Używana Toyota Yaris II - pierwszy przegląd po zakupie.

27 Lut 2016, 17:09

Dzień dobry wszystkim,

Zasadniczo prawo jazdy mam od kilku dobrych lat, jednak dopiero od kilku miesięcy posiadam własny samochód - Toyota Yaris II (2009) 1.33 (74 kW).

W związku z tym, że jestem trochę zielony w kwestii motoryzacji, a powoli zbliża mi się czas okresowego badania technicznego, chciałbym prosić o radę na co dodatkowo zwrócić uwagę / sprawdzić w tej konkretnej wersji silnikowej.

Zasadniczo samochód zakupiłem jako używany w jednym z przy-salonowych komisów Toyoty - rocznik 2009 po lifcie, przebieg ~ 65 000 km, wersja Sol z Niemiec z silnikiem benzynowym 1.33 Dual VVT-i - bezwypadkowy. Dodatkowo dopłaciłem do tzw. przeglądu Toyota Pewne Auto, według którego stan techniczny samochodu był perfekcyjny, natomiast stan ogólny - dobry (poprzedni właściciel przerysował drzwi o latarnie - polakierowane w ramach sprzedaży przez salon). Wymiany wymagał jedynie filtr powietrza + po około 6 000 km klocki hamulcowe. Niestety potem wyszło kilka drobnych mankamentów - m.in. niedziałający 1 kluczyk z centralnym zamkiem w pilocie, 2 wymieniane szyby, wyłamane jedno mocowanie lampy przedniej i halogenowej, co ciekawe lamy mają różne daty produkcji ;)
Samochód ogólnie w ramach "wprawiania się" trochę doinwestowałem:
- dorobienie kluczyka z centralnym zamkiem
- wymiana filtra powietrza (Bosch) + węglowy filtr kabinowy (Knecht)
- kompletne koła zimowe
- wymiana wszystkich piór wycieraczek (Bosch)
- wymiana klocków hamulcowych z przodu po 5 500 km
- czyszczenie tapicerki, dywaniki i takie tam ;)

Za 1,5 miesiąca mam przegląd okresowy i zwracam się z prośbą o radę co w tym konkretnym modelu warto jeszcze sprawdzić ekstra, zwrócić uwagę, żeby auto posłużyło jak najdłużej.
Standardowo:
- wymiana oleju + filtra oleju - jakie parametry i rodzaj są polecane do tego silnika?
- wymiana filtra paliwa?
- sprawdzenie żywotności akumulatora?
- dodatkowo auto trochę ściąga na prawo, w ramach przeglądu Toyoty była robiona kontrola zbieżności - wyszła prawidłowo, gdyby ktoś chciał rzucić okiem mam wyniki pomiarów, problem występował zarówno na oponach letnich jak i po zmianie na zimowe... może wystarczy wyregulować jakieś nastawienia kolumny kierowniczej?
- czasami mam też problem z wrzuceniem wstecznego biegu, ale z tego co czytałem, to standardowa dolegliwość tej przekładni,

Serdecznie proszę o jakieś wskazówki co jeszcze?, jako że sam mam znikome doświadczenie w kwestiach mechaniczno - serwisowych.

Dziękuję!
Gessuss
Nowicjusz
 
Posty: 7
Auto: Toyota Yaris II

  • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

    Jak zaplanować powrót z wakacji?
    Wracając z urlopu samochodem należy zadbać o odpowiedni odpoczynek, zaplanować postoje i utrzymywać prędkość zgodną z przepisami. Odpowiedni odpoczynek Kierowca powinien być wypoczęty i wyspany. Najlepiej podróż wcześniej ...