ubezpieczenia.
Odpuść dzisiaj, nie spiesz się na cmentarz i nie zabieraj tam innych...
MotoAlbercik
Moderator
Awatar użytkownika
 
Posty: 20285
Zdjęcia: 1212
Miejscowość: Tychy
Auto: Jeep Grand Cherokee WJ QD HQ
Silnik: 4,7 ccm3 253 KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Terenowy
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2000

21 Mar 2015, 18:15

Kiedyś w poprzednim aucie musiałem zapłacić za okres użytkowania pojazdu na tym OC które było w Avivie. Byłem w PZU,LINK4 i Alianz Direct i mówili ,że nic takiego u nich nie ma i pierwsze słyszą. Kupuje auto smigam na tym OC ktore jest jak sie konczy to sobie biore nowe np na siebie i nic nie musze płacić za to ,że jezdziłem na tamtym OC. Pytałem dokładnie o to bo w pierwszym moim aucie ktore było w Avivie za 24dni użytkowania pojazdu na OC poprzedniego własciciela zapłaciłem 263zł.

Co do 30dni na przerejestrowanie pojazdu Pani w urzędzie poinformowała mnie ,że jest to 30dni lecz nie ma konsekwencji za zwłoke i dlatego ludzie czasami i po 3 lata smigają bez przerejestrowania.


Czyli co pownienem teraz zrobić żeby tanio ubezpieczyć auto i żeby nie zabrali zniżek mojemu Tacie wrazie stłuczki ?
vrs2010
Początkujący
 
Posty: 63
Prawo jazdy: 18 11 1992
Auto: Scorpio mk3 2.0 DOHC MSB
Silnik: 2.0 DOHC
Paliwo: Benzyna
Typ: Sedan/Limuzyna
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 1996

21 Mar 2015, 19:42

vrs2010 napisał(a):Kiedyś w poprzednim aucie musiałem zapłacić za okres użytkowania pojazdu na tym OC które było w Avivie. Byłem w PZU,Link4 i Alianz Direct i mówili ,że nic takiego u nich nie ma i pierwsze słyszą. Kupuje auto smigam na tym OC ktore jest jak sie konczy to sobie biore nowe np na siebie i nic nie musze płacić za to ,że jezdziłem na tamtym OC.

vrs2010 napisał(a):Co do 30dni na przerejestrowanie pojazdu Pani w urzędzie poinformowała mnie ,że jest to 30dni lecz nie ma konsekwencji za zwłoke i dlatego ludzie czasami i po 3 lata smigają bez przerejestrowania.

Zgadza się - nie ma za to żadnych konsekwencji. Jednakże mogą pojawić się problemy podczas kontroli i z ubezpieczeniem. Niedawno na forum był o tym temat w tym dziale. Poszukaj,
vrs2010 napisał(a):Czyli co pownienem teraz zrobić żeby tanio ubezpieczyć auto i żeby nie zabrali zniżek mojemu Tacie wrazie stłuczki ?

Zrobić darowiznę auta na ojca w np. 50% - za darowiznę nie płacisz żadnego podatku, ojciec musi tylko wypełnić i oddać do US druk SD-Z2. Z umowami KS i umową darowizny ojciec idzie do WK i przerejestrowuje auto, wpisując cię jako współwłaściciela. Następnie zgłasza ten fakt u swojego ubezpieczyciela. Dodatkowo jak nie ma, to "ubezpiecza" sobie zniżki. Nie wiem, czy mozna to zrobić w trakcie trwania ubezpieczenia, czy dpiero odnawiając polisę. Zresztą w każdej chwili ojsciec może umowę OC wypoiwedzieć i zawrzeć nową, z ubezpieczeniem zniżek. Może się okazać, że będzie musiał dopłacić ( zwyżka ) jeżeli masz prawo jazdy krócej niż chyba 2 lata. Zresztą wszystkiego można się dowiedzieć w WK i u ubezpieczyciela.
Odpuść dzisiaj, nie spiesz się na cmentarz i nie zabieraj tam innych...
MotoAlbercik
Moderator
Awatar użytkownika
 
Posty: 20285
Zdjęcia: 1212
Miejscowość: Tychy
Auto: Jeep Grand Cherokee WJ QD HQ
Silnik: 4,7 ccm3 253 KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Terenowy
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2000
  • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

    Lexusy podatne na tuning
    Coupé LC i RC, limuzyny IS i LS, crossovery UX i NX czy nawet hatchback CT – samochody Lexusa wyróżniają się na ulicy. Ale dla tych, którzy chcą dodać im jeszcze więcej pikanterii, tunerzy mają ...