Toyota Corolla 2.0 diesel vs Mazda 3 1.6 diesel

22 Paź 2009, 15:46

Witam.

Jestem nowy na forum dlatego z góry przepraszam za wszelkie błędy. Otóż chciałbym w tym roku zamienić swoją poczciwą astrę na coś lepszego, koniecznie w dieslu. Pod uwagę biorę juz obecnie tylko 2 auta a mianowicie toyotę corollę 2.0 D4D 116km i mazdę 3 1.6 CITD 110km. Jak myślicie, co będzie lepszym wyborem? Samochód ma być przede wszystkim ekonomiczny i dynamiczny. Wiem że ciężko to połączyć dlatego większy nacisk stawiam na dynamikę. Oczywiście musi być bezawaryjny no i ogólnie tani w eksploatacji. Wcześniej brałem jeszcze pod uwagę Opla astrę III, niestety odpadł przez swoje bardzo ubogie wyposażenie oraz jakość wykończenia wnętrza. W oplu podobają mi sie jedynie silniki bo taka asterka z silnikiem 1.9 CDTI 150km to już calkiem fajna i ekonomiczna zabawka. Niestety jakość plastików i ogólnie wyposażenia gdzie najczęściej dostajemy 4 poduchy, szyby elektryczne TYLKO Z PRZODU (co dla mnie jest śmiechem) elektryczne i podgrzewane lusterka i ABS ... no cóż, ubogo i to bardzo. 4 samochodem nad ktorym myślałem to był golf V ale tego odrzuciłem z góry ze względu na cene. Samochód który chce kupić ma być minimum z 2006 a ceny golfów w dobrym wyposażeniu i z w miarę przyzwoitym przebiegiem no i oczywiście nie bitych to grubo ponad 50tys. Paranoja jak za auto tej klasy. Pozatym silnik 105km trochę za słaby a 2.0 140km jest dośc problemowy np pękająca glowica itd ... Zresztą jak już napisałem wcześniej ten samochód jak dla mnie nie jest wart ej ceny bo nie wyróżnia sie niczym a ja nie zamierzam płacić za znaczek VW bo za taką sama cenę mogę mieć passata rok starszego ale a to już auto o klasę wyższe jednak jak dla mnie za wielkie. Jeżdżę sam średnio 100km dziennie, część miasto część poza miastem, chce kupić jakiegoś fajnego kompakta 5 drzwiowego. Wyposażenie jakie mnie interesuje w każdym z tych aut to pełna elektryka, klimatyzacja elektroniczna tzn climatronic, alufelgi ... ogólnie bogato wyposażone ale takie egzemplarze są na rynku i nie problem ich znaleźć tylko teraz pytanie co lepsze ... I o odpowiedź na to pytanie chciałbym poprosić Was ...

Pozdrawiam.



Ps. Zapomniałem dodać że kwota jaką chce przeznaczyć na auto to tak 42 - 44tys zł
Ostatnio edytowany przez lukpio3, 23 Paź 2009, 15:38, edytowano w sumie 1 raz
lukpio3
Początkujący
 
Posty: 61
Miejscowość: Warszawa

22 Paź 2009, 21:19

Zastanów się nad Mazdą z silnikiem 2.2 litra w dieslu (150 KM).
Wg. mnie Mazda jest bardziej solidna niż Corolla. Niestety Corolli na gorsze wyszło przeniesienie produkcji do Europy. Dalej to dobre auto, ale Mazda lepsza.
Dishman
Stały forumowicz
Awatar użytkownika
 
Posty: 3725

22 Paź 2009, 21:22

Zdecydowanie Mazda dużo osób ją chwali i jest z niej zadowolonych w tym mój chrzestny :) ma 2.0 diesla 120 km i jest z niej bardzo zadowolony.Wykończenie jest dobre,osiągi i ekonomiczność na wysokim poziomie.
petero
Początkujący
 
Posty: 56
Miejscowość: Poznań

22 Paź 2009, 21:22

A była mazda 3 z takim silnikiem po 2006r czyli po Face Liftingu? Bo ja właśnie taką chcę kupić, tzn po 2006r, nic wcześniej bo ogólnie interesuje mnie jedynie auto max 3 letnie. Powiem Ci szczerze że zdecydowanie wolał bym z takim silnikiem bo spalanie pewnie nie duzo większe a moc już zupełnie inna. 150km to nie to co 109 jednak na allegro nie spotkałem jeszcze ani jednego egzemplarza z takim silnikiem.
lukpio3
Początkujący
 
