Problem z klimą w Fordzie,a elektryka

27 Lip 2019, 15:03

cześć kochani :)
Z góry proszę o wyrozumiałość,bo jestem kobietą (a więc nie znam się na motoryzacji),a mąż mój też nie z tych-motoryzacyjno-specjalistów.
Sprawa jest taka:
FORD FOCUS 2008 z bogatym wyposażeniem.
Auto mamy od kwietnia,klima działała,już w to lato jeździłam korzystającz niej.Nagle-przestało chłodzić.Nawiew działa,tyle,że nie mrozi.
Dziś byłam u speca,który podłączył urządzonko,stwierdził że czynnik chłodzący jest i "na oko" podejrzewa problem ze sprężarką,że jakaś cewka poszła.No wiadomo,musi wziąć auto na warsztat i dopiero dokładnie powie i jakby coś to koszt naprawy 700zł.
Jest jednak jedno ale....
Ostatnio miałam problemy z bezpiecznikami.Najpierw wysiadł od jednego elektrycznego lusterka,bo przestało się składać.Potem zaraz kolejny bezpiecznik-od gniazda zapalniczki.
No i teraz proszę o Wasze sufestie: czy w tej sytuacji nie należy najpierw szukać innych (tańszych) przyczyn? Może powinnam coś innego najpierw wykluczyć? Pod kątem elektryki czy coś?Czy elektryjka może mieć wpływ właśnie na tę cewkę czy generalnie działanie klimy?
No bo wiadono, 700zł zawsze zdążę wydać.
Pytanie tylko czy to załatwi sprawę....
Czy miła ktoś może podobne "przygpody" i może coś doradzic?
Będę bardzo wdzięczna i z góry dziękuję za każdą sugestię i radę.
jane125
Nowicjusz
 
Posty: 6

27 Lip 2019, 16:00

700 zł? Tyle kosztuje nowa sprężarka...Zrezygnuj z tego "fahofca"....
Najpierw trzeba ustalić, czy sprzęgło sprężarki się wogóle włącza. Jeżeli się nie włącza, to sprawdzić trzeba bezpieczniki. Razem ze sprężarką powinien włączyć się wentylator na chłodnicy. Sprawdź, czy po włączeniu klimy wentylator rusza.
Jeżeli na sprzęgło przychodzi napięcie, a sprzęgło się nie włącza, to może być uszkodzone. Koszt nowego to około 170 zł.
Jeżeli sprzęgło się włącza, a sprężarka nie chłodzi, to do sprawdzenia ciśnienia na sprężarce.
Polecam pojechać do jakiegoś warsztatu, gdzie zajmują się klimatyzacjami. Nie pana Janusza, który w garażu napełnia klimy, tylko na normalny warsztat, gdzie zajmują się serwisowaniem klimatyzacji.
Odpuść dzisiaj, nie spiesz się na cmentarz i nie zabieraj tam innych...
MotoAlbercik
Moderator
Awatar użytkownika
 
Posty: 20285
Zdjęcia: 1212
Miejscowość: Tychy
Auto: Jeep Grand Cherokee WJ QD HQ
Silnik: 4,7 ccm3 253 KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Terenowy
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2000

27 Lip 2019, 18:55

No właśnie byłam w warsztacie... :(
Po uruchomieniu silnika i włączeniu klimy pan podświetlał lampą kratkę z przodu i od dołu i mówił żeby dokładnie tam umyć może przy tej chłodnicy i że ona już nie jest taka najlepsza....
Co do sprzęgła czy czegokolwiek od sprężarki się nie wypowiadał,rzucił tylko hasło o tej cewce.Teraz już dokładnie nie wiem czy wypowiedział słowo sprężarka czy kompresor... :( W każdym razie-cewka na pewno powiedział ;)
jane125
Nowicjusz
 
Posty: 6

28 Lip 2019, 12:39

Jeżeli cewka nie będzie miała siły dociągnąć sprzęgła do końca, to ciśnienia w sprężarce też nie będą prawidłowe. Wystarczy więc sprawdzić na maszynie ciśnienia.
Ale skoro wszystko było wymieniane, łącznie ze sprężarką, to przyczyny raczej trzeba szukać w elektryce. Ale do tego wystarczy miernik.
Odpuść dzisiaj, nie spiesz się na cmentarz i nie zabieraj tam innych...
MotoAlbercik
Moderator
Awatar użytkownika
 
Posty: 20285
Zdjęcia: 1212
Miejscowość: Tychy
Auto: Jeep Grand Cherokee WJ QD HQ
Silnik: 4,7 ccm3 253 KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Terenowy
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2000

28 Lip 2019, 16:26

zaraz,zaraz...ale nic nie bylo wymieniane....a już na pewno nie sprężarka ;)
Wymienialiśmy tylko bezpieczniki,od zapalniczki i od lusterka
jane125
Nowicjusz
 
Posty: 6

28 Lip 2019, 18:40

jane125 napisał(a):Teraz już dokładnie nie wiem czy wypowiedział słowo sprężarka czy kompresor... :(
to jest to samo :ok: trzeba upewnić się czy po włączeniu klimy dopływa prąd do sprężarki/kompresora a dokładnie do jego cewki bo to ona odpowiada za wprowadzenie w ruch kompresora. z tym 700 zł to zwykły naciąg, koszt takiej naprawy max 250 zł ale tak jak radziliśmy sprawdzić czy w ogóle prąd dopływa i czy wentylator się włącza bo może wina nie leży po stronie kompresora tylko elektryki
To nie moc ani sprzęt a technika czyni z Ciebie zawodnika
Kao
Moderator
Awatar użytkownika
 
Posty: 16190
Zdjęcia: 107
Miejscowość: Francja
Przebieg/rok: 40tys. km
Auto: Bmw 645Ci, M3, Vw T4

28 Lip 2019, 20:43

bardzo dziękuję,pomogliście mi :)
jane125
Nowicjusz
 
Posty: 6

29 Lip 2019, 08:57

jane125 napisał(a):zaraz,zaraz...ale nic nie bylo wymieniane....a już na pewno nie sprężarka

Tak, przepraszam. Zagapiłem się z innym tematem, gdzie sprężarka była wymieniana 8)
Odpuść dzisiaj, nie spiesz się na cmentarz i nie zabieraj tam innych...
MotoAlbercik
Moderator
Awatar użytkownika
 
Posty: 20285
Zdjęcia: 1212
Miejscowość: Tychy
Auto: Jeep Grand Cherokee WJ QD HQ
Silnik: 4,7 ccm3 253 KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Terenowy
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2000