Jak ustawić prawidłowo lusterka w samochodzie?

06 Lis 2014, 16:01

Prawidłowe ustawienie lusterek ma istotny wpływ na bezpieczeństwo – od tego zależy, czy kierowca będzie mógł dokładnie obserwować sytuację na drodze. Ważne, aby w ustawieniu lusterek wykazywać się starannością oraz w pełni korzystać z możliwości, jakie dają.

Jak ustawić prawidłowo lusterka w samochodzie?

"Kierowcy powinni precyzyjnie ustawiać lusterka, aby widoczne w nich obrazy nie nakładały się zbytnio, a martwe pola były jak najmniejsze" mówi Zbigniew Weseli, dyrektor Szkoły Jazdy Renault. "Trzeba także pamiętać, że każda zmiana ustawienia fotela wymaga również korekty położenia lusterek".

Najłatwiej jest ustawić lusterko wsteczne – kierowca musi w nim widzieć tylko tylną szybę auta. Lusterko można przestawić do jazdy nocnej (jeżeli nie ma takiego automatycznego trybu), aby ograniczyć ryzyko oślepienia, jednak podczas jazdy w dzień trzeba przywrócić poprzednie ustawienie.

Ustawiając lusterka boczne należy pamiętać o prostej zasadzie: w tych lusterkach powinniśmy widzieć niewielką część naszego pojazdu (np. tylną klamkę) i jak największą przestrzeń za naszym pojazdem. W ten sposób minimalizujemy martwe pola, jednocześnie posiadając punkt odniesienia w stosunku do innych pojazdów. Jest to ważne ze względu na przekłamanie odległości, jakie występuje w większości lusterek. Nie wystarczy jednak prawidłowe ustawienie lusterek. Należy jeszcze z nich korzystać. "Istotne jest, aby jak najwcześniej w procesie nauki jazdy wypracowywać odruchy spoglądania w lusterka przed wykonaniem manewru. Jeżeli kierowca nie został tego nauczony, musi sam, świadomie zacząć w pełni wykorzystywać możliwości lusterek i w ten sposób zwiększyć swoje bezpieczeństwo na drodze" radzą trenerzy Szkoły Jazdy Renault.

źródło: Renault, Redakcja
Redakcja
Forum Samochodowe
Redakcja
Redakcja
Awatar użytkownika
 
Posty: 3786
Zdjęcia: 13085
Prawo jazdy: 12 03 1998
Auto: Tesla Model Y

  • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

    Co wpływa na ceny OC i AC?
    Pojemność silnika, model i marka samochodu, profil kierowcy i jego historia szkodowości jazdy – te wszystkie czynniki wpływają na wysokość składki pakietu ubezpieczeń OC i AC. Wysokość ceny polis komunikacyjnych dodatkowo ...