Zagraniczne blachy - jakie dokumenty?

Zagraniczne blachy - jakie dokumenty?

21 Wrz 2018, 07:49

Witam.
Możliwe, że po raz pierwszy będę kupował w Polsce auto które zostało sprowadzone z zagranicy (załóżmy, że ze Szwecji) i stoi na zagranicznych blachach. Nie chciałbym popełnić jakichś błędów stąd pytanie o dokumenty.
Jakie dokumenty muszę dostać w przypadku jak sprzedającym jest osoba prywatna?
Wiem, że na pewno opłacenie akcyzy i umowę k/s sprzedającego ze szwedem.
Pytanie co jeszcze?
Szwedzki dowód rejestracyjny?
Czy jeszcze poprzednie umowy k/s różnych szwedzkich właścicieli?
Emejcz
Początkujący

Miejscowość: Łódź
Przebieg/rok: 15tys. km
Auto: A4 B5 FL
Silnik: 1.8t 150KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Kombi
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 1999

Re: Zagraniczne blachy - jakie dokumenty?

21 Wrz 2018, 17:52

Cześć.
Po pierwsze - auto raczej nie stoi na szwedzkich blachach, poczytaj o wyklejankach:
http://www.auto-swiat.pl/prawo/uwaga-fa ... lice/s4xqn
Po drugie - umowa raczej nie będzie ze Szwedem, bo on podpisał ją z osobą, która sprzedaje to auto w PL. Poczytaj o umowie "na Niemca":
http://www.auto-swiat.pl/jak-sprzedac-i ... emca/c84nb
Czyli umowa ze sprzedającym (właścicielem) to najpewniejsza umowa.

Żeby zarejestrować auto sprowadzone potrzebujesz dowód rejestracyjny i umowę kupna-sprzedaży (może być wypisana dwujęzyczna, wtedy nie trzeba jej tłumaczyć i odchodzi koszt tłumaczenia umowa), to wszystko.
Dowód musi być przetłumaczony.

Zostaje badanie techniczne (nie zawsze, ale lepiej zrobić w PL i masz spokój, najlepiej u diagnosty, który ustala datę produkcji po dacie pierwszej rejestracji), płacisz akcyzę i wizyta w Wydziale Komunikacji.

Tutaj też jest dobry poradnik:
https://www.auta-z-niemiec.com/oferta/r ... emiec.html
tomekdk
Stały forumowicz

Miejscowość: Dania
Prawo jazdy od: 20 01 1998
Auto: Civic VIII , C4 II, C5 III

21 Wrz 2018, 19:42

tomekdk napisał(a):Dowód musi być przetłumaczony

Nie musi

Jeżeli jest zgodny plug@play z naszym a w 99% jest, to Wiele wydziałów komunikacji nie wymaga tłumaczenia,
BTW nie mają prawa wymagać
https://polskiautohandel.pl/tlumaczenia ... tlumaczyc/
Po co coś tłumaczyć , co jest i tak wpisane przez diagnostę z DR i tabliczki
Ewentualnie jak pani w okienku się uprze to tłumaczenie to raptem ok. 100zł

tomekdk napisał(a):który ustala datę produkcji

kolejny wymysł PRL, tylko u nas i w rosji jeszcze ustalają datę produkcji samochodu, wszędzie na świecie bazuje się na dacie 1 rejestracji.
Rok produkcji owszem ale jako ciekawostka.
andrewb25
Zaawansowany

Miejscowość: małopolskie

21 Wrz 2018, 20:08

andrewb25 napisał(a):Ewentualnie jak pani w okienku się uprze to tłumaczenie to raptem ok. 100zł

Dlatego polecam przetłumaczyć, żeby później oszczędzić sobie nerwów :)

andrewb25 napisał(a):kolejny wymysł PRL, tylko u nas i w rosji jeszcze ustalają datę produkcji samochodu, wszędzie na świecie bazuje się na dacie 1 rejestracji.
Rok produkcji owszem ale jako ciekawostka.

