Suzuki Vitara x90 - kiedy przełączać napędy

26 Wrz 2013, 14:33

Jestem od niedawna posiadaczem tego pojazdu (Suzuki Vitara x90 z 1997 roku). Dotychczas użytkowałem pojazdy z napędem na jedną oś. Mam problem z załączaniem napędu na obie osie oraz włączaniem reduktora. Ponieważ nie posiadam instrukcji obsługi tego pojazdu robię to intuicyjnie, czyli przy włączonym silniku (bieg jałowy) pojazd stojący z zaciągniętym hamulcem ręcznym, pedał sprzęgła wciśnięty, lewarek skrzyni biegów na luzie i wtedy przełączam dźwignię napędu na 4x4 , włączam pierwszy bieg i ruszam. Ale nie zawsze jednak jest to normalna jazda. Czasami już po kilku metrach odczuwam jakbym miał zaciągnięty hamulec ręczny. Czasami udaje mi się normalnie ruszyć bez tych sensacji. Czy robię coś nie tak jeśli chodzi o włączanie napędu 4x4 lub redukcji. Byłbym wdzięczny o ew. instruktaż, chętnie nabyłbym polską wersję instrukcji obsługi tego samochodu. Pozdrawiam użytkowników samochodów 4x4 i nie tyko - jur838
jur838
Obserwowany
 
Posty: 1
Prawo jazdy: 09 01 1952
Przebieg/rok: 5tys. km
Auto: suzuki vitara x90
Silnik: 1,6
Paliwo: Benzyna
Typ: Terenowy
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 1997

26 Wrz 2013, 19:47

Jakie masz sprzęgi przednich półosiek? Jeśli manuale to przekręcasz z FREE na LOCK, sprzęgło i zmieniasz pozycję wajchy reduktora, jeśli natomiast masz automaty (AUTO) to sprzęgło, zmiana pozycji wajchy i delikatnie do przodu żeby sprzęgiełka zapięły półosie. Jeśli skrzynia automatyczna to wykonujesz podobnie tylko skrzynia na P i noga na pedale hamulca. Vitara tak jak większość prostych terenówek nie wymaga ręcznego itp w celu dopięcia przodu, musiałby być do tego czujnik itp a to może się w terenie popsuć więc tego nie ma. Większość japończyków ma identycznie, sprzęgi manuale lub auto i sposób dopinania 4x4 podobny. :ok:
Tutaj masz manuale to Viertary http://www.suzuki4x4.net/manual/
Jedziemy wszędzie gdzie chcemy...bo chcemy....
Jogi4x4
Stały forumowicz
 
Posty: 1907
Miejscowość: PZL
Przebieg/rok: >50tys. km
Auto: Galloper Pajero Avensis Vito
Silnik: TD/DI-D/D4-D/CDI
Paliwo: Diesel
Skrzynia biegów: Manualna