Wymiana Lamp Seat Cordoba ii

04 Wrz 2020, 08:45

Witam

Jest to mój pierwszy post oraz dodam na wstępie, że jeżeli chodzi o elektrykę samochodową jestem na dosyć niskim poziomie dlatego proszę o wyrozumiałość.

Na początku napiszę, że posiadam samochód:
Seat Cordoba 6L, 1.4 16v 75km

Po bardzo niskiej cenie (zestaw taniej niż jedna taka jaką mam teraz z inter carsu) kupiłem lampy takie jak poniżej:
[link do oferty na Allegro wygasł]
Lampy posiadają homologację E9 lecz nie ma dopisku o możliwości jazdy na samych taśmach LED więc rozumiem, że razem z nimi muszą świecić światła mijania (lub pozycyjne o ile będą dobrze widoczne)

Wydaję mi się, że na przednie światła pozycyjne (żarówki H1) są oddzielne dwa bezpieczniki ponieważ po podłączeniu prawej lampy strzelił jeden 5A. Po podłączeniu starej prawej lampy, pozycja nie działała. W drugiej, lewejlampie pozycja cały czas działała. Rozumiem, że w tym przypadku powinienem wymienić bezpiecznik na 10A dla obu świateł pozycyjnych ? Światła mijania (żarówki H1) również powinienem mieć bezpieczniki 10A ?

Pozdrawiam
camil10
Nowicjusz
 
Posty: 12

04 Wrz 2020, 08:55

camil10 napisał(a):nie ma dopisku o możliwości jazdy na samych taśmach LED więc rozumiem, że razem z nimi muszą świecić światła mijania (lub pozycyjne o ile będą dobrze widoczne)
Trochę bez sensu jeździć na ledach i światłach mijania. Pozycje w tym przypadku odpadają bo będziesz jechał na pozycjach z włączonymi ledami? Jak nie mają homologacji związanej ze światłami dziennymi to w takim przypadku dostaniesz mandat bo jest to niezgodne z przepisami.

Zrób zdjęcie oznaczeń jaki są widoczne na kloszu lampy lub w innym miejscu. Zobaczymy co tam jest zawarte.

camil10 napisał(a):są oddzielne dwa bezpieczniki ponieważ po podłączeniu prawej lampy strzelił jeden 5A. Po podłączeniu starej prawej lampy, pozycja nie działała. W drugiej, lewejlampie pozycja cały czas działała. Rozumiem, że w tym przypadku powinienem wymienić bezpiecznik na 10A dla obu świateł pozycyjnych ?
Jak są dwa obwody to zmieniasz bezpieczniki na takie same jak powinny być czyli 5A. Chcesz przerobić instalację żeby światła były na jednym obwodzie? Nie bardzo rozumiem co chcesz zrobić? Bezpieczniki wymieniasz na takie jak były nawet jak będą świeciły ledy nie powinno to mieć w tym przypadku większego znaczenia.
Rokiko
Forumowicz VIP
 
Posty: 9774
Zdjęcia: 34

04 Wrz 2020, 09:15

Dosyłam oznaczenia na lampach

Odnośnie bezpieczników - pomyślałem, że strzelił bo jest "za słaby" dlatego chciałem wstawić 10A
camil10
Nowicjusz
 
Posty: 12

04 Wrz 2020, 09:34

Reflektory te to zwykłe reflektory dla świateł mijania i drogowych, z soczewkami.
camil10 napisał(a):Lampy posiadają homologację E9 lecz nie ma dopisku o możliwości jazdy na samych taśmach LED więc rozumiem, że razem z nimi muszą świecić światła mijania (lub pozycyjne o ile będą dobrze widoczne)

Pasek LED pełni funkcję świateł pozycyjnych. A jak zapewne wiesz, na pozycyjnych jeździć nie wolno. Tak więc po włączeniu świateł pozycyjnych powinien zaświecić ci się pasek led w obu reflektorach. Nie ma tam żadnych innych świateł oprócz mijania, drogowych i pozycyjnych. Nie ma paska led i do tego pozycyjnych. Jest tylko pasek led jako światło pozycyjne. Tak jak w większości nowych samochodów.
camil10 napisał(a):Wydaję mi się, że na przednie światła pozycyjne (żarówki H1) są oddzielne dwa bezpieczniki ponieważ po podłączeniu prawej lampy strzelił jeden 5A.

