Samochodowe SPA czyli porządna kąpiel dla auta

Samochodowe SPA czyli porządna kąpiel dla auta

20 Wrz 2017, 12:53

"Kierowcy, bądźcie dla nas dobrzy szczególnie na wiosnę" to byśmy usłyszeli gdyby samochody umiały mówić, z takim apelem zwróciłyby się do swoich właścicieli. I poprosiłyby ich o porządną kąpiel.

Zimą auto narażone jest na szkodliwe działanie lodu, śniegu i środków chemicznych używanych do ich rozpuszczania. Słone błoto pośniegowe wciska się we wszystkie szczeliny, twarde, ostre grudy lodu potrafią obijać się o odsłonięte przewody pod podwoziem, części zawieszenia i silnika, blachy karoserii.

Jeżeli powstały uszkodzenia powłoki lakierniczej, to warto je zabezpieczyć, zanim zrobią się duże i kosztowne w naprawie. Błoto co prawda wysycha, ale potrafi długo zalegać w zakamarkach takich jak np. ranty zakoli samochodowych, przyspieszając tym samym korozję.
Samochodowe SPA czyli porządna kąpiel dla auta
Gruntowne porządki najlepiej przeprowadzić na wiosnę. Trzeba zacząć od dokładnego "wykąpania" samochodu, bo zwykłe mycie nadwozia i podwozia w myjni automatycznej w tym przypadku nie wystarczy. Pomoże mycie i przegląd w specjalistycznej stacji, dysponującej sprzętem, który pod ciśnieniem usunie brud i chemikalia ze wszystkich zakamarków. Jeżeli będziemy chcieli to Mechanicy w stacji obsługi znajdą wszelkie odpryski farby oraz uszkodzenia, zabezpieczą i naprawią co trzeba, i w ten sposób przedłużą życie naszemu mechanicznemu przyjacielowi.

Ofiarą zimy mogą paść wycieraczki – one w tym okresie zużywają się znacznie szybciej. Jeżeli pióra wycieraczek wystrzępiły się i guma na nich popękała to trzeba je będzie wymienić. Nie warto też zwlekać z wymianą opon aż do maja. Tzw. "zimówki" w temperaturze ponad +7 st. C szybko się zużywają i mają gorsze właściwości jezdne. Natomiast niezamarzającego płynu do spryskiwaczy można używać także w wyższych temperaturach, więc nie trzeba go spuszczać przed wlaniem letniego. Lepiej jednak używać środków dostosowanych do pory roku. Przed zimą lepiej pozbyć się całego płynu ze zbiorniczka spryskiwacza i wlać zimowy już na jesieni kiedy pojawią się pierwsze przymrozki żeby uniknąć zamarznięcia tego płynu w układzie.

W ciepłe dni przydaje się też klimatyzacja. Jeżeli mamy klimatronik to powinniśmy używać klimatyzacji w trybie automatycznym przez cały rok. Na wiosnę oczywiście najlepiej zrobić jej przegląd, czyszczenie i konserwację (odgrzybianie) systemu. Warto też pamiętać o standardowych przeglądach i wymianach zużywających się materiałów (filtry, oleje, itp.), choć nie ma to nic wspólnego z końcem zimy :)
Redakcja
Forum Samochodowe
Redakcja
Redakcja
Awatar użytkownika
 
Posty: 3070
Zdjęcia: 11514
Prawo jazdy: 12 03 1998
Auto: Audi A4 B6

Re: Samochodowe SPA czyli porządna kąpiel dla auta

27 Lut 2018, 00:32

Porządna kąpiel to również wyczyszczenie silnika, dzięki czemu samochód będzie dużo bardziej sprawy i będzie dużo lepiej nam służył. Używaliście kiedyś produktów marki forte? Czytałem coś o nich ostatnio i szukam teraz opinii.
feliks7882
Nowicjusz
 
Posty: 4
Auto: seat ibiza

Re: Samochodowe SPA czyli porządna kąpiel dla auta

23 Sie 2018, 08:27

Pielęgnacja samochodu to bardzo ważna sprawa. Karoseria jest bowiem bardzo wrażliwa i łatwo ulega zadrapaniom, szybko pojawiają się rysy na skutek eksploatacji. Takie problemy mogą pojawić się nawet przez nieuwagę, gdy przypadkiem zbyt mocno drapniemy o lakier paznokciem podczas czyszczenia karoserii.
Martynaxx
Nowicjusz
 
Posty: 10
  • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

    Otwieranie drzwi bez udziału kluczyka – 1984 rok Otwieranie drzwi bez udziału kluczyka – 1984 rok
    Współcześnie otwieranie drzwi pojazdu kluczykiem jest anachronizmem. Elektroniczny pilot na fale podczerwone (Infrared) otwierający drzwi auta jest standardem oczywistym nawet w najmniejszych samochodach miejskich. ...
    Reflektory ksenonowe - lepsza widoczność i większe bezpieczeństwo Reflektory ksenonowe - lepsza widoczność i większe bezpieczeństwo
    Aby bezpiecznie prowadzić samochód, musimy mieć dobrą widoczność. Pomagają w tym na przykład reflektory ksenonowe, które oświetlają drogę o wiele lepiej niż lampy wyposażone w żarówki halogenowe. Aby ...

  •