Samochód dla 50-cio latka, do 8000zł

15 Gru 2008, 17:31

Witam

Poszukujemy (z moim bratem i tatą) nowego samochodu. Nowego w sensie - który zastąpi rozpadającą się Skodę 105, którą użytkuje mój tata.

Będzie używany na dojazdy do pracy (40 km) oraz do zwykłej jazdy na miasto (zakupy, znajomi, itp.).

Najogólniej mówiąc, potrzebny samochód w miarę ekonomiczny, aby nie bił po kieszeni kosztami na paliwo, powiedzmy do 1.6 litra (benzyna) no EWENTUALNIE do 2.0, diesel najlepiej do 2.5 litra. Nie wiem czy są to dobre wyznaczniki ekonomiczności, ale nic innego nie przychodzi mi do głowy, bo przecież nie napiszę, "aby mało palił", dla jednego 6 to jest mało, a dla drugiego 15.
Niska awaryjność i w miarę dobra dostępność części (jak również mechaników którzy nie boją się auta), to byłoby mile widziane. No i odnośnie komfortu - facet o wzroście 190cm i wadze 110kg powinien móc wygodnie podróżować, czasami łącznie z 2-3 osobami (preferowany sedan lub 4/5 drzwiowy hatchback).
Osiągi nie są najważniejsze.

Cena do 7000zł - max 8000zł i nie więcej.

Mam na oku kilka samochodów, kolejność przypadkowa:

Citroen Xantia ( 1993-1998 )
Opel Astra F (po 1995r.)
VW Golf III
VW Passat B3 / B4
VW Vento
Audi 80 B3
Ford Mondeo MK1 / MK2
Toyota Corolla E10
Suzuki Swift MK3
Nissan Sunny N14

To nie jest "sztywna lista", jeśli pojawią się inne typy, to weźmiemy je pod uwagę.
Ale chciałbym się dowiedzieć czy to dobry wybór, czy w tej cenie warto się za w/w samochodami rozglądać. Jeśli tak, to który byłby najlepszą opcją (jakie jednostki silnikowe, benzyna, diesel, itp. itd.) ??

Jeśli ktoś ma inne propozycję, które nadawałyby się na "auto dla 50-cio latka", to oczywiście bardzo chętnie wysłucham. Ale poza wymaganiami wymienionymi na początku, proszę mieć jeszcze na uwadze trzy sprawy:

- proszę nie proponować "dołóż 1000, 2000, 3000, 4000zł itp. i kup...", bo to nie wchodzi w grę.
- jak również, prosiłbym nie proponować tzw. "okazji" czyli np. Audi 80 B4 diesel z 1994r. albo Honda Civic VI VTEC-E z 1998r., czy też Mercedes W124 z 1994r., bo wiem, że raczej za 7000-8000zł nie dostanę takich samochodów w dobrym stanie.
- odpadają też wszystkie małe i ciasne auta dla młodych ludzi (Civic, itp.), jak również inne o "sportowym zacięciu" (mega twarde zawieszenie, itp.).

Na wybór mamy czas do 20 grudnia, wtedy wraca mój brat i jedziemy oglądać samochody.
Z góry dzięki za poświęcenie czasu i pomoc.
Hardaway
Początkujący
 
Posty: 118
Zdjęcia: 21

15 Gru 2008, 17:57

ja mam na sprzedaz golfa, ale niestety kombi :)
pzdr
Pawlo
Zaawansowany
 
Posty: 588
Miejscowość: Bolesławiec

15 Gru 2008, 17:59

Czy civic jest mały i ciasny... Można by długo dyskutować, ale na pewno nie jest mniejszy od wymienionego przez Ciebie swifta.

Od siebie mogę polecić takie auta jak felicia, polo, astra, almera, primera, ibiza, carisma itd.
Ostrożność nie jest tchórzostwem.
Lekkomyślność nie jest bohaterstwem.
Martoro
Zaawansowany
Awatar użytkownika
 
Posty: 831
Miejscowość: Świętochłowice

15 Gru 2008, 18:11

Ja bym polecał cos takiego (tylko przyklady), ale z takimi silnikami:
Audi:
[link do ogłoszenia na Otomoto wygasł]
Opel Astra:
[link do ogłoszenia na Otomoto wygasł]
Passat:
[link do ogłoszenia na Otomoto wygasł]
Golf:
[link do ogłoszenia na Otomoto wygasł]

