Jak prawidłowo siedzieć w samochodzie podczas jazdy?

14 Gru 2020, 16:50

To, w jaki sposób siedzimy w samochodzie, ma kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa jazdy. Ważna jest przede wszystkim odpowiednia pozycja za kierownicą, ale w razie kolizji pasażerowie siedzący prawidłowo mają również większe szanse na uniknięcie poważnych obrażeń. Trenerzy Szkoły Bezpiecznej Jazdy tłumaczą, na co zwracać uwagę.

Wygodna pozycja do prowadzenia
Jednym z podstawowych elementów przygotowania się do jazdy jest prawidłowe ustawienie fotela kierowcy. Nie powinien on znajdować się zbyt blisko kierownicy, ale jednocześnie właściwe ustawienie powinno pozwolić osobie prowadzącej pojazd swobodnie, bez prostowania kolana, wcisnąć pedał sprzęgła. Oparcie fotela najlepiej ustawić możliwie jak najbardziej pionowo. Kierownicę należy trzymać oburącz, optymalnie w ustawieniu "za piętnaście trzecia".
Jak prawidłowo siedzieć w samochodzie podczas jazdy? Ustaw zagłówek
Prawidłowo ustawiony zagłówek może w razie wypadku zapobiec urazom karku i kręgosłupa. Dlatego nie powinni tego lekceważyć kierowca ani pasażerowie.
"Gdy ustawiamy zagłówek, zwróćmy uwagę, by jego środek znajdował się na wysokości ucha, lub jego wierzchołek był ustawiony na równi ze szczytem głowy" – mówią trenerzy Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault.

POLECAMY Poprawnie ustawiony zagłówek to mniejsze ryzyko urazu kręgosłupa

Pamiętaj o pasach
Prawidłowo zapięte pasy bezpieczeństwa chronią przed wypadnięciem z pojazdu lub uderzeniem w siedzenie pasażera przed nami. Przenoszą również siły działające w momencie uderzenia na mocniejsze części ciała i w ten sposób ograniczają ryzyko poważnych urazów. W dodatku zapięcie pasów jest warunkiem właściwego działania poduszek powietrznych.
Prawidłowo zapięty pas piersiowy przebiega nad barkiem i nie powinien zsuwać się z ramienia. Pas biodrowy, jak sama nazwa wskazuje, ma opinać biodra – nie powinien znajdować się na brzuchu.

POLECAMY Zapinajcie pasy w samochodzie!

Nogi w dół
Zdarza się, że pasażerowie przedniego siedzenia lubią podróżować z nogami opartymi o deskę rozdzielczą. Jest to jednak bardzo niebezpieczne. W momencie wypadku otworzenie się poduszki powietrznej może w takiej sytuacji prowadzić do poważnych urazów. Oprócz tego podkurczanie czy podnoszenie nóg utrudnia prawidłowe działanie pasów bezpieczeństwa, które mogą podwijać się wtedy do góry, zamiast spoczywać na biodrach.

POLECAMY Pasażerowie - nogi w dół!

źródło: Szkoła Bezpiecznej Jazdy Renault | autor: Redakcja
Redakcja
Forum Samochodowe
Redakcja
Redakcja
Awatar użytkownika
 
Posty: 3468
Zdjęcia: 12552
Prawo jazdy: 12 03 1998
Auto: Audi A4 B6

15 Gru 2020, 17:32

Redakcja napisał(a):pasażerowie przedniego siedzenia lubią podróżować z nogami opartymi o deskę rozdzielczą
Widziałem to nie raz, fotel odsunięty maksymalnie i nogi na desce szczególnie w lato. Zastanawiałem się co by się stało jak by podczas nawet niewielkiego uderzenia przodem została odpalona poduszka przednia pasażera...?
Pewnie by były nogi połamane i nie wiadomo jeszcze jakie inne obrażenia, a przy normalnym poprawnym siedzeniu pewnie nic by się nie stało.
Rokiko
Stały forumowicz
 
Posty: 4453
Zdjęcia: 12

15 Gru 2020, 18:14

Nie widziałem jeszcze takich cudów, żeby ktoś trzymał nogi na desce rozdzielczej... Co ci ludzie mają w głowach?
malmon3
Aktywny
 
Posty: 302

22 Mar 2021, 15:54

Myślę, że jeżdżenie z nogami na desce jest po prostu uważane za bardziej luzackie i ekstrawaganckie. Fakt, w filmie może tak, ale na drodze już niekoniecznie.
AndrzejWro
Nowicjusz
Awatar użytkownika
 
Posty: 6
  • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

    Częsty błąd przy parkowaniu z automatem i używanie "P"
    Jazda z automatyczną skrzynią biegów jest prosta i nie wymaga od nas żadnej ingerencji poza zapięciem "D" przed ruszeniem. Bardzo często jednak zdarza się że kierowcy parkując popełniają błąd o którym czasem ...
    BMW ActiveE (od r. 2010) - samochód elektryczny
    Na początku 2010 r., zaledwie rok po debiucie MINI E, BMW Group poczyniła kolejny wielki krok w kierunku opracowania pojazdów produkcyjnych o zerowym poziomie emisji spalin w postaci światowej premiery BMW Concept ...

  •