Uwaga na dzieci na drodze wracające lub idące do szkoły!

Uwaga na dzieci na drodze wracające lub idące do szkoły!

05 Wrz 2019, 14:38

Skończyły się wakacje, a to oznacza, że z początkiem roku szkolnego (od 2 września w tym roku) na przejściach dla pieszych pojawiło się więcej dzieci. Są one szczególnie narażone na niebezpieczeństwo – rozkojarzone i nieuważne mogą nie zauważyć zbliżającego się samochodu. Dlatego kierowcy powinni zachować szczególną ostrożność, zwłaszcza w okolicach szkół.

Zatrzymaj się przed przejściem
Przejścia dla pieszych to z założenia miejsca, które umożliwiają pieszym bezpieczne przejście na drugą stronę ulicy. Dlatego najczęściej spotkamy je w terenie zabudowanym, przy takich miejscach jak szkoły, urzędy, szpitale czy sklepy. Kierowca musi bezwzględnie zatrzymać się przed przejściem dla pieszych, jeśli widzi zbliżającą się do pasów osobę. Wielu kierowców nie ma jeszcze takiego nawyku, dlatego pieszy przechodząc przez jezdnię także powinien obserwować, czy nie wejdzie pod rozpędzone koła samochodu.
Uwaga na dzieci na drodze wracające lub idące do szkoły! Daj przykład dziecku
Aby dziecko było bezpieczniejsze jako uczestnik ruchu drogowego, rodzice powinni nauczyć je jak prawidłowo przechodzić przez jezdnię. Dzieci najwięcej uczą się od rodziców, dlatego ważne, aby rodzic był dla dziecka wzorem, kreował schematy właściwych zachowań i konsekwentnie je utrwalał przy każdej nadarzającej się okazji. Nie inaczej jest z nauką prawidłowego przechodzenia przez jezdnię. Dziecku należy wytłumaczyć podstawowe zasady zachowania na pasach. Przede wszystkim przed przejściem powinno się zatrzymać, rozejrzeć się, spojrzeć najpierw w lewo, później w prawo i jeszcze raz w lewo, jeśli nie nadjeżdża pojazd, wejść na jezdnię zdecydowanym krokiem, ale nigdy nie wbiegać.

POLECAMY Świeć przykładem i odblaskiem poruszając się po drogach

Widoczność na drodze
Bezpieczeństwo dziecka zależy także od tego, czy będzie odpowiednio widoczne na drodze. Zwłaszcza jesienią, gdy dni stają się coraz krótsze i szybciej zapada zmrok. By nasze dziecko było bezpieczne, wystarczy przyczepić nawet niewielki element odblaskowy do plecaka bądź rękawa kurtki. Warto także ubierać je w okrycia wierzchnie w jasnych kolorach, dzięki czemu kierowca wcześniej zauważy dziecko. Szczególnie przy pochmurnej pogodzie lub po zmroku.

źródło: Redakcja; Szkoła Bezpiecznej Jazdy Renault
Redakcja
Forum Samochodowe
Redakcja
Redakcja
Awatar użytkownika
 
Posty: 3070
Zdjęcia: 11514
Prawo jazdy: 12 03 1998
Auto: Audi A4 B6

Re: Uwaga na dzieci na drodze wracające lub idące do szkoły!

06 Wrz 2019, 10:01

Dlatego dobrym nawykiem jest hamowanie przed pasami czy kogoś widzimy czy nie, często zdarza się tak że przeoczymy jakiegoś małego człowieczka :D
grzegorek22
Początkujący
 
Posty: 61

Re: Uwaga na dzieci na drodze wracające lub idące do szkoły!

06 Wrz 2019, 10:15

grzegorek22 napisał(a):Dlatego dobrym nawykiem jest hamowanie przed pasami czy kogoś widzimy czy nie
Nie koniecznie jeżeli jedziesz zgodnie z przepisami i zaczniesz hamować jak nikogo nie widzisz przy pasach to realnie stwarzasz zagrożenie w ruchu. Lepiej jest po prostu zdjąć nogę z gazu wcześniej nie hamując. No chyba że znacznie przekraczasz dozwoloną prędkość to wtedy lepiej zwolnić.

Przy szkołach i na drogach do nich są zazwyczaj ustawione odpowiednie znaki informujące że w pobliżu jest szkoła tam zawsze trzeba zachować szczególną ostrożność i warto za wczasu trochę zwolnić.
Cichy77
Stały forumowicz
 
Posty: 3605
Zdjęcia: 35
Auto: Nie mam
  • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

    Dlaczego warto jest rozważyć zakup dobrego pokrowca samochodowego? Dlaczego warto jest rozważyć zakup dobrego pokrowca samochodowego?
    Podstawą korzystania z każdego samochodu jest zapewnienie mu należytej ochrony. Tyczy się to nie tylko wnętrza wozu, lecz także karoserii. Jednym z podstawowych elementów wyposażenia naszego garażu powinny być zatem ...
    Dacia Duster 2018 - komfort i terenowe właściwości Dacia Duster 2018 - komfort i terenowe właściwości
    Nowa Dacia Duster zaprezentowana po raz pierwszy na wrześniowym Salonie Samochodowym we Frankfurcie zaprezentowała całkowicie zmieniony design nadwozia i zaprojektowane od nowa wnętrze. Jest połączeniem komfortu i terenowych ...

  •