Akumulator dla Toyota Auris 2012 (1.33 VVT-I CLASSIC, 99KM)

17 Lut 2022, 09:48

Hej.

Mam problem z akumulatorem i nie wiem jak mam postąpić.
Zacznę od tego, że samochodem jeżdżę rzadko.
Akumulator ma nalepkę 2015 roku, więc obstawiam, że co najmniej nie jest starszy, AVENSIS T25 (60 AH): https://sklep.toyota.pl/produkt/28800-yzzza-akumulator-avensis-t25-60-ah.html.
Latem przez 1.5 miesiąca zupełnie nie jeździłem autem.
Przez brak wiedzy nie odłączyłem go na ten czas.
Jako wynik, akumulator mi się rozładował całkowicie.
Doładowałem go prostownikiem i przez jakiś czas (kilku tygodni) jeździłem, a potem znowu przerwa w dwa tygodni - i częściowe rozładowanie - kontrolki tako-siako się świecą, ale samochód nie odpala się.
Znowu doładowałem, znowu trafiłem na dwa tygodni przerwy i znowu rozładował się częściowo.

Stąd pytania.
1. Czy przy takim moim oraz akumulatora zachowaniu jest sens nadał z niego korzystać, czy lepiej kupić nowy?
2. Jeśli jednak zamiana, to jaki, Państwo, proponujecie? Czy warto kupować z większym prądem rozruchu?
Jakiś taki BOSCH znalazłem:
https://intercars.pl/produkty/184399-akumulator-bosch-s4-60ah-540a-p#mi

Z góry dziękuję.
at3s
Nowicjusz
 
Posty: 5

17 Lut 2022, 10:18

Trudno ci odpowiedzieć na twoje pytanie
Najpierw piszesz :
at3s napisał(a):Latem przez 1.5 miesiąca zupełnie nie jeździłem autem.
Przez brak wiedzy nie odłączyłem go na ten czas.
Jako wynik, akumulator mi się rozładował całkowicie.

Potem, jak juz wiedziałeś o problemie, to piszesz
at3s napisał(a):Doładowałem go prostownikiem i przez jakiś czas (kilku tygodni) jeździłem, a potem znowu przerwa w dwa tygodni - i częściowe rozładowanie

I potem znowu to samo
at3s napisał(a):Znowu doładowałem, znowu trafiłem na dwa tygodni przerwy i znowu rozładował się częściowo.

Myślisz, że jak kupisz nowy aku, to sytuacja się poprawi? To nic nie zmieni...Może tyle, że potrzyma ci kilka dni dłużej...
at3s napisał(a):Czy przy takim moim oraz akumulatora zachowaniu jest sens nadał z niego korzystać, czy lepiej kupić nowy?

Zależy do jakiego napięcia aku był rozładowywany. Jeżeli poniżej 10V, to nie ma sensu go reanimować. Prawdopodobnie został już zasiarczony i teraz jest to tylko wskrzeszanie trupa. Tak więc musisz kupić nowy tak czy inaczej.
at3s napisał(a):Jeśli jednak zamiana, to jaki, Państwo, proponujecie? Czy warto kupować z większym prądem rozruchu?

Zawsze kupuje się aku o pojemności zalecanej przez producenta, natomiast z jak największym prądem rozruchu.
Ty musisz mieć aku 60Ah ( jeżeli masz start-stop ) lub 52Ah jak nie masz tego systemu. Wymiary to dla 60Ah 242x175x190 mm i dla 52Ah 207x175x190 mm. I tak jak wspomniałem, prąd rozruchowy jak największy w podanej gamie aku.
Odpuść dzisiaj, nie spiesz się na cmentarz i nie zabieraj tam innych...
MotoAlbercik
Moderator
Awatar użytkownika
 
Posty: 20285
Zdjęcia: 1212
Miejscowość: Tychy
Auto: Jeep Grand Cherokee WJ QD HQ
Silnik: 4,7 ccm3 253 KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Terenowy
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2000

17 Lut 2022, 10:50

Dzięki za odpowiedź.
Wiem, z taka jazdą i nowy długo nie wytrzyma.
Ale tylko w zeszłym roku zacząłem jeździć, nadał mam niepewność, więc stąd takie wyniki.
Chyba po tym pierwszym "pełnym" rozładowaniu było mniej niż 10V.
To znaczy, mierzyłem, ale nie pamiętam (czy przypadkiem 2.5V nie było, ale było mało).

