W obszarze niezabudowanym bardziej niebezpiecznie

08 Wrz 2023, 12:47

Pomimo tego, że do większości wypadków dochodzi w obszarze zabudowanym (70%), to kiedy mają miejsce poza tym terenem, traci w nich życie więcej osób. W co piątym ginie człowiek, podczas gdy w wypadku w strefie zabudowanej w co dwudziestym(1). Gdzie kierowcy powinni zachowywać szczególną ostrożność i na co zwracać uwagę?

"Być może niektórzy, przyglądając się tragicznym statystykom, mogą pomyśleć, że takie zdarzenia mają miejsce na autostradach czy drogach szybkiego ruchu. Jednak wystarczy spojrzeć na dane związane z rodzajem dróg, na których dochodzi do największej liczby wypadków i okazuje się, że to drogi jednojezdniowe dwukierunkowe, a dwie główne przyczyny to nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu i niedostosowanie prędkości do warunków ruchu" wyjaśnia Adam Bernard, dyrektor Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault.
W obszarze niezabudowanym bardziej niebezpiecznie

Po pierwsze znaki

W przypadku znaku „ustąp pierwszeństwa” kierowca musi albo zatrzymać się – jest do tego zobowiązany, jeśli przez skrzyżowanie właśnie przejeżdżają pojazdy poruszające się po drodze uprzywilejowanej, lub zachować ostrożność i upewnić się, że może bezpiecznie kontynuować jazdę. Co oznacza w tym przypadku zachować ostrożność? Prowadzący samochód musi zwolnić i jechać na tyle wolno, aby skutecznie sprawdzić, czy nie zbliża się auto, które ma pierwszeństwo i mieć czas na zatrzymanie. W praktyce często oznacza to, że kierowca powinien stanąć na linii warunkowego zatrzymania, aby móc następnie bezpiecznie włączyć się do ruchu.

Po drugie zasady

Ogólne zasady ruchu mówią, że na skrzyżowaniach, przy których nie znajduje się ani sygnalizacja świetlna, ani znaki drogowe, obowiązuje zasada prawej ręki. Zgodnie z nią należy ustąpić pierwszeństwa kierowcy nadjeżdżającemu z prawej strony. "Konsekwencją nieustąpienia pierwszeństwa przejazdu często jest bardzo niebezpieczne w skutkach uderzenie boczne. Towarzyszy mu wyzwolenie ogromnej energii zagrażającej życiu uczestników zdarzenia. Kierowca i pasażer narażeni są na uderzenie przez odkształcone i zdeformowane drzwi samochodu" mówi Adam Bernard, dyrektor Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault.

Po trzecie wolniej

Kierujący pojazdem jest obowiązany jechać z prędkością zapewniającą panowanie nad pojazdem, z uwzględnieniem warunków, w jakich ruch się odbywa, a w szczególności: rzeźby terenu, stanu i widoczności drogi, stanu i ładunku pojazdu, warunków atmosferycznych i natężenia ruchu. "Warto pamiętać, że droga hamowania na mokrej powierzchni wydłuża się średnio o 60%. Podczas deszczu samochód może również wpaść w poślizg, tak samo jak na oblodzonej jezdni" przypomina Adam Bernard, dyrektor Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault.

źródło: (1) policja.pl; Szkoła Bezpiecznej Jazdy Renault | autor: Redakcja
Redakcja
Forum Samochodowe
Redakcja
Redakcja
Awatar użytkownika
 
Posty: 3750
Zdjęcia: 13015
Prawo jazdy: 12 03 1998
Auto: Tesla Model Y

08 Wrz 2023, 13:41

Poza obszarem zabudowanym samochody poruszają się szybciej i myślę że to jest główna przyczyna.
Redakcja napisał(a):Gdzie kierowcy powinni zachowywać szczególną ostrożność i na co zwracać uwagę?
Uważam że nie tylko kierowcy ale wszyscy uczestnicy ruchu jak rowerzyści, motocykliści, hulajnogiści ale też i piesi którzy czasem naprawdę naginają swoich praw lub ich zupełnie nie znają chodząc np. nie po tej stronie drogi jak nie ma chodnika itd.
Rokiko
Forumowicz VIP
 
Posty: 9358
Zdjęcia: 33

08 Wrz 2023, 16:06

Z hulajnogami jest masakra jak jadą chodnikiem a często są bez kagańca i jadą grubo powyżej 20km/h. Parę razy się zdziwiłem jak wyjeżdżając z parkingu przejechał mi ktoś przed maska. Niestety oprócz uważania na pasy, ścieżki rowerowe itp trzeba też mieć z tyłu głowy że na chodniku oprócz pieszych może jechać ktoś 30 na hulajnodze...

Albo rowerzerzysci na dwupasmówkach dwujezdniowych z ograniczeniem 70/80 mimo że jest ścieżka rowerowa obok. Ostatnio w Krakowie to plaga jakąś..
rupertpumpkin
Nowicjusz
 
Posty: 39
Miejscowość: Kraków
Przebieg/rok: 10tys. km
Auto: Audi A4 B5
Paliwo: Diesel
Rok produkcji: 1996
  • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

    Kierowco, nie daj się wiosennemu zmęczeniu
    Choć tzw. wiosenne przesilenie nie jest jednostką chorobową, wielu kierowców właśnie o tej porze roku skarży się na gorsze samopoczucie i uczucie zmęczenia. Jak wpływa to na zdolność prowadzenia i bezpieczeństwo jazdy? ...