Posty: 61
Miejscowość: Warszawa

24 Paź 2009, 17:08

Jeśli chodzi o japońskie auta to sa one najlepsze na świecie, jednak te produkowane w Europie dużo straciły na solidności i dlatego też bym takiego nie kupił, jedynie produkcji made in japan :) Kocham też japońskie diesle, wg mnie lepsze od europejskich kontrukcji. Praca diesla w Maździe to naprawdę coś wspaniałego jest, cud miód i orzeszki :)
Helly
Początkujący
 
Posty: 209
Miejscowość: Kraków

29 Gru 2009, 23:51

Witam,
tak się składa, że pewnego czasu stałem przed podobnym dylematem :) teraz mam porównanie obydwu samochodów. Osobiście jeżdżę Mazda 3 1,6 MZ-CD (109KM) z 2005r., ale mamy też w rodzinie Toyotę Corollę 2,0 D4D (115KM), którą dosyć często się poruszam. Oba samochody są bezwypadkowe, stale serwisowane itp. itd. Jeśli to pomoże to napiszę swoje spostrzeżenia:
1. Wygląd - to akurat jest rzecz gustu (subiektywna), ale moim zdaniem na korzyść Mazdy.
2. Przestrzeń - też na korzyść Mazdy, Corolla ma za mały bagażnik (mówię o wersji HB), a wsiadając do Mazdy ma się wrażenie, że ten samochód jest po prostu większy niż wydawałoby się to z zewnątrz.
3. Wygoda - tutaj zależy co kto lubi. W Maździe fotele są twardsze, ale bardzo dobrze wyprofilowane, w Toyocie są kanapowe, ale też świetnie profilowane (mam 190cm wzrostu) i nie czuć w nich zmęczenia trasą.
4. Zawieszenie - bezawaryjność Toyoty to w dużym stopniu oparcie samochodu na sprawdzonych, dopracowanych, ale też czasami prostych rozwiązaniach. Oba auta przód mają ten sam natomiast tył to inna bajka. Toyota ma bardzo proste zawieszenie co jeśli chodzi o pewność prowadzenia, pokonywanie zakrętów itp. nie jest zbyt dobre, ale za to nie ma się co tam zepsuć co znowu jest plusem. W maździe zawieszenie jest wielowahaczowe, żywcem ściągnięte z focusa - więcej reklamy nie trzeba (najlepsze w swojej klasie) - tylko nie daj Boże naprawiać coś poważniejszego :)
5. Wnętrze - Toyota ma proste wnętrze co moim zdaniem działa na plus bo nie każdy lubi "tubowate" zegary, pomarańczowe podświetlenie itp. tak jak to ma miejsce w Maździe. Jeśli mowa o wykończeniu wnętrza i jakości materiałów to jednak na plus Mazda. Są lepiej spasowane, nie trzeszczą, nie skrzypią, co w corolli już delikatnie daje o sobie znać.
6. Silnik - temat rzeka. Jak dla mnie można je ustawić na równi. Silnik Mazdy dto konstrukcja PSA znana m.in. z Forda (TDCI), Peugeota (HDI) i Citroenów (HDI). Zmieniony został osprzęt na japoński Denso. Toyota ma silnik swój. Oba silniki nie lubią złego paliwa. Trzeba dbać o turbinę i olej, ale to jak w każdym turbodieslu. Mazda ma świetne wyciszenie kabiny przez co silnik nie jest tak słyszalny. Toyka ma większą pojemność, przez co moim zdaniem auto jest bardziej "elastyczne". W temacie spalania Toyota wypada minimalnie gorzej, ale naprawdę na tyle minimalnie, że trudno to uznać za minus - wynika to raczej z pojemności.
7. Skrzynia biegów - tutaj remis. Za Mazdą przemawia jedynie krótki lewarek zmiany biegów i krótki jej skok (co nadaje takiego "sportowego charakteru). W obu samochodach mam czasami wrażenie, że przydałby się 6 bieg :) oba samochody mają koła dwumasowe (w Toyocie bez tego ustrojstwa są silniki 1,4 D4D). Trzeba szanować:)
8. Serwis - auta mają przejechane M: 102 tys., T: 94 tys. km, są stale serwisowane (oleje, filtry, hamulce, płyny) w Maździe ostatnio wymieniane gumy na wahaczach (podobno katalogowe zużycie między 80 a 100 tys. km.) w Toyocie na gwarancji wymieniano drążek kierowniczy, a Maździe pasek alternatora. Poza tymi rzeczami bez niespodzianek (tfu, tfu, odpukać i odpluć!). Ceny części serwisowych różnie. Do Mazdy da się wiele podzespołów dobrać z Forda Focusa, przy Toyocie trzeba się naszukać, ale też da się znaleźć dobre oferty.
9. Ocena końcowa - i Mazda i Corolla to naprawdę dobre samochody. Jednak przy ocenie końcowej zdecydowanie opowiedziałbym się za Mazdą! Nie dlatego, że sam nią jeżdżę (ktoś może tak od razu powiedzieć, że chwalę swoje, choć do Corolli też mam odczucie "swojości"). Mazda jest lepiej wykończona, ma więcej przestrzeni, lepiej się prowadzi, ma wiele ciekawych szczegółów (jak np podświetlanie stacyjki, żeby trafić kluczykiem, po wyciągnięciu kluczyka ze stacyjki można jeszcze przez minutę domknąć szyby bez kluczyka - w Toyocie się nie da - przynajmniej w tej naszej; itp. itd.), nie ma tych samochodów za wiele i przede wszystkim jest poskładana w Japonii. Jak dla mnie postawiłbym na Mazdę 3!
Mam nadzieję, że porównanie komuś pomoże. Jeśli ktoś ma jakieś pytania to chętnie odpowiem. Pozdrawiam!
dunloper
Nowicjusz
 
