Szkolenia dla policjantów, doskonalenie techniki jazdy

27 Paź 2014, 12:19

21 października 2014 roku w szkoleniu, zorganizowanym przez Szkołę Auto ŠKODA, wzięli udział policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego z Wielkopolski. Na terenie ośrodka doskonalenia techniki jazdy, w podpoznańskich Bednarach, mieli oni możliwość przećwiczenia reakcji na niebezpieczne sytuacje na drodze.

Szkolenie to jest wynikiem porozumienia zawartego przez Szkołę Auto ŠKODA z Komendą Wojewódzką Policji w Poznaniu, które traktuje o wzajemnym wspieraniu się w walce o poprawę bezpieczeństwa ruchu drogowego.

Szkolenia dla policjantów, doskonalenie techniki jazdy

"Dzięki temu, że policjanci mogą na spokojnie przećwiczyć jazdę i reakcje na niespodziewane okoliczności, są pewniejsi swoich możliwości i lepiej radzą sobie w sytuacjach stresowych. Na kursie staramy się stworzyć trudne warunki, które mogą realnie pojawić się w codziennej służbie, a także poza nią" mówi Robert Szpindor, instruktor Szkoły Auto ŠKODA.

Opanowanie sztuki bezpiecznej jazdy przydaje się szczególnie w trudnych warunkach atmosferycznych, dlatego policjanci uczyli się, w jaki sposób skutecznie hamować awaryjnie na mokrej i suchej nawierzchni. Podczas zjeżdżania ze wzniesienia, które dodatkowo było nawadniane, kierowcy starali się, hamując awaryjnie, ominąć przeszkody, które na potrzebę szkolenia nagle pojawiały się na torze jazdy.

Szczególnie trudnym ćwiczeniem była próba na tzw. szarpak. Urządzenie to, poprzez szarpnięcie tylną osią pojazdu, wprawiało go w poślizg nadsterowny. Kierowca miał za zadanie ustabilizować tor jazdy samochodu i ominąć pojawiające się przeszkody wodne. Manewr ten utrudniała mokra i śliska nawierzchnia maty poślizgowej. Dodatkowo policjanci ćwiczyli dynamiczne pokonywanie slalomu oraz prawidłową pozycję w aucie, a także właściwe trzymanie i pracę rąk na kierownicy.

Szkoła Auto ŠKODA już od dziesięciu lat wspiera kierowców rozwijając ich umiejętności w zakresie bezpiecznej jazdy. To kolejne szkolenie, które podnosi kwalifikacje wielkopolskiej policji. Funkcjonariusze, którzy na co dzień pełnią służbę w radiowozach, dzięki takim treningom mogą jeszcze efektywniej wykonywać swoją pracę.

Wzrost umiejętności wpływa na zwiększenie bezpieczeństwa, zarówno policjantów, jak i pozostałych uczestników ruchu drogowego. Odpowiednio wypracowane i wyćwiczone odruchy za kierownicą przydają się zwłaszcza w sytuacji pościgu za przestępcą lub pojazdem, który nie zatrzymał się do kontroli.

W takich okolicznościach policjant odpowiada nie tylko za siebie, ale również za zdrowie i życie innych kierowców oraz samego uciekiniera.

"Policjanci ruchu drogowego pełniący służbę na drogach, w nieoznakowanych radiowozach z wideorejestratorami niejednokrotnie wykonują ją w warunkach ekstremalnych. Wynika to m.in. ze specyfiki pracy urządzenia, gdzie konieczne jest zrównanie prędkości radiowozu z prędkością pojazdu kontrolowanego. Dlatego też, kierując się troską o bezpieczeństwo zarówno swoje, jak i innych uczestników ruchu, policjanci podnoszą swoje umiejętności w zakresie techniki jazdy, szczególny nacisk kładąc na jazdę bezpieczną" tłumaczy mł. insp. Stanisław Małecki, Naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego KWP w Poznaniu.

Szkolenia dla policjantów, doskonalenie techniki jazdy

W dalszym etapie realizacji porozumienia policjanci wezmą udział w specjalnie opracowanych dla nich warsztatach w poznańskim Centrum Bezpieczeństwa ŠKODA Auto Lab. Warsztaty obejmą tematykę przygotowania do jazdy samochodem, wpływu technologii na bezpieczeństwo, bezpiecznego stylu jazdy, bezpieczeństwa na drodze, pomocy przedmedycznej oraz symulację dachowania i zderzenia.

Współpraca będzie kontynuowana poprzez wspólną organizację zajęć dydaktyczno-naukowych, seminariów, konferencji oraz przeprowadzenie projektów związanych z tematyką poprawy bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

źródło: Skoda
Redakcja
Forum Samochodowe
Redakcja
Redakcja
Awatar użytkownika
 
Posty: 3283
Zdjęcia: 12003
Prawo jazdy: 12 03 1998
Auto: Audi A4 B6

 • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

  Marki samochodowe, które mają najbardziej przywiązanych klientów
  Słynna amerykańska firma analityczna J.D. Power przedstawiła wyniki najnowszego badania 2020 U.S. Automotive Brand Loyalty Study, które ukazuje poziom przywiązania klientów do poszczególnych marek samochodowych. ...
  Tuningowany Lexus LC 500 na SEMA Show w Las Vegas
  Wyścigowa wersja Lexusa LC 500 powstała na bazie prototypu. Auto zadebiutowało wczoraj na targach Specialty Equipment Market Association w Las Vegas. Ma nadwozie o zoptymalizowanej aerodynamice, sportowe zawieszenie, hamulce, ...

 •  
  • Warto przeczytać