Stukanie/szumienie po wymianie opon

08 Mar 2021, 15:18

Hej!

Pokrótce streszczę swoją historię.
Auto Golf V 1.6 MPi
Dnia 12 lutego zamówiłem nowe opony wielosezonowe Hankook Kinergy 4S2 H750 195/65 R15 91 H
14 lutego były już założone na aucie. Występował wtedy okres śniegów - małe prędkości 30-50 km/h.
Po około 2 tygodniach zrobiło się ciepło i na suchym asfalcie słyszę takie jakby stukanie/szumienie/dudnienie z tylu auta. Słychać to dość cicho ale jednak. Pojawia się to przy prędkości 70, a cichnie przy 90. Pojechałem drugi raz na wyważanie i ustawianie zbieżności. Jedno koło było rzeczywiście słabo wyważone ale zostało to poprawione. Przy okazji sprawdzone było zawieszenie i nie było się do czego przyczepić.
Zaznaczę, że we wcześniejszych oponach letnich Continentala nie było takiego problemu.

Czy to może być wada opony? Nie widać na niej żadnego brzucha czy starcia.
Chyba że rzeczywiście coś z zawieszeniem?
Sztukas29
Obserwowany
 
Posty: 1

08 Mar 2021, 16:10

Wrzuć tylne opony na przód i zobacz czy dalej będzie słychać taki sam dźwięk :) To prosty zabieg, a dowiesz się czy faktycznie dźwięk który słyszysz pochodzi od opon.
Sztukas29 napisał(a):Czy to może być wada opony?
Jeżeli to będzie wada jednej z opon to na pewno dowiesz się po tym przełożeniu. Później pozostanie ci sprawdzić dokładnie która.
Sztukas29 napisał(a):Chyba że rzeczywiście coś z zawieszeniem?
Miałeś sprawdzane ale stukać może i amortyzator, czasem ciężko znaleźć przyczynę delikatnych stuków. Jednak szumienie lub dudnienie to będzie bardziej od samej opony lub np. łożyska w kole.
Rokiko
Forumowicz VIP
 
Posty: 9774
Zdjęcia: 34

10 Paź 2023, 19:37

Jak ostatecznie rozwiązałeś temat?
Mam te same opony i objawy identyczne.
Pozdrawiam
Gonzo1987
Nowicjusz
 
Posty: 3

11 Paź 2023, 07:28

Gonzo1987 napisał(a):Mam te same opony i objawy identyczne.

Zacznij od przełożenia opon przód na tył i zobaczysz czy objawy się przeniosły na przód.
Odpuść dzisiaj, nie spiesz się na cmentarz i nie zabieraj tam innych...
MotoAlbercik
Moderator
Awatar użytkownika
 
Posty: 20285
Zdjęcia: 1212
Miejscowość: Tychy
Auto: Jeep Grand Cherokee WJ QD HQ
Silnik: 4,7 ccm3 253 KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Terenowy
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2000

11 Paź 2023, 07:56

Objawy takie same, nic lepiej czy gorzej.
Założę koła letnie i jest idealnie, myślę czy dźwięk dudnienia, pukania (70/80km/h)może być od źle wyważonych kół, czuć wtedy minimalne mrowienie na kierownicy, głównie przeszkadza to pukanie / dudnienie.
Przy prędkościach 90/100/120 itd wszystko jest idealnie.
Żadnych kamyków, gwoździ itp nie ma, bo zakładając letnie koła dokładnie obejrzałem opony.
Gonzo1987
Nowicjusz
 
Posty: 3

11 Paź 2023, 10:32

Podczas jazdy opony zużywają się, mógł odpaść jakiś ciężarek. Więc jeżeli zmieniamy koła z letnich na zimowe czy odwrotnie, to po ich założeniu nalezy te koła zawsze wyważyć. Przed wyważeniem warto sprawdzić ciśnienie w oponach. Tutaj ewidentnie jest wina kół/opon, ponieważ po zmianie na inne koła z oponami jest ok.
Odpuść dzisiaj, nie spiesz się na cmentarz i nie zabieraj tam innych...
MotoAlbercik
Moderator
Awatar użytkownika
 
Posty: 20285
Zdjęcia: 1212
Miejscowość: Tychy
Auto: Jeep Grand Cherokee WJ QD HQ
Silnik: 4,7 ccm3 253 KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Terenowy
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2000

11 Paź 2023, 18:03

Opony nowe, 34 tydzień 2023, ciśnienie w kołach sprawdzam minimum raz w miesiącu.
Od pierwszych kilometrów od założenia wspomnienie dudnienie w zakresie 70/80.
Gonzo1987
Nowicjusz
 
Posty: 3

13 Paź 2023, 14:04

Opony wymieniasz, czyli zdejmujesz z felgi letnie i zakładasz zimowe, czy wymieniasz tylko koła, czyli na felgach masz opony letnie i zimowe i tylko zmieniasz koła?
Odpuść dzisiaj, nie spiesz się na cmentarz i nie zabieraj tam innych...
MotoAlbercik
Moderator
Awatar użytkownika
 
Posty: 20285
Zdjęcia: 1212
Miejscowość: Tychy
Auto: Jeep Grand Cherokee WJ QD HQ
Silnik: 4,7 ccm3 253 KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Terenowy
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2000