Dlaczego warto zadbać o dobrą widoczność podczas jazdy?

17 Lis 2017, 11:21

Zwłaszcza jesienią kierowca powinien zadbać o czystość szyb oraz świateł w swoim samochodzie. To czas, gdy deszcze i mgła mogą negatywnie wpływać na widoczność, a w dodatku przy kiepskiej pogodzie auto łatwiej ulega zabrudzeniu.

Czyste szyby sprzyjają bezpieczeństwu
Dzięki utrzymaniu szyb (zwłaszcza przedniej) w czystości wzrok kierowcy mniej się męczy, ponieważ zachowana zostaje dobra widoczność. Oprócz tego warto pamiętać, że brudna szyba rozprasza światło, co zwiększa ryzyko oślepienia przez promienie słoneczne. Choć jesienią słońce częściej chowa się za chmurami, a dni są krótsze, to właśnie wtedy, ze względu na niskie położenie słońca, niebezpieczeństwo utraty widoczności z powodu oślepienia wzrasta.
Dlaczego warto zadbać o dobrą widoczność podczas jazdy?Jak zadbać o czystość szyb?
Należy regularnie uzupełniać płyn do spryskiwaczy i przynajmniej raz w roku wymieniać pióra wycieraczek, żeby działały efektywnie. Warto również myć całą powierzchnię szyb, gdy tylko mamy okazję lub poziom zabrudzenia może wpływać na ograniczenie widoczności. Nie bez znaczenia jest też odpowiednie światło, szyb w samochodzie nie powinno się myć w pełnym słońcu, ponieważ na mocno doświetlonej szybie trudniej zauważyć obecność smug i zacieków, które staną się widoczne dopiero wieczorem. Nagrzana szyba szybko wysycha przez co trudniej jest ją umyć i pozbyć się smug. W czystości trzeba utrzymać także wewnętrzną stronę okien powinniśmy je być przynajmniej dwa razy w roku, o czym zapomina wielu kierowców.

Warto jak już umyjemy dobrze szyby zaaplikować na nie tzw. niewidzialną wycieraczkę jest to płyn który po nałożeniu nie pozwala na przywieranie brudu i woda swobodniej spływa po szybie. Szczególnie da się to zauważyć na szybach bocznych gdzie podczas jazdy w deszczu praktycznie pozostają suche i cała woda spływa całkowicie przez co mamy bardzo dobą widoczność. Na przedniej szybie efekt utrzymuje się krócej ze względu na stosowanie płynu do spryskiwaczy ale na pewno wycieraczki mają lżej i szyba dłużej zachowuje swoją przejrzystość nie brudząc się aż tak.

Daj się zauważyć
Jesienią, gdy częściej zdarzają się mgły i deszcze, warto zwrócić szczególną uwagę na stan tylnych świateł. Każdego dnia należy przynajmniej przetrzeć je wilgotną ściereczką. Czyste tylne światła dobrze się prezentują, ale przede wszystkim sprawiają, że auto jest lepiej widoczne dla innych użytkowników ruchu drogowego. Także przednie reflektory są kluczowe dla bezpiecznej jazdy. Powinny być utrzymane w czystości i odpowiednio wyregulowane.

źródło: Redakcja; Szkoła Bezpiecznej Jazdy Renault
Redakcja
Forum Samochodowe
Redakcja
Redakcja
Awatar użytkownika
 
Posty: 3632
Zdjęcia: 12851
Prawo jazdy: 12 03 1998
Auto: Audi A4 B6

15 Gru 2017, 16:33

Jak nie widzisz to nie siadaj za kierownicę bezpieczność i jeszcze raz bezpieczność taka jest moja dewiza.
bamana
Nowicjusz
 
Posty: 29
Prawo jazdy: 18 10 1983
Auto: Nie mam
  • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

    Co zrobić, by akumulator w samochodzie służył nam w każdych warunkach?
    Wraz ze spadkiem temperatury zimą, pojemność akumulatorów maleje. Jeśli urządzenie jest już w pewnym zakresie zużyte, mogą pojawić się problemy z uruchomieniem samochodu. Jak do takich sytuacji nie dopuścić? Mechanicy ...
    Centrum Danych ŠKODA AUTO - cyfrowe serce marki
    Zajmujące 700 m2 Centrum Danych ŠKODA AUTO steruje procesami produkcyjnymi i logistycznymi ośmiu fabryk i siedemdziesięciu importerów marki. Przedstawiamy kulisy tego niesamowitego miejsca. Od wciśnięcia przycisku ...