Wyrejestrowanie samochodu a zlomowanie

13 Lip 2016, 09:02

Witam,posiadam samochód Mercedes 190 który ma 27 lat i jestem jego 1 szym właścicielem od nowości. Auto mimo swojego wieku jest w dobrym stanie,ma 294000km ale stoi nieużywane w garażu. Nie chcę go sprzedawać,bo jest mi go po prostu szkoda. Traktuje go jak członka rodziny i tu jest moje pytanie do Was drodzy forumowicze. Czy jak wyrejestruje go to będę musiał go zezlomowac? Wiem że kiedyś tak było ze wyrejestrowany samochód mógł sobie stać na podwórku aż wzrósł w ziemię. Mojego chciałbym kiedyś odrestaurowac ale w chwili obecnej nie mam na to tyle funduszy. Proszę o pomoc
Vision86
Nowicjusz
 
Posty: 7
Prawo jazdy: 08 12 2004
Przebieg/rok: 25tys. km
Auto: Passat b5 FL
Silnik: 1.9 TDI 131 KM
Paliwo: Diesel
Typ: Kombi
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2004

13 Lip 2016, 09:16

Wyrejestrować auto można tylko w kilku przypadkach:
- złomowanie pojazdu
- kradzież pojazdu
- wywóz samochodu z kraju
- gdy konieczna jest kasacja pojazdu
- udokumentowanie trwałej i zupełnej utraty pojazdu

Nie można więc wyrejestrować samochodu, aby nie płacić OC, a potem ponownie go zarejestrować.

Wyjątkiem byłaby sytuacja gdyby Twoje ponad 25-letnie auto rzeczoznawca uznał za pojazd unikatowy / mające szczególne znaczenie dla historii motoryzacji. Wtedy ma się prawo do czasowego wycofania pojazdu, a potem ponownej rejestracji. Na taki pojazd można też wykupić [link do Ubea wygasł]
Ubea
Początkujący
 
Posty: 117
Miejscowość: Wrocław
Auto: Opel Astra
Paliwo: Benzyna

14 Lis 2016, 19:14

Beznadziejne sa te przepisy.Ja tez musialem sprzedac swoja Fiescine mk3 bo nie stac mnie na dwa samochody.Gdyby nie te przepisy trzymal bym ja do dzisiaj na podworku tylko po to aby sobie stala..ehh co to bylo za autko. :(
karbow
Nowicjusz
 
Posty: 3
Miejscowość: POLSKA
Prawo jazdy: 25 11 2011
Przebieg/rok: 10tys. km
Auto: VOLVO v40
Silnik: 1,9 TD 90KM
Paliwo: Diesel
Typ: Kombi
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 1997

15 Lis 2016, 08:50

karbow napisał(a):Ja tez musialem sprzedac swoja Fiescine mk3 bo nie stac mnie na dwa samochody.


Ostatnio poseł Liroy-Marzec złożył interpelację do ministra transportu w sprawie przywrócenia możliwości czasowego wycofania samochodu osobowego z ruchu. Zobaczymy, czy coś z tego wyniknie...
Ubea
Początkujący
 
Posty: 117
Miejscowość: Wrocław
Auto: Opel Astra
Paliwo: Benzyna

15 Lis 2016, 09:11

Zastanawiam się jeszcze nad jedną opcją - nie do końca legalną ale teoretycznie istniejącą. Dzisiaj sprzedajesz auto panu Janowi Nowakowi zamieszkałemu w Katowicach przy ul. Marii Skłodowskiej 11a nr dowodu osobistego DB 765683 i PESEL 55021705371 (oczywiście dane wyssane z palca ale pan Jan taki dowód ci pokazał więc sprzedałeś). Po sprzedaży auto wyrejestrowujesz a następnie jak już będzie znów potrzebne to je od wspomnianego pana Jana ponownie odkupisz, zarejestrujesz i opłacisz OC. Nie wiem tylko czy w czasach dobrej zmiany i szukaniem kasy na lewo i prawo nikt cię za trzy lata bez rejestracji auta nie będzie ścigał (teoretycznie winny jest pan Nowak ale to jest przestępstwo). Zatem ja Cię nie nakłaniam, nie polecam, nie zachęcam i ogólnie bzdury piszę.
diddy79
Zaawansowany
 
Posty: 524
Prawo jazdy: 14 04 1999
Przebieg/rok: >50tys. km
Auto: Renault Talisman
Silnik: 1,6 dCi 160 KM
Paliwo: Diesel
Typ: Kombi
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2018

31 Sty 2017, 23:57

Czyli tzw. umowa pozorna :roll:
Pistolecik
Początkujący
Awatar użytkownika
 
Posty: 88

12 Lut 2017, 12:22

Ubea napisał(a):Wyjątkiem byłaby sytuacja gdyby Twoje ponad 25-letnie auto rzeczoznawca uznał za pojazd unikatowy / mające szczególne znaczenie dla historii motoryzacji. Wtedy ma się prawo do czasowego wycofania pojazdu, a potem ponownej rejestracji.
ja bym bardziej się na tym skupił po co robić coś na lewo jak można na legalu :ok:
To nie moc ani sprzęt a technika czyni z Ciebie zawodnika
Kao
Moderator
Awatar użytkownika
 
Posty: 16207
Zdjęcia: 107
Miejscowość: Francja
Przebieg/rok: 40tys. km
Auto: Bmw 645Ci, M3, Vw T4