[Wentylator] Sens chodzenia wentylatora na wyłączonym silniu

20 Paź 2014, 15:27

Witam
Mam szybkie pytanie, czemu nawet po wyłączeniu samochodu wiatrak chłodnicy nadal pracuje mimo iż woda w kanałach się nie porusza i co najwyżej chłodzi się woda znajdująca się w chłodnicy?
sodom17
Nowicjusz
 
Posty: 3
Auto: Nie mam

20 Paź 2014, 16:41

A skąd ta pewność? Układ ma dwa tryby pracy wymuszony i grawitacyjny ;) więc do zamknięcia termostatu pracuje, a wentylator pracuje prewencyjnje, jeżeli konstruktor założył taką potrzebę.
cosmopll
Początkujący
Awatar użytkownika
 
Posty: 120
Auto: Honda

20 Paź 2014, 18:03

Dziękuje za odpowiedź,pierwszy raz słyszę o czymś takim jak obieg grawitacyjny : )
Czy jest ktoś w stanie mi wytłumaczyć jak na chłopski rozum działa owy obieg grawitacyjny? Ponieważ albo że szukam(najpawdopodobnej) albo w sieci nie ma informacji o zasadzie działania tego systemu.

Pozdrawiam serdecznie! : )
sodom17
Nowicjusz
 
Posty: 3
Auto: Nie mam

20 Paź 2014, 20:31

Dawno temu , bardzo dawno , silniki nie posiadały pompy wody. Tak samo instalacje CO zwłaszcza w budownictwie jednorodzinnym . Ciepła woda unosi się do góry a w w jej miejsce napływa schłodzona.
Nie odpowiadam na problemy na PW
bonifacy
Stały forumowicz
 
Posty: 4737
Zdjęcia: 0
Prawo jazdy: 01 01 1981
Auto: Fabia II , Fabia II
Silnik: 1,4 CGGB , 1,4 BXW
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Kombi
Skrzynia biegów: Manualna

13 Lis 2014, 21:59

bonifacy napisał(a):Dawno temu , bardzo dawno , silniki nie posiadały pompy wody. Tak samo instalacje CO zwłaszcza w budownictwie jednorodzinnym . Ciepła woda unosi się do góry a w w jej miejsce napływa schłodzona.


To swoją drogą ale wspomnieć należy że dużo samochodów posiada elektryczne pompki umieszczone przeważnie na wężu od/do chłodnicy, które pracują wraz z pracą wentylatora. Przykład - VW T4.
"... wypadki drogowe powstają dlatego, że dzisiejsi ludzie jeżdżą po wczorajszych drogach jutrzejszymi samochodami z pojutrzejszą prędkością..."
stasiowski121
Stały forumowicz
Awatar użytkownika
 
Posty: 2201
Miejscowość: Podkarpacie
Auto: VW T4/Audi 80 B4/Passat B3
Silnik: 2.5 TDI AXG
Paliwo: Diesel
Typ: Van
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 1997