Posty: 7
Miejscowość: Śląsk
  • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

    5 niezwykłych aut przy współpracy Yamahy
    Dla wielu Yamaha to przede wszystkim słynne motocykle i świetny sprzęt grający. Ale fani sportowych samochodów wiedzą, że połączenie tej japońskiej marki z czterema kółkami daje ciekawe rezultaty. Dowodem tego ...
    Światowy Zlot Citroenów 2CV
    Światowy Zlot fanów modelu Citroena 2CV zgromadził miłośników już po raz dwudziesty drugi. Odbył się on pod koniec lipca od 26 do 30 w portugalskim kurorcie Ericeira nad Oceanem Atlantyckim. Światowy Zlot 2CV ...

30 Gru 2009, 10:57

Jakie jest u Ciebie spalanie w tym silniku Mazdy? Szczerze mówiąc wyżej ceniłbym większego diesla, bo moc mocą, ale pojemność naprawdę jest odczuwalna w wielu samochodach.
Dishman
Stały forumowicz
Awatar użytkownika
 
Posty: 3725

30 Gru 2009, 14:49

Mazda pali od 4,1 l (rekord spalania w trasie) do 6,2 l/100km, średnio w jeździe mieszanej wychodzi w okolicach 5,2. Co do pojemności to się zgadzam, diesel 2.0 to dobra opcja, chociaż downsizing robi swoje i coraz częściej można już spotkać naprawdę dobre, małe diesle. 1.6 Mazdy (dokładniej to PSA) nie ma się czego wstydzić, ale tak jak pisze Dishman pojemność jest odczuwalna, porównując oba silniki nie sposób się z tym nie zgodzić :)

[ Dodano: Sro Gru 30, 2009 15:09 ]
Dishman napisał(a):Zastanów się nad Mazdą z silnikiem 2.2 litra w dieslu (150 KM).
Wg. mnie Mazda jest bardziej solidna niż Corolla. Niestety Corolli na gorsze wyszło przeniesienie produkcji do Europy. Dalej to dobre auto, ale Mazda lepsza.


Z tego co wiem to nie było takich silników w Mazdach 3. Z diesli to 1,6 90KM (rzadki), oraz drugi 109KM (popularny), obiło mi się też o uszy, 2.0d 138KM, ale jeśli to prawda to raczej mega rzadkość. Są 2.0 benzyny i mają 150 KM.
dunloper
Nowicjusz
 
Posty: 7
Miejscowość: Śląsk