Upał za kierownicą

13 Lip 2022, 15:00

Drażliwość, uczucie zmęczenia, utrata koncentracji i związany z tym opóźniony czas reakcji – to tylko niektóre z konsekwencji wpływu upału na kierowcę. Pomóc może rozsądnie używana klimatyzacja, odpowiedni ubiór i nawodnienie. Ale nie tylko o tym należy pamiętać, gdy wsiadamy za kierownicę w gorące dni.

  1. W jaki sposób upał wpływa na bezpieczeństwo ruchu?
  2. Co możemy zrobić?
  3. Właściwe przygotowanie pojazdu
Upał za kierownicą Pogoda może wpływać na powstawanie niebezpiecznych sytuacji na drodze oraz na liczbę wypadków. Częściowo determinuje ona warunki panujące na drodze, a także niejednokrotnie sprawia, że zmienia się zachowanie kierowców. Wiele badań dotyczących zależności między pogodą, a bezpieczeństwem ruchu drogowego uwzględnia sytuację na drodze podczas opadów deszczu. Jednak wysokie temperatury panujące latem mogą również mocno dać się we znaki kierującym i nie należy ich lekceważyć.

W jaki sposób upał wpływa na bezpieczeństwo ruchu?
Upalna pogoda może wpływać zarówno na emocje, jak i na fizjologiczne reakcje kierującego. Wysokie temperatury sprzyjają zwiększonej drażliwości za kierownicą, uczuciu senności i utracie koncentracji. Wiąże się to ze zdolnością do prowadzenia samochodu i ma wpływ chociażby na czas reakcji, który może być znacznie wydłużony. Podczas fal upałów zaczynamy planować jazdę o innych, czasem nietypowych dla nas porach dnia, co w połączeniu z krótszym i mniej głębokim snem spowodowanym wysokimi temperaturami w nocy skutkuje o wiele większym zmęczeniem, gdy wyjeżdżamy na drogę.

Co możemy zrobić?
Nie jesteśmy w stanie zmienić pogody, możemy jednak ograniczać negatywny wpływ i skutki upałów, gdy prowadzimy.

W czasie upalnych dni zachowanie optymalnej temperatury we wnętrzu pojazdu umożliwia klimatyzacja czy nawiew. Uważajmy jednak, aby różnica temperatur wewnątrz auta i na zewnątrz nie była zbyt duża, ponieważ może to negatywnie wpłynąć na nasze zdrowie.

Gdy na zewnątrz jest gorąco, wsiadajmy za kierownicę w przewiewnych ubraniach z naturalnych tkanin i w jasnych kolorach. Nie zapominajmy o nawodnieniu i pamiętajmy o tym, by wychodząc z samochodu, nie zostawiać butelki z wodą na słońcu, na przykład na desce rozdzielczej.

Zwróćmy uwagę, aby parkować samochód w cieniu. Może przydać nam się mata i zasłonki przeciwsłoneczne. Opuszczając auto, weźmy pod uwagę, że w czasie upału temperatura wewnątrz zamkniętego pojazdu jest o wiele wyższa niż na zewnątrz. Dlatego nigdy nie pozostawiajmy w nim dziecka, wychodząc z auta nawet na kilka minut. Zaparkowanie w cieniu czy uchylenie szyby może nieco obniżyć temperaturę w samochodzie, ale to w takiej sytuacji zdecydowanie nie wystarczy – choćby krótki pobyt małego dziecka w zamkniętym pojeździe grozi tragedią. Takie warunki są również bardzo niebezpieczne dla zwierząt domowych.

Właściwe przygotowanie pojazdu
W upalne dni dobrze działająca klimatyzacja to podstawa, dlatego warto sprawdzić jej stan podczas rutynowego przeglądu, a także przed wyjazdem na wakacje.

"Dopilnujmy również właściwego stanu płynów w samochodzie i ciśnienia w oponach. Jazda na niedopompowanych oponach wiąże się z większym zużyciem paliwa i nierównomiernym zużyciem bieżnika. Nie brakuje kierowców, którzy w lecie poruszają się na zimowym ogumieniu, jednak pamiętajmy, że opony zimowe zużywają się wtedy o wiele szybciej, nadmiernie się nagrzewają i tracą swoje parametry" mówi Adam Bernard, dyrektor Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault.

źródło: Szkoła Bezpiecznej Jazdy Renault | autor: Redakcja
Redakcja
Forum Samochodowe
Redakcja
Redakcja
Awatar użytkownika
 
Posty: 3786
Zdjęcia: 13085
Prawo jazdy: 12 03 1998
Auto: Tesla Model Y

13 Lip 2022, 17:58

Dobrze jest mieć przyciemnione tylne szyby bo wtedy wnętrze mniej się nagrzewa i to nie tylko podczas jazdy co pozwala optymalniej schłodzić wnętrze dzięki klimatyzacji ale też podczas pozostawienia samochodu tyłem do słońca na parkingu.

Warto pamiętać jeszcze żeby nie ustawiać nawiewów bezpośrednio na siebie czy innych pasażerów w samochodzie. Podczas działania klimatyzacji zimne powietrze wylatujące z kratek może nas szybko przeziębić.

Jeszcze jednak rada, myślę że dosyć ważna... Na dłuższą podróż samochodem załóżmy wygodne obuwie (jakieś adidasy) jeżeli jesteśmy kierowcą i nie zakładajmy klapek :wink:
Rokiko
Forumowicz VIP
 
Posty: 9766
Zdjęcia: 34

14 Lip 2022, 13:08

Rokiko napisał(a):Dobrze jest mieć przyciemnione tylne szyby

A jak ktoś nie ma przyciemnionych, to można kupić różne osłonki na przyssawki albo nawet rolety. Wtedy słońce nie wchodzi przez szyby do auta i tak nie nagrzewa. Jest to też bardzo komfortowe dla dzieci siedzących z tyłu.
Odpuść dzisiaj, nie spiesz się na cmentarz i nie zabieraj tam innych...
MotoAlbercik
Moderator
Awatar użytkownika
 
Posty: 20285
Zdjęcia: 1212
Miejscowość: Tychy
Auto: Jeep Grand Cherokee WJ QD HQ
Silnik: 4,7 ccm3 253 KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Terenowy
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2000

14 Lip 2022, 22:37

Fakt, takie osłonki dużo dają
damianj
Nowicjusz
 
Posty: 25
Prawo jazdy: 06 07 2002
Przebieg/rok: >50tys. km
Auto: toyota auris
Silnik: 1.6 132km
Paliwo: Benzyna
Typ: Hatchback
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2010