Kiedyś pisałem do otomoto.pl ... bo posiadając auto jeszcze w PL niezarejestrowane czasami nie wiesz jaki rok produkcji wyjdzie z miksu diagnosty / Wydziału Komunikacji i co masz wpisać w kolumnę rok produkcji? - a jak tego nie podasz to nie wystawisz ogłoszenia ... i pisałem żeby można też było podawać datę 1-j rejestracji z możliwością wystawienia ... i dupa.
A miałem kiedyś taką śmieszną sytuację, że rozkodowałem po VINie Mazdę 3 i wyszedł rok produkcji 2009 ... i też wystawiłem auto z taką datą.
A później sprzedający mi pisze, że zarejestrowali mu Mazdę jako rok produkcji 2010 :D ... oczywiście polski zaścianek, ale co zrobić, jak dalej rok produkcji wyznacza cenę rynkową, a ja też w tył byłem z 2000zł.
Na szczęście teraz tam gdzie robię badanie techniczne diagnosta wpisuje rok produkcji po dacie 1-j rejestracji.

P.S. andrew - możliwe, że za trochę eldorado aut z Danii się skończy:
https://www.dr.dk/nyheder/penge/kontant ... ugte-biler
mam nadzieję, że jak najszybciej wprowadzą rynkowe zasady dla wszystkich, w tej chwili komisy eksportujące same ustalają wartość auta eksportowanego, dzięki czemu jeśli zawyżają cenę takiego auta to dostają większy zwrot podatku, a to z kolei sprzyja temu, że mogą skupować tanio z rynku, bo dostaną spory zwrot. W końcu się nauczą jak wygląda ciężka praca, jak będą dostawali rynkowy zwrot :) - ale pewnie też podskoczą ceny eksportowanych aut.
tomekdk
Stały forumowicz

Miejscowość: Dania
Prawo jazdy od: 20 01 1998
Auto: Civic VIII , C4 II, C5 III

21 Wrz 2018, 20:44

tomekdk napisał(a):P.S. andrew - możliwe, że za trochę eldorado aut z Danii się skończy:

no niewiem...a co z tymi autami zrobią? jak podniosą ceny to będą wtedy musieli je utylizować u siebie a co może być jeszcze droższe.
Ale raczej nie sądzę że tak się stanie, firmy eksportujące będą po prostu zarabiały mniej , ale rynek zbytu mają przeogromny, auta przecież nie tylko do nas pchają, ale dużo też na rumunię, węgry, nawet ciapate z berlina tam kupują bo ceny dobre i ciekawe modele.
Aczkolwiek ja aż tak bardzo na cenę nie cisnę, bardziej zależy mi na małym przebiegu, wersji i stanu samochodu, wolę kupic drożej i mieć coś dobrego niż kupić syfa za grosze i go reanimować gdzie to w PL wcale tanie nie jest, a po reanimacji dalej masz parcha.
Podniosą ceny to rynek i tak to zweryfikuje. Jak się nie będzie opłacało importować to nikt im auta nie kupi.
andrewb25
Zaawansowany

Miejscowość: małopolskie
  • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

Jak Toyota nauczyła świat wydajnej produkcji Jak Toyota nauczyła świat wydajnej produkcji
    Toyota stała się pierwszym producentem na świecie, którego roczna produkcja przekroczyła 10 milionów aut. Toyota Corolla – samochód, który zmotoryzował japońską klasę średnią – jest ...
    Wyższe opłaty za badania techniczne od maja 2018 roku Wyższe opłaty za badania techniczne od maja 2018 roku
    W przyszłym roku czekają nas zmiany opłat w stawkach za przeglądy na stacjach kontroli pojazdów. Od maja 2018 roku przewidywane są spore podwyżki i o nich napisze poniżej, a w związku z uwolnieniem cen będą one mogły ...

•