Jak działa Toyota Safety Sense?

Jak działa Toyota Safety Sense?

14 Maj 2019, 14:54

Toyota Safety Sense (TSS) to pakiet który składa się z kilku systemów bezpieczeństwa i ma za zadanie zapobiegania kolizjom lub ograniczeniom ich skutków. Opisujemy poniżej systemy które wchodzą w skład TSS.

Pre-Collision System (PCS) czyli układ wczesnego reagowania w razie ryzyka zderzenia wykrywa pojazdy przed samochodem w zakresie prędkości od 10 do 180 km/h. W razie niebezpieczeństwa kolizji, PCS alarmuje kierowcę sygnałami wizualnymi i dźwiękowym i wstępnie zwiększa ciśnienie w układzie hamulcowym, by jego reakcja była natychmiastowa w chwili naciśnięcia hamulca. Jeśli kierowca nie reaguje, system rozpoczyna awaryjne hamowanie. W razie wykrycia za dnia lub nocą ryzyka kolizji z pieszym, automatycznie obniży prędkość o 40 km/h (w zakresie prędkości 10-80 km/h).
Jak działa Toyota Safety Sense? Adaptive Cruise Control (ACC) to aktywny, inteligentny tempomat, który utrzymuje bezpieczny odstęp od poprzedzającego pojazdu, dostosowując do niego prędkość samochodu. Działa również podczas wolnej jazdy, pozwalając podążać w korku za innymi pojazdami przy prędkości do 30 km/h. Po przekroczeniu 70 km/h możliwa staje się automatyczna zmiana pasa, sterowana za pomocą kierunkowskazów. Ponadto tempomat automatycznie rozpoznaje znaki, dostosowując prędkość do ograniczeń obowiązujących na danym odcinku.

Jak działa Toyota Safety Sense?Lane Departure Alert (LDA) ostrzega o niezamierzonej zmianie pasa ruchu, a po przekroczeniu prędkości 50 km/h zapobiega zjechaniu z pasa ruchu bez włączonego kierunkowskazu, automatycznie przywracając autu właściwy tor jazdy. Najnowsza wersja systemu rozpoznaje krawędzie jezdni na drogach, na których nie namalowano linii.

Vehicle Sway Warning sygnałami świetlnymi i dźwiękowymi ostrzega przed niepewną jazdą, wykrywając niestabilne prowadzenie auta, gdy kierowca jest rozproszony lub przemęczony.

Lane Trace Assist (LTA) to asystent pasa ruchu, automatycznie utrzymujący samochód pośrodku pasa, kontrolując tor jazdy delikatnymi ingerencjami w położenie kierownicy. Działa także w zakrętach, od prędkości minimalnej aż po autostradową. Jeżeli rozpoznanie pasów ruchu jest niemożliwe, samochód podąża torem obranym przez poprzedzające auto w oparciu o informacje z kamery i radaru.

Automatic High Beam (AHB) to automatyczne światła drogowe, które zapewniają kierowcy doskonałą widoczność podczas nocnej jazdy. Po włączeniu przez kierowcę świateł drogowych system wykrywa światła aut nadjeżdżających z przeciwka oraz podążających przed samochodem i automatycznie przełącza światła drogowe na mijania, by nie oślepiać innych kierowców. Kiedy droga przed samochodem będzie znowu pusta, system natychmiast włączy z powrotem światła drogowe.

Jak działa Toyota Safety Sense?Road Sign Assist (RSA) czyli system rozpoznawania znaków drogowych wyświetla kierowcy mijane znaki na wyświetlaczu w desce rozdzielczej lub wyświetlaczu HUD, bezpośrednio przed oczami kierowcy. Ponadto ostrzega o przekraczaniu limitów prędkości, zmieniając kolor wyświetlanego znaku na czerwono. Nowa generacja systemu rozpoznaje więcej rodzajów znaków drogowych, np. stopu i zakazu wjazdu, początku i końca autostrady, teren zabudowany i zamieszkany oraz koniec wszelkich zakazów.

POLECAMY Jak samochody widzą nocą?

źródło: Toyota
Redakcja
Forum Samochodowe
Redakcja
Redakcja
Awatar użytkownika
 
Posty: 3062
Zdjęcia: 11479
Rejestracja: 18 Cze 2012, 13:53
Prawo jazdy od: 12 03 1998
Auto: Audi A4 B6

  • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

    Toyota 2000GT 1967 rok Toyota 2000GT 1967 rok
    Sportowa Toyota 2000GT to łakomy kąsek dla kolekcjonerów. Obecnie jest to najcenniejsza i najbardziej pożądana Toyota w historii marki. Pierwszy raz pojawiła się na targach w 1965 roku, gdzie spotkała się z dużym entuzjazmem. ...
    Jak działa ogrzewanie w pojazdach elektrycznych? Jak działa ogrzewanie w pojazdach elektrycznych?
    Do ogrzewania kabiny w pojazdach z silnikami spalinowymi służy nagrzewnica włączona w obieg cieczy chłodzącej silnik. W pojazdach elektrycznych tego źródła darmowego ciepła już nie ma, ale przecież wystarczy zastosować ...

  •