Tempomat a spalanie. Ile palą wasze auta na tempomacie??

24 Kwi 2019, 17:51

Czy tempomat jest zawsze ekonomiczniejszy niż jazda bez niego??

Jakie są wasze spostrzeżenia na ten temat..? :)

W moim aucie np. w jeździe autostradowej (ok 130 km/h) ,każde 100 km przejechane to spalanie na tempomacie jest ewidentnie większe o 1l niż przy jeździe bez wykorzystywania tempomatu.
Ostatnio potwierdziłem to tego samego dnia (te same warunki pogodowe), jadąc i wracając trasą Poznań (ekspresówka S5) do obwodnica Wrocław-( A4 ) Katowice -spalanie tempomat 11L lpg. Wracałem z powrotem do domu bez tempomatu- 10,2 l lpg i to stojąc w 2 zatorach na A4 (40 min podjeżdżania na 1-ce).

Ciekaw jestem jak tam u was z tym spalaniem? :)
artur73
Moderator - Jakie auto kupić?
 
Posty: 5789
Zdjęcia: 38
Miejscowość: POZNAŃ
Prawo jazdy: 02 10 1991
Przebieg/rok: 25tys. km
Auto: Renault
Silnik: 1,6 110KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Hatchback
Skrzynia biegów: Manualna

24 Kwi 2019, 19:47

artur73 napisał(a):Czy tempomat jest zawsze ekonomiczniejszy niż jazda bez niego??
Na podstawie testów na kilku autach stwierdzam że wszystko zależy od danego auta, nie ma reguły, jeden na tempomacie spali więcej inny mniej.
To nie moc ani sprzęt a technika czyni z Ciebie zawodnika
Kao
Moderator
Awatar użytkownika
 
Posty: 16188
Zdjęcia: 107
Miejscowość: Francja
Przebieg/rok: 40tys. km
Auto: Bmw 645Ci, M3, Vw T4

27 Kwi 2019, 21:02

Ja z kolei powiem tak - porównaj sobie pokonany dystans zarówno ze spalaniem jak i z czasem. Podejrzewam, że bez tempomatu spalisz ciuteczek mniej, ale dojedziesz nieco później, a z kolei z tempomatem dojedziesz szybciej, ale spalisz ciuteczek więcej.
Odpuść dzisiaj, nie spiesz się na cmentarz i nie zabieraj tam innych...
MotoAlbercik
Moderator
Awatar użytkownika
 
Posty: 20285
Zdjęcia: 1212
Miejscowość: Tychy
Auto: Jeep Grand Cherokee WJ QD HQ
Silnik: 4,7 ccm3 253 KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Terenowy
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2000

27 Kwi 2019, 21:32

Problem z tempomatem polega na tym że czy to górka czy też długi zjazd będzie on starał się utrzymać stałą prędkość. Często jadąc bez tempomatu pod górę wytracamy prędkość o jakieś 10-15km przy prędkościach rzędu 120km/h, a już z górki przyspieszamy.

Ja np. ostatnio jechałem trasę Warszawa-Poznań tam i z powrotem jednego dnia. W obie strony ta sma droga na tempomacie i różnice w spalaniu wyszły znaczne bo w drodze powrotnej miałem oszczędności 0,9 litra na 100km.

Ogólnie największe oszczędności będziemy mieli na w miarę płaskim terenie. Druga sprawa to to że nie każdy kierowca jest w stanie pojechać oszczędniej od niego bo tu już trzeba mieć trochę wprawy :)
Cichy77
Forumowicz VIP
 
Posty: 5225
Zdjęcia: 62
Auto: Mam, często zmieniam!

29 Kwi 2019, 20:10

Cichy77 napisał(a): bo tu już trzeba mieć trochę wprawy


No właśnie.
Jak ktoś ma doświadczenie i zna swoje auto ,to jadąc z górki nie zwalnia tylko przyspiesza. Tym bardziej kiedy w perspektywie widać już podjazd. Tam siłą rozpędu można się wdrapać nie dusząc gazu i fakt...stracimy prędkości trochę ale spalimy właściwie 0.

