Sprzedaż przez współwłaściciela samochodu którego właścicielem był zma

08 Mar 2020, 09:59

Mam okazję kupić samochód od koleżanki, w dowodzie rejestracyjnym jako właściciel widnieje jej zmarły dziadek a ona jako współwłaściciel. Posiada od dziadka akt darowizny na ten samochód ale jest on dalej zarejestrowany na dziadka i na nią. Czy jeżeli go kupię, na umowie podpisze się tylko ona ale dołączy mi też ten akt darowizny świadczący o tym że niejako ona jest jedynym właścicielem nie będę miał żadnych problemów z przerejestrowaniem go na siebie ? (jesteśmy z tego samego miasta więc chodzi dokładniej o zmianę właściciela, tablice zostaną te same)
Dodam że do auta jest również karta pojazdu. A z racji że jest to moja koleżanka chcemy ustalić czy takie dokumenty mi wystarczą, akt darowizny nie jest notarialny bo chyba nie jest to konieczne w przypadku takiego pokrewieństwa (wnuczka-dziadek). Jeżeli to by nie wystarczyło to może podpowiecie mi jak możemy dokonać tej transakcji.
Tomek247
Nowicjusz
 
Posty: 6
Auto: BMW

08 Mar 2020, 11:25

Taka forma" umowa cywilno-prawna" nie wchodzi w grę.Gdyby była notarialna-wszystko OK.Niezbędne będzie postępowanie spadkowe.Warto przy tej okazji pamiętać,że Ona jest tylko współwłaścicielką 1/2 samochodu.Pytanie teraz ilu jest "spadkobierców" ustawowych. Zgodne z treścią art. 199 KC „do rozporządzania rzeczą wspólną oraz do innych czynności, które przekraczają zakres zwykłego zarządu, potrzebna jest zgoda wszystkich współwłaścicieli. W braku takiej zgody współwłaściciele, których udziały wynoszą co najmniej połowę, mogą żądać rozstrzygnięcia przez sąd, który orzeknie mając na względzie cel zamierzonej czynności oraz interesy wszystkich współwłaścicieli”.
fiatcoupepolska. pl
fiatcoupe
Początkujący
Awatar użytkownika
 
Posty: 127
Miejscowość: Brydzia
Auto: Fiat Coupe 2.0 20VT
Silnik: Benzin-220 KM
Paliwo: Benzyna
Typ: Sport/Coupe
Rok produkcji: 1997

08 Mar 2020, 12:16

Skoro koleżanka ma akt darowizny od dziadka to może sobie przerejestrować tylko na siebie w zasadzie wymienić tylko dowód rejestracyjny...i dalej sprawa jest jasna i klarowna. :D
andrewb25
Stały forumowicz
 
Posty: 1324
Miejscowość: małopolskie

08 Mar 2020, 12:38

fiatcoupe napisał(a):Niezbędne będzie postępowanie spadkowe.Warto przy tej okazji pamiętać,że Ona jest tylko współwłaścicielką 1/2 samochodu.

Pozwolę się nie zgodzić - tak by było, gdyby dziadek był współwłaścicielem i nie sporządził aktu darowizny. A tu jest akt darowizny. Jednakże nie możesz tego samochodu kupić z aktem darowizny. Koleżanka najpierw musi iść do WK z aktem darowizny, wypełnić odpowiedni wniosek i musi przerejestrować samochód na siebie tak, by ona była jedynym właścicielem pojazdu. Szczegóły dowie się na miejscu - odpowiednie wnioski mają w WK i wystarczy tylko wypełnić dołączając akt darowizny.I jak już w DR koleżanka będzie widniała jako jedyna właścicielka pojazdu, to dopiero możesz go kupić.
Dopowiem, że koleżanka jest zwolniona z podatku od darowizny, gdyż jest ona zerową grupą podatkową. Musi oczywiście zgłosić fakt darowizny do US w ciągu 6 miesięcy od darowizny. W przeciwnym razie będzie musiała zapłacić podatek wg normalnych stawek. Obowiązek zgłoszenie jednak nie obowiązuje w przypadku, gdy darowizna nie przekracza pewnej kwoty. Nie wiem jaka to jest kwota w tym, roku - trzeba się dowiedzieć albo w US albo w necie poszukać.
Informacje na temat darowizn, rejestracji itd można poszukać w necie, żeby się upewnić, że nadal tak jest - informacje które posiadam mogły się w tym roku zmienić.
Odpuść dzisiaj, nie spiesz się na cmentarz i nie zabieraj tam innych...
MotoAlbercik
Moderator
Awatar użytkownika
 
Posty: 16242
Zdjęcia: 1185
Miejscowość: Tychy
Auto: Jeep Grand Cherokee WJ QD HQ
Silnik: 4,7 ccm3 253 KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Terenowy
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2000

08 Mar 2020, 18:33

Znaczenie przy rozstrzyganiu zagadnienia ma właśnie owy "akt darowizny"
Jak wynika z relacji piszącego jest to akt w formie umowy cywilno-prawnej a nie notarialnej.Urzędy w spornych kwestiach spadkowych takiej formy dokumentu nie uznają.To po pierwsze.Po drugie,nie wiemy czy pojazd nie będzie wchodził do masy spadkowej zgodnie z którym – prawa i obowiązki majątkowe zmarłego przechodzą z chwilą jego śmierci na jedną lub kilka osób stosownie do przepisów. Wynika to z art. 922 § 1 Kodeksu cywilnego .
fiatcoupepolska. pl
fiatcoupe
Początkujący
Awatar użytkownika
 
Posty: 127
Miejscowość: Brydzia
Auto: Fiat Coupe 2.0 20VT
Silnik: Benzin-220 KM
Paliwo: Benzyna
Typ: Sport/Coupe
Rok produkcji: 1997

08 Mar 2020, 18:56

Tylko że jeżeli koleżanka przerejestruje na siebie i sprzeda do pół roku to będzie musiała zapłacić podatek dochodowy. :lol: także trzeba uważać, lub dopytać w US. Chyba że to jakieś odległe daty są tej darowizny.

Generalnie rzecz biorąc ja osobiście trzymam się z daleka od jakiejkolwiek każdej darowizny od rodziny (której np. nie chcesz mieć w dłuższym okresie) bo to zawsze problemy są tylko...przeważnie ...finansowe :lol:
andrewb25
Stały forumowicz
 
Posty: 1324
Miejscowość: małopolskie
  • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

    Off-roadowe Toyoty dla niderlandzkiej policji Off-roadowe Toyoty dla niderlandzkiej policji
    Toyota podpisała umowę z Policją Narodową w Niderlandach na dostarczenie floty nowych samochodów terenowych. Do służby w policji zostały wybrane Toyota Hilux i Toyota Land Cruiser. Zdecydowały o tym ich możliwości ...
    Toyota Land Cruiser 1953 rok Toyota Land Cruiser 1953 rok
    W 1953 roku w ofercie marki pojawia się nowy model: terenowa Toyota BJ, która niedługo później została przemianowana na Toyotę Land Cruiser – w odpowiedzi na brytyjskiego rywala, jakim wtedy był Land Rover. ...

  •