Moim zdaniem to najlepsze propozycje w tym przedziale cenowym dla takiego pana jak Twoj tata:)
cichinho
Początkujący
Awatar użytkownika
 
Posty: 131
Miejscowość: Straszewo

15 Gru 2008, 18:51

kolega pisał, zeby mu nie proponowac audi b4 i passata b4 w dieslu!
za ta kase to te tdi beda mialy juz 500k km na szafie :)
pzdr
Pawlo
Zaawansowany
 
Posty: 588
Miejscowość: Bolesławiec

15 Gru 2008, 19:40

Martoro napisał(a):Czy civic jest mały i ciasny... Można by długo dyskutować, ale na pewno nie jest mniejszy od wymienionego przez Ciebie swifta.

Jeśli chodzi o sedana, to zgoda ;)


Pawlo napisał(a):kolega pisał, zeby mu nie proponowac audi b4 i passata b4 w dieslu!
za ta kase to te tdi beda mialy juz 500k km na szafie :)

Tzn. hmm, trochę źle się tam wyraziłem, po prostu wiem ile ludzie wołają za zadbane Passaty B4 w dieslu, tak samo jeśli chodzi o Audi, z tych "wyższych" roczników (>1994). I pomyślałem, że za tą cenę, lepiej będzie znaleźć wychuchanego B3, niż B4 "po okazyjnej cenie". No ale mogę się mylić :P

Znalazłem jeszcze jednego Passata, z mojego miasta:

[link do ogłoszenia na Otomoto wygasł]

Trochę się obawiam, że wszystko co piękne, może pozostać tylko na zdjęciach. No ale, póki człowiek nie zobaczy na własne o czy i nie posprawdza, to się nie przekona.


A może ktoś wie coś na temat Mondeo MK1 / MK2 ?? Obiło mi się o uszy, że ludzie raczej nie polecają diesla. Sprawdzałem ceny MK1 z silnikiem benzynowym (albo + gaz) i do 8000zł można dostać fajnie wyposażony egzemplarz i w bardzo dobrym stanie.


Na innym forum polecali jeszcze Skodę Felicie 1.6, tylko nie wiem jak wytrzymałe są blachy w tym modelu.



PS. Aktualizując wymagania - nadwozie kombi w ostateczności też będzie OK. Ale 2/3 drzwiowe hatchbacki i coupe odpadają.
Ostatnio edytowany przez Hardaway 15 Gru 2008, 19:52, edytowano w sumie 2 razy
Hardaway
Początkujący
 
Posty: 118
Zdjęcia: 21
  • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

    Hyundai Santa Fe Nowej Generacji
    "Nowy Santa Fe kontynuuje globalny sukces modelu. Zaprezentowany w 2001 roku, model Santa Fe pierwszej generacji jest podstawą wiarygodności i doświadczenia marki w segmencie SUV" powiedział Thomas A. Schmid, Dyrektor Operacyjny ...

15 Gru 2008, 19:41

Skoro az tak różnorodne samochody to może opel corsa B 5 drzwiowy? Dla 50-cio latka byl by chyba odpowiedni no i przede wszystkim ekonomiczny.
bykuu
Początkujący
Awatar użytkownika
 
Posty: 194
Miejscowość: z nienacka

15 Gru 2008, 20:05

bykuu napisał(a):Skoro az tak różnorodne samochody to może opel corsa B 5 drzwiowy? Dla 50-cio latka byl by chyba odpowiedni no i przede wszystkim ekonomiczny.


Ale chyba troszke za ciasny jak na osobe takiej postury ... Felicia strasznie slaba blache ma. Z wyzej wymienionych marek osobiscie bym polecil mondeo...
adelon
Początkujący
 
Posty: 62

15 Gru 2008, 20:10

moj ojciec sprzedaje takie cos

[link do ogłoszenia na Otomoto wygasł]
pzdr
Pawlo
Zaawansowany
 
Posty: 588
Miejscowość: Bolesławiec

15 Gru 2008, 21:10

Pawlo napisał(a):moj ojciec sprzedaje takie cos

[link do ogłoszenia na Otomoto wygasł]


No to jest dość ciekawa opcja. W dodatku widzę, że kolega z tego samego województwa.
Pokażę tego Golfa ojcu, zobaczymy co powie. Jak coś, to się odezwę wysyłając prywatną wiadomość.
Hardaway
Początkujący
 
Posty: 118
Zdjęcia: 21