U mnie to się sprawdza/ :)
artur73
Moderator - Jakie auto kupić?
 
Posty: 5789
Zdjęcia: 38
Miejscowość: POZNAŃ
Prawo jazdy: 02 10 1991
Przebieg/rok: 25tys. km
Auto: Renault
Silnik: 1,6 110KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Hatchback
Skrzynia biegów: Manualna

29 Kwi 2019, 20:15

MotoAlbercik napisał(a):Ja z kolei powiem tak - porównaj sobie pokonany dystans zarówno ze spalaniem jak i z czasem. Podejrzewam, że bez tempomatu spalisz ciuteczek mniej, ale dojedziesz nieco później, a z kolei z tempomatem dojedziesz szybciej, ale spalisz ciuteczek więcej.


Zapewne masz rację. Ta reguła tez się sprawdza.
Warto tez dać prawej nodze trochę odpocząć jadąc na przemian na tempomacie i bez niego.
Trzeba też jeśli chodzi o czas przejazdu ,uwzględnić warunki i okoliczności podróżowania (ilość spowalniających ,ruch, pogodę). :ok:
artur73
Moderator - Jakie auto kupić?
 
Posty: 5789
Zdjęcia: 38
Miejscowość: POZNAŃ
Prawo jazdy: 02 10 1991
Przebieg/rok: 25tys. km
Auto: Renault
Silnik: 1,6 110KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Hatchback
Skrzynia biegów: Manualna

30 Kwi 2019, 09:05

To zależy od warunków jazdy. Na płaskiej jak stół autostradzie tempomat powinien spalić mniej(zakładając identyczną prędkość średnią, bo w innym przypadku porównanie traci sens), bo sterując gazem samemu trudno utrzymać jednakową prędkość. Jednak w pagórkowatym terenie, dobry kierowca powinien uzyskać lepszy wynik od tempomatu. Tempomat nie wykorzystuje warunków drogowych, cały czas ciśnie np 120km/h. Kierowca przed wzniesieniem może się bardziej rozpędzić, a sam podjazd pokonać w dużej mierze siłą bezwładności, a zjazd wykorzystać do przyspieszania.
Oprócz aut w stopce, wiem co nieco jeszcze na temat Pandy III, Lancera IX, Vitary 1,6 i Outlandera 2.0
yeti65
Stały forumowicz
Awatar użytkownika
 
Posty: 3679
Zdjęcia: 15
Miejscowość: Dobre Miasto
Prawo jazdy: 29 11 1984
Przebieg/rok: 30tys. km
Auto: Duster , Tucson 2.0D 4x4
Silnik: 1.0 100KM 2.0D 112KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: SUV
Skrzynia biegów: Manualna

30 Kwi 2019, 11:29

łatwo to sprawdzić, ustawiasz spalanie momentalne i robisz porównanie, jakie spalanie jest na tempomacie pod górkę a jakie jest pod Twoją nogą
To nie moc ani sprzęt a technika czyni z Ciebie zawodnika
Kao
Moderator
Awatar użytkownika
 
Posty: 16188
Zdjęcia: 107
Miejscowość: Francja
Przebieg/rok: 40tys. km
Auto: Bmw 645Ci, M3, Vw T4

02 Maj 2019, 13:52

Kao napisał(a):łatwo to sprawdzić, ustawiasz spalanie momentalne i robisz porównanie, jakie spalanie jest na tempomacie pod górkę a jakie jest pod Twoją nogą
Przeważnie jak trzymamy nogę na gazie to pod górkę zwalniamy nawet jak dodajemy gazu, tempomat często aby utrzymać prędkość stara się nieznacznie ją przekroczyć. Najlepiej by było sprawdzić na długim podjeździe na jakiejś trasie lub w górach gdzie np. ustawimy 50km/h. Ja będąc w Chorwacji fajnie sprawdzałem tempomat na takich podjazdach pod które czasem podjazd trwał i 20min. :)
Cichy77
Forumowicz VIP
 
Posty: 5225
Zdjęcia: 62
Auto: Mam, często zmieniam!