Jak powinien zadbać o wzrok kierowca podczas jazdy samochodem?

24 Mar 2021, 18:17

Zmęczenie wzroku dotyka większości z nas, codziennie serwujemy naszym oczom długie godziny przed ekranem komputera czy smartfona. Podobny wpływ na nasz wzrok ma intensywne obserwowanie drogi podczas pokonywania długiej trasy za kierownicą. Niepokojące objawy takie jak pieczenie czy szczypanie oczu, wrażenie piasku pod powiekami i nadwrażliwość na światło powinny zaalarmować kierowcę, że ma obniżoną jakość widzenia i może nie zauważyć przeszkody na drodze.

Podstawowe pytanie jakie należy sobie zadać to: Jakie czynniki pogłębiają zmęczenie oczu i w jaki sposób kierowca może w trasie szybko poprawić stan swojego wzroku?
Jak powinien zadbać o wzrok kierowca podczas jazdy samochodem? Obniżona ostrość widzenia
Jeśli weźmiemy pod uwagę czas spędzony przed monitorem w pracy, a w czasie wolnym – w serwisach społecznościowych czy streamingowych, nie dziwmy się, że dochodzi do tzw. cyfrowego zmęczenia wzroku. Objawia się ono poprzez pieczenie, swędzenie, łzawienie i suchość oczu, wrażenie piasku pod powiekami czy nadwrażliwość na światło, a w efekcie obniżona ostrość widzenia. Podobne skutki dla naszego wzroku ma również obserwowanie drogi podczas prowadzenia samochodu przez długi czas bez przerwy.

"Nadmierne obciążenie wzroku kierowcy może prowadzić do pogorszenia jakości widzenia i w konsekwencji do popełniania błędów za kierownicą, a to już stanowi poważne niebezpieczeństwo dla nas samych oraz innych uczestników ruchu drogowego. Kiedy źle widzimy, możemy zbyt późno zareagować na znak drogowy czy przeszkodę pojawiającą się na drodze, co grozi wypadkiem" mówi Adam Bernard, dyrektor Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault.

Jak radzić sobie z oznakami zmęczenia wzroku?
Aby zapobiegać zmęczeniu wzroku, powinniśmy przede wszystkim pamiętać o robieniu regularnych przerw podczas pokonywania dłuższej trasy.

Po zatrzymaniu się wykonajmy kilka prostych, lecz skutecznych ćwiczeń, tak aby nasze oczy mogły trochę odpocząć. Ćwiczeniem zmniejszającym napięcie gałek ocznych jest na przykład kreślenie wzrokiem ósemek w powietrzu. Możemy również wykonywać kilkukrotne skupienie wzroku najpierw na przedmiotach znajdujących się w odległości kilkudziesięciu centymetrów, a następnie będących w oddali. Po tych ćwiczeniach powinniśmy poczuć poprawę.

POLECAMY Nie używasz okularów przeciwsłonecznych? Gorzej widzisz w nocy

Okulary przeciwsłoneczne nie tylko latem
Przed zmęczeniem wzroku chroni także noszenie odpowiednich okularów przeciwsłonecznych i wbrew pozorom powinniśmy je mieć pod ręką w samochodzie nie tylko latem. Wysokiej jakości okulary przeciwsłoneczne z filtrem UV i polaryzacją eliminującą odblaski nie tylko przyniosą ulgę oczom oraz ochronią je przed szkodliwością słońca, lecz także, co ważne, mogą ustrzec kierowcę przed nieuwagą spowodowaną chwilowym oślepieniem i niebezpieczną utratą widoczności.

źródło: Trenerzy Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault | autor: Redakcja
Redakcja
Forum Samochodowe
Redakcja
Redakcja
Awatar użytkownika
 
Posty: 3429
Zdjęcia: 12471
Prawo jazdy: 12 03 1998
Auto: Audi A4 B6

24 Mar 2021, 18:42

Najlepiej zatrzymać się na jakimś parkingu i zaczerpnąć świeżego powietrza a przy tym popatrzeć gdzieś w dal i następnie spojrzeć blisko. Tak kilka razy. Na koniec jak mamy taką możliwość można sobie popatrzeć na szybko jadące samochody i najpierw patrzymy na jakiś który jedzie daleko i zbliża się aż dojedzie na naszą wysokość i tak trzy - pięć razy.

Mi coś takiego pomaga bo już nie raz próbowałem, a w nocy czasem pomagają takie okulary z żółtymi szkłami.
Rokiko
Stały forumowicz
 
Posty: 2873
Zdjęcia: 12

25 Mar 2021, 04:26

Dodatkowo, jeżeli nosicie okulary to zdejmijcie je na chwilę, dajcie oczom odpocząć na 10 minut, popatrzcie się na drzewa, zieleń jeśli jest taka możliwość, ćwiczenia z patrzeniem się na coś z bliska a później z oddali również bardzo pomagają.
malmon3
Aktywny
 
Posty: 303

26 Mar 2021, 14:50

Patrzenie na duże odległości właśnie pomaga oczom odpocząć.
runczej
Obserwowany
 
Posty: 2
  • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

    V-ósemki w planach Lexusa. Jest nowy patent
    Lexus słynie z cenionych silników V8. Japończycy podkreślają też, że – mimo mody na zelektryfikowane napędy i systemy automatyzujące jazdę – zamierzają nadal produkować samochody dla wymagających entuzjastów ...
    Wideorejestratory i agresja na drodze
    Wideorejestratory stały się popularne nie bez przyczyny. Bo chociaż zwykle służą rejestrowaniu zdarzeń drogowych, to mogą okazać się przydatne także w innych, kłopotliwych sytuacjach. Słyszeliście o takim zjawisku jak "road ...

  •