Zgadza się - każda żarówka świateł mijania i świateł drogowych ma oddzielny bezpiecznik. Z tym, że mają to być bezpieczniki 10A, a nie 5A. Żarówka świateł mijania przy 14V pobiera prawie 4A. Przy 12V 4,5A. Do tego dochodzi prąd silniczka regulacji. Poszukaj sobie opis bezpieczników dla swojego auta i posprawdzaj amperarz wszystkich bezpieczników, bo ewidentnie ktoś już tam grzebał.
camil10 napisał(a):Rozumiem, że w tym przypadku powinienem wymienić bezpiecznik na 10A dla obu świateł pozycyjnych ? Światła mijania (żarówki H1) również powinienem mieć bezpieczniki 10A ?

Zgadza się :ok: Światła pozycyjne też mają dwa bezpieczniki po 10A.
Odpuść dzisiaj, nie spiesz się na cmentarz i nie zabieraj tam innych...
MotoAlbercik
Moderator
Awatar użytkownika
 
Posty: 20285
Zdjęcia: 1212
Miejscowość: Tychy
Auto: Jeep Grand Cherokee WJ QD HQ
Silnik: 4,7 ccm3 253 KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Terenowy
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2000

04 Wrz 2020, 09:50

Dziękuje za informację :)

Podsumowując:
po włączeniu pozycyjnych - święcą ledy
po włączeniu mijania - gasną ledy i świeci h1 od mijania.

Ostatnie pytanie:
Rozumiem, że nie można jeździć w taki sposób aby podczas jazdy na światłach mijania świeciły ledy i h1 a po włączeniu pozycyjnych same ledy ?
camil10
Nowicjusz
 
Posty: 12

04 Wrz 2020, 09:58

camil10 napisał(a):Podsumowując:
po włączeniu pozycyjnych - święcą ledy
po włączeniu mijania - gasną ledy i świeci h1 od mijania.

Prawie dobrze...
Po włączeniu pozycyjnych świecą ledy.
Po włączeniu mijania świecą ledy i mijania. Przecież jak w zwykłym reflektorze włączasz mijania, to świecą ci się one z postojowymi. Nie ma możliwości włączyć świateł mijania bez postojowych.
camil10 napisał(a):Rozumiem, że nie można jeździć w taki sposób aby podczas jazdy na światłach mijania świeciły ledy i h1 a po włączeniu pozycyjnych same ledy ?

Ledy i H1 od mijania muszą świecić razem. Pozycyjne są z przodu i z tyłu. Dlatego muszą one świecić jak jedziesz na światłach mijania. Jakby były tylko same mijania, to z tyłu też nie byłoby świateł.
Coś mi się zdaje, że mylą ci się światła mijania z dziennymi. Jakbyś miał dzienne, to wtedy nie muszą się świecić pozycyjne, oraz jak świecą dzienne, to nie mogą się świecić mijania. Od razu dodam, że ten pasek ledowy nie może być jako światła dzienne.
Odpuść dzisiaj, nie spiesz się na cmentarz i nie zabieraj tam innych...
MotoAlbercik
Moderator
Awatar użytkownika
 
Posty: 20285
Zdjęcia: 1212
Miejscowość: Tychy
Auto: Jeep Grand Cherokee WJ QD HQ
Silnik: 4,7 ccm3 253 KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Terenowy
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2000

04 Wrz 2020, 10:01

Tak, racja, pomyliłem dzienne z pozycyjne. No to wszystko jasne. Dziękuje za pomoc :)
camil10
Nowicjusz
 
Posty: 12