[Megane I] Przepala bezpiecznik od sprężarki

27 Mar 2020, 14:11

Witam, jak w tytule, w mojej megance (I phII 1.8) przepala się bezpiecznik od sprężarki. Przepala się on tuż przy próbie uruchomienia sprężarki. Czasami podziała ona dłużej, a czasami raz się zakręci i wtedy bezpiecznik pada. Oryginalnie jest tam 7.5A, a przepala nawet 15A. Czyściłem styki i wszystkie wtyczki pod bezpiecznikami lecz to nic nie zmienia. Czujnik ciśnienia jest na 3 piny, czynnik jest w układzie. Na sucho to koło w środku sprężarki (nie te na którym jest pasek) obraca się łatwo - nie ma "sztucznego" oporu. Gdzie szukać przyczyny?
Pielęgniarz
Nowicjusz
 
Posty: 29
Zdjęcia: 2

27 Mar 2020, 18:47

Ty masz nadmierny pobór prądu prawdopodobnie przez uszkodzoną cewkę elektromagnetycznego sprzęgła sprężarki.
Nie odpowiadam na problemy na PW
bonifacy
Stały forumowicz
 
Posty: 3190
Zdjęcia: 0
Prawo jazdy: 01 01 1981
Auto: Fabia I , Fabia II
Silnik: 1,4 AME , 1,4 BXW
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Kombi
Skrzynia biegów: Manualna

28 Mar 2020, 09:28

Czyli najlepiej kupić używaną sprężarkę i wymontować z niej cewkę i wsadzić do sprężarki w aucie?   Nowej cewki nie dostanę, a nowa sprężarka to ceny, że ohoho...

Chyba, że to taka sama jak w 1.4 / 1.6 
[link do Allegro wygasł]
Pielęgniarz
Nowicjusz
 
Posty: 29
Zdjęcia: 2

28 Mar 2020, 11:11

Cewki można kupić nowe. Zwracać uwagę na średnice , wysokość i rozmieszczenie kołka ustalającego względem złącza czy przewodów elektrycznych. Na kształt złaczki też. Przy demontażu nie zgubić podkładek regulujących szczelinę sprzęgła. Przy doborze raczej posługiwać się oznaczeniem sprężarki. Do pracy niezbędny jest przyrząd do zablokowania tarczy sprzęgającej jak i odpowiednie szczypce do pierścieni segera. Czasami do ściągnięcia koła pasowego potrzebny odpowiedni ściągacz. W większości przypadków nie trzeba demontować sprężarki co najwyżej ją odkręcić i uchylić na przewodach. Przed pracami dokonaj dokładniejszego sprawdzenia. Zamiast cewki podłącz żarówkę reflektorową - 50 W. Jeśli i na niej będzie palić bezpiecznik szukaj przyczyny gdzie indziej.
Nie odpowiadam na problemy na PW
bonifacy
Stały forumowicz
 
Posty: 3190
Zdjęcia: 0
Prawo jazdy: 01 01 1981
Auto: Fabia I , Fabia II
Silnik: 1,4 AME , 1,4 BXW
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Kombi
Skrzynia biegów: Manualna

28 Mar 2020, 13:54

Na forum megane wspomniano również o diodzie, która jest w skrzynce bezpieczników (przesyłam zdjęcie). Mam rozumieć, że to to na środku po lewej stronie (takie czarne). Podobno może ona palić bezpiecznik i jej wyciągnięcie może sprawić, że nie będzie palić - tylko jak ją sprawdzić, wsadzić zamiast niej bezpiecznik, jeśli tak to jaki?

[Megane I] Przepala bezpiecznik od sprężarki
Pielęgniarz
Nowicjusz
 
Posty: 29
Zdjęcia: 2

30 Mar 2020, 13:20

A więc tak, odpiąłem wtyczkę od kompresora (dwu-pinowa) co jest przy kole pasowy i mimo odpięcia pali bezpiecznik przy włączeniu klimatyzacji na panelu (przycisk AC). Nawet nie musiałem żarówki podłączać bo i tak nie zapala się gdyż od razu bezpiecznik się przepala. W którym kierunku teraz szukać problemu?
Pielęgniarz
Nowicjusz
 
Posty: 29
Zdjęcia: 2
 • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

  Kalkulator ET i szerokości felgi
  Porównywarka ET i szerokości felgi pozwoli wizualnie przedstawić różnice jakie wynikną po zmianie felg. Na tej podstawie jesteśmy w stanie sprawdzić jeszcze przed zakupem czy takie felgi nie będą nam wystawały ...
  Stacja tankowania wodoru w Belgii
  Belgia dołączyła do stale rozrastającej się europejskiej sieci stacji tankowania wodoru. Pierwsza publiczna stacja została uruchomiona na terenie Toyota Motor Europe w Zaventem pod Brukselą. To wydarzenie otwiera Toyocie ...

 • 30 Mar 2020, 14:38

  Ja bym zainteresował się diodą z układu klimatyzacji. Jak się nie mylę jest to dioda Zenera. Poproś jakiegoś kolegę elektronika/elektryka, żeby ci ją sprawdził.
  Odpuść dzisiaj, nie spiesz się na cmentarz i nie zabieraj tam innych...
  MotoAlbercik
  Moderator
  Awatar użytkownika
   
  Posty: 16387
  Zdjęcia: 1188
  Miejscowość: Tychy
  Auto: Jeep Grand Cherokee WJ QD HQ
  Silnik: 4,7 ccm3 253 KM
  Paliwo: Benzyna + LPG
  Typ: Terenowy
  Skrzynia biegów: Automatyczna
  Rok produkcji: 2000
   
  • Warto przeczytać