Seat Ibiza 1.0 MPI 2017

12 Kwi 2019, 02:27

Witam,
Zakupiłem używaną Ibizę KJ z przebiegiem 15tys z 2017r. Silnik 1.0Mpi chyb z systemem start stop. Auto będzie garażowane na zewnątrz.
Pytanie jaki olej wybrać?
Do tej pory auto nie miało serwisu olejowego.

Szukając po odchlaniach internetu napotkałem sie z naegatywnymi opiniami co do Castrola który rzekomo jest rekomendowany przez Seata.
Auto będzie użytkowane głównie po mieście i na krótkich odcinkach max 10km. Czasem trasa 100km (raz na 1-2 miesiące)

Zastanawiam się nad tymi olejami który z nich wybrać a może polecicie coś lepszego
https://liquimoly.sklep.pl/pl/p/Top-Tec-6200-0W-20/294

https://liquimoly.sklep.pl/pl/p/Top-Tec-4200-5W-30-/55
Sebaz12
Nowicjusz
 
Posty: 3

12 Kwi 2019, 14:52

Do tego silnika producent zaleca 0W20 i alternatywnie np. 5W30. Masz informację jakim olejem był zalany silnik od nowości?

Ja myślę, że możesz spokojnie celować w olej 5W30 np. Motul SPECIFIC 504 00 507 00 5W-30 lub ten drugi który podałeś.

Przy jeździe po mieście zmieniaj olej co 10tkm i będzie ok :ok:
Cichy77
Forumowicz VIP
 
Posty: 5225
Zdjęcia: 62
Auto: Mam, często zmieniam!

12 Kwi 2019, 16:01

Niestety nie wiem czym był zalany od nowości... Nie wiem skąd takie info wyciągnąć samochód kupiony bezpośrednio u firmy leasingujacej auta...
Byłem i mechanika żeby zasięgnąć rady, ale polecił mi Castrola 5w30 bo taki maja w beczce xD szukam właśnie źródła skąd zamówić olej...
Te 0w20 są stosunkowo nowymi olejami i nie ma o nich zbytnio opinii...
Ponadto 0w20 na stronie producenta liqui Molly podają że ten olej jest przeznaczony dla silników z przebiegiem poniżej 150k (na razie się łapie).
Co do interwału wymiany to właśnie taki mam zamiar 1rok/10k km.
Sebaz12
Nowicjusz
 
Posty: 3

12 Kwi 2019, 18:29

Sebaz12 napisał(a):polecił mi Castrola 5w30 bo taki maja w beczce xD
To normalne polecają to co mają.
Sebaz12 napisał(a):Te 0w20 są stosunkowo nowymi olejami i nie ma o nich zbytnio opinii... Ponadto 0w20 na stronie producenta liqui Molly podają że ten olej jest przeznaczony dla silników z przebiegiem poniżej 150k (na razie się łapie).
0W20 to olej o bardzo niskiej lepkości, który wpływa korzystnie na zużycie paliwa. Jest on specjalnie opracowany, aby redukować ilość paliwa zużywanego przez Twój silnik. Znalazłeś info że polecany do takiego przebiegu bo chodzi tu o jego zużycie przez silnik. Przy większych przebiegach jest większe prawdopodobieństwo że silnik będzie zużywał więcej oleju z racji na wyeksploatowanie co nie zawsze się sprawdza.

Ty masz praktycznie nowy samochód i jeżeli chcesz to oczywiście możesz wlać 0W20 ale czy jest sens za niego przepłacać? Różnicy w spalaniu na pewno nie zauważysz. Jak będziesz wymieniał regularnie olej 5W30 co 10 tkm to na pewno będzie ok.

Tu warto też zwrócić uwagę na to że tego typu oleje jak 0W20 powstają też w związku z ekologią i mają ograniczać opory tarcia przez co samochód ma teoretycznie mniej spalić czyli wydalić mniej niechcianych związków do atmosfery.

Ciekawostka: zerknij sobie na lepkość oleju przy temperaturze -50 :)

[Aby zobaczyć film musisz być zalogowany na forum » zaloguj się]

Cichy77
Forumowicz VIP
 
Posty: 5225
Zdjęcia: 62
Auto: Mam, często zmieniam!

12 Kwi 2019, 19:17

Zostaję przy 5w30 przy regularnych wymianach taki jest rekomendowany czyli norma 504 00...
Natomiast przy trybie long Life jest 508 00 lub 504 00
Pytanie czy nie udupie katalizatora drobnym drukiem jest wpisane że przy 504 00 może nieznacznie wzrosnąć emisja spalin.
Z ciekawości zadzwoniłem do ASO to powiedzieli mi że zaleją 0W30 czyli jeszcze coś innego
Swoją drogą nie znalazłem żadnego oleju
0w30 spełniający normy VW 504 00, 508 00.
Sebaz12
Nowicjusz
 
Posty: 3

14 Kwi 2019, 11:58

olej 0w20 to wymysł ekologów. Te oleje nie są najlepsze dla silników niestety ;)
Pawlik88
Nowicjusz
 
Posty: 14
Prawo jazdy: 15 10 1998
Przebieg/rok: 15tys. km
Auto: Mazda 6
Paliwo: Benzyna
Typ: Sedan/Limuzyna
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2012
  • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

    Lakiernia powłok zewnętrznych
    Audi uruchomiło w swojej fabryce w Ingolstadt nową lakiernię powłok zewnętrznych. Prof. dr Hubert Waltl, członek zarządu Audi AG ds. produkcji, razem z dyrektorem fabryki Albertem Mayerem i przewodniczącym Rady Zakładowej ...
    Objawy uszkodzenia turbosprężarki
    Obecnie niemal każdy samochód z silnikiem diesla jak i benzynowym wyposażony jest w turbosprężarkę. Ma ona na celu zwiększenie ilości powietrza doprowadzanego do cylindrów a co za tym idzie zwiększenie jego mocy. Niestety ...

16 Kwi 2019, 15:32

Sebaz12 napisał(a):Pytanie czy nie udupie katalizatora drobnym drukiem jest wpisane że przy 504 00 może nieznacznie wzrosnąć emisja spalin.
Nie przesadzaj :) olej wymienisz do 10tkm i będzie ok.
Sebaz12 napisał(a):Zostaję przy 5w30 przy regularnych wymianach taki jest rekomendowany czyli norma 504 00...
I dobrze :ok:
Cichy77
Forumowicz VIP
 
Posty: 5225
Zdjęcia: 62
Auto: Mam, często zmieniam!