Toyota Previa 1990 - paliwo E10

01 Sty 2024, 14:21

Witam, posiadam (starą) Toyotę Previę. Ostatnio wprowadzono paliwo E10, które prawdopodobnie nie pasuje do mojego samochodu. Czy mogę tankować 98?
SpaceCore
Obserwowany
 
Posty: 1

01 Sty 2024, 16:15

Jeżeli chodzi o liczbę oktanową, to producenci samochodów podają jedynie wymaganą minimalną wartość, więc jak najbardziej możesz tankować 98.
Oprócz aut w stopce, wiem co nieco jeszcze na temat Pandy III, Lancera IX, Vitary 1,6 i Outlandera 2.0
yeti65
Stały forumowicz
Awatar użytkownika
 
Posty: 3679
Zdjęcia: 15
Miejscowość: Dobre Miasto
Prawo jazdy: 29 11 1984
Przebieg/rok: 30tys. km
Auto: Duster , Tucson 2.0D 4x4
Silnik: 1.0 100KM 2.0D 112KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: SUV
Skrzynia biegów: Manualna

01 Sty 2024, 16:40

Tu sprawa jest ciekawa bo możesz sobie sprawdzić np. na stronie https://e10.klimat.gov.pl i tam do 1996 roku według nich nie można tego paliwa tankować do tego samochodu ale już od 1997 roku można. Z tego co wiem sam silnik 2.4 litra (2TZ-FE) w tym czasie nie przechodził jakiś zmian.

Wystarczy zajrzeć do instrukcji i poszukać trochę. Ja znalazłem w instrukcji do Previi I coś takiego: "Toyota zaleca stosowanie benzyn zawierających dodatki detergentowe, aby uniknąć gromadzenia się osadów w silniku. Więcej informacji można uzyskać u dealera Toyoty lub u lokalnego sprzedawcy benzyny. benzyny zawierające MTBE Benzyny zawierające MTBE (eter metylowo-tert-butylowy) są dostępne na rynku. Jeśli używasz benzyny zmieszanej z MTBE, upewnij się, że nie zawiera ona więcej niż 15% MTBE. Jeśli stosowanie benzyn zawierających MTBE powoduje pogorszenie właściwości jezdnych i/lub niskie zużycie paliwa, powinieneś zaprzestać używania paliw zawierających MTBE. Benzoliny ZAWIERAJĄCE ALKOHOL Jeśli używasz benzyna w Twojej Toyocie upewnij się, że jest to benzyna bezołowiowa, liczba oktanowa nie niższa niż 87 i nie zawiera więcej niż 10% etanolu. Benzyna jest mieszaniną benzyny i etanolu.

Toyota nie zaleca stosowania benzyn zawierających metanol. Jeśli używasz benzyny zawierającej metanol, używaj wyłącznie benzyny spełniającej powyższe wymagania i zawierającej także mniej niż 5% metanolu z współrozpuszczalnikami i inhibitorami korozji dla metanolu."

Dodatkowo była informacja w ramce pod powyższymi zapisami: "Nie używaj benzyny innej niż wymieniona powyżej. Spowoduje to uszkodzenie układu paliwowego lub problemy z działaniem pojazdu."

Czyli patrząc na instrukcję i jej zapisy nie jest wskazane stosowanie benzyny E10, natomiast Pb98 nie powinno sprawić problemów.
Rokiko
Forumowicz VIP
 
Posty: 9765
Zdjęcia: 34

01 Sty 2024, 22:28

Bezpieczniejszym wyjściem będzie używanie benzyny 98 oktanowej w tym przypadku.
Moskito
Początkujący
 
Posty: 189
Zdjęcia: 15