Tapicerka z włókien pochodzących z recyclingu politereftalanu etylenu

02 Sty 2023, 19:18

Gdy w latach 40. brytyjscy naukowcy opracowali pierwsze tworzywo oparte na politereftalanie etylenu, uznano to za wielki sukces i przełom w chemii i przemyśle. W 1973 roku Amerykanin Nathaniel Wyeth wynalazł butelkę do napojów z PET. Niestety, przez lata Ziemię zasypały miliony zużytych butelek po napojach i opakowaniach produktów spożywczych oraz innych przedmiotów wykonanych z tego tworzywa. Już w latach 90. skala zjawiska stała się niebezpieczna na dla naszej planety. Zużyte opakowania PET dosłownie zasypały ją, zanieczyszczając także zbiorniki wodne.

Toyota wielką wagę przywiązuje do ekologii. Naturalnie trudno zutylizować wszystkie opakowania PET, lecz podjęto próbę powtórnego wykorzystania (recyclingu) tego tworzywa w elementach tapicerskich do samochodów osobowych. W marcu 2011 roku do sprzedaży w Europie trafił Lexus CT 200h, kompakt klasy premium z napędem hybrydowym. W jego wnętrzu zastosowano liczne elementy z tworzyw uzyskanych z recyclingu politereftalanu etylenu. Lexus był jednym z pierwszych producentów na świecie, który zdecydował się na takie proekologiczne działanie.
Tapicerka z włókien pochodzących z recyclingu politereftalanu etylenu Naturalnie wnętrze pojazdu jest eleganckie i żaden z jego elementów nie sprawia wrażenia, by powstał z odzysku tak mało szlachetnego tworzywa jak zużyta butelka po gazowanym napoju. Ideą było stworzenie pojazdu przyjaznego naturze nie tylko z uwagi na hybrydowy napęd, lecz także użyte materiały. Obecnie elementy wnętrza i pokrycia tapicerskie z przetworzonych opakowań PET są oferowane w samochodach segmentu premium wielu wiodących marek. Koncern Toyota i jego luksusowa marka wyprzedziły jednak motoryzacyjny świat o kilka lat, nie wahając się przed innowacją, która służy środowisku i ludziom.

POLECAMY Przełomowe innowacje Toyoty, o których nie wiedzieliście

źródło: Toyota | autor: Redakcja
Redakcja
Forum Samochodowe
Redakcja
Redakcja
Awatar użytkownika
 
Posty: 3725
Zdjęcia: 12992
Prawo jazdy: 12 03 1998
Auto: Tesla Model Y

02 Sty 2023, 19:41

Myślę, że to dobre rozwiązanie. Dzisiaj są technologie które potrafią naprawdę dużo jeżeli chodzi o przetwarzanie takich materiałów.

Swoją drogą
Redakcja napisał(a):W 1973 roku Amerykanin Nathaniel Wyeth wynalazł butelkę do napojów z PET. Niestety, przez lata Ziemię zasypały miliony zużytych butelek po napojach i opakowaniach produktów spożywczych oraz innych przedmiotów wykonanych z tego tworzywa. Już w latach 90. skala zjawiska stała się niebezpieczna na dla naszej planety.
Niecałe 30 lat to naprawdę mało w skali globalnej, a z plastikiem do dzisiaj mamy ogromny problem. Choć dzisiaj to już nie te same butelki co były kiedyś. Niemniej jednak plastik otacza nas z każdej strony.

Wracając do tego Lexusa to przyznam szczerze że jakiś czas użytkowałem to auto z początku produkcji jak dobrze pamiętam z 2012 roku i nie przypominam sobie żeby coś mnie jakoś bardzo raziło jeżeli chodzi o jakość wykończenia plastików ale to być może dlatego że akceptuję stylistykę tej marki.
Rokiko
Forumowicz VIP
 
Posty: 9055
Zdjęcia: 33
  • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

    Oślepiające zimowe słońce
    Zimą jesteśmy przygotowani na trudne warunki atmosferyczne – oblodzoną i mokrą nawierzchnię, opady śniegu, niskie temperatury. Często przyczyną kolizji nie jest jednak żadna z tych rzeczy. Wielu kierowców zapomina, ...