Start-stopa nie mam, ale akumulator 52Ah to chyba rzadko spotykany.
at3s
Nowicjusz
 
Posty: 5

17 Lut 2022, 12:40

Przy takim rzadkim użytkowaniu auta to raz że jest to złe dla samego samochodu, a dwa dla akumulatora który długo tak nie wytrzyma.

Masz dwie opcje, najlepsza to wsiąść w auto raz na tydzień i się nim przejechać kilkadziesiąt km. Druga opcja to raz na dwa tygodnie doładowanie akumulatora prostownikiem jak nie będziesz użytkował auta.

@MotoAlbercik już ci podał że najlepiej celować w akumulator
MotoAlbercik napisał(a):aku o pojemności zalecanej przez producenta, natomiast z jak największym prądem rozruchu


Kolejna sprawa to nie musisz go kupować w ASO lub Intercars. To są najdroższe opcje z możliwych jeżeli chodzi o ceny. Znajdź w okolicy sklep z akumulatorami i tam Ci dobiorą odpowiedni. Jest też możliwość kupna przez internet takiego jak sobie wybierzesz razem z przesyłką zwrotną starego. Jest naprawdę dużo możliwości.
Rokiko
Forumowicz VIP
 
Posty: 9774
Zdjęcia: 34

18 Lut 2022, 14:13

at3s napisał(a): 52Ah to chyba rzadko spotykany.

Wcale nie - jest to powiedźmy standardowy aku. Produkuje je np. Warta, Bosch, nawet Energizer. Możesz też założyć 53 lub 54Ah. Taka różnica w niczym nie zaszkodzi. Byle tylko wymiarowo ci się zmieścił.
Reszta tak jak napisał kolega wyżej, z tym tylko, że ja bym nie kupował aku w marketach czy na allegro. Lepiej kupić w sklepie, gdzie zajmują się sprzedażą aku + pomiary.
Odpuść dzisiaj, nie spiesz się na cmentarz i nie zabieraj tam innych...
MotoAlbercik
Moderator
Awatar użytkownika
 
Posty: 20285
Zdjęcia: 1212
Miejscowość: Tychy
Auto: Jeep Grand Cherokee WJ QD HQ
Silnik: 4,7 ccm3 253 KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Terenowy
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2000

21 Lut 2022, 19:33

Pozwolę sobie jeszcze zadać inne pytanie.
Czy dobrze rozumiem, że akumulator 52 Ah będzie potrzebował mniej czasu na naładowanie w porównaniu z 60 Ah, co jest korzystne w moim przypadku przy sporadycznym poruszaniu się samochodem?
at3s
Nowicjusz
 
Posty: 5
  • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

    Sportowe Volvo V40 R-Design
    Volvo do swojej oferty wprowadziło sportową wersję, prestiżowego, pięciomiejscowego hatchbacka Volvo V40 R-Design. Auto jest dostępne w salonach z trzema silnikami wysokoprężnymi oraz trzema wersjami benzynowi. Cena modelu ...

21 Lut 2022, 20:06

Dokładnie. Akumulator o większej pojemności będzie potrzebował więcej czasu na doładowanie jednak jest tu jedno ale :) jeżeli będziesz miał dla akumulatory powiedzmy 52Ah i 60Ah. Rozładujesz je tyle samo powiedzmy 10Ah to czas ich doładowania powinien być praktycznie taki sam.

Zerknij sobie na taki akumulator np. CA530 CENTRA FUTURA 53AH 540A powinien być dobry do Yariski.
Rokiko
Forumowicz VIP
 
Posty: 9774
Zdjęcia: 34

22 Lut 2022, 07:55

Dziękuję za odpowiedź. Ale mam Toyota Auris, nie Yaris, więc ten akumulator nie pasuje.
at3s
Nowicjusz
 
Posty: 5

22 Lut 2022, 09:45

at3s napisał(a):mam Toyota Auris, nie Yaris, więc ten akumulator nie pasuje.

Dlaczego? Wymiarowo jak i prądowo powinien pasowac.
Odpuść dzisiaj, nie spiesz się na cmentarz i nie zabieraj tam innych...
MotoAlbercik
Moderator
Awatar użytkownika
 
Posty: 20285
Zdjęcia: 1212
Miejscowość: Tychy
Auto: Jeep Grand Cherokee WJ QD HQ
Silnik: 4,7 ccm3 253 KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Terenowy
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2000

22 Lut 2022, 09:50

Masz taki sam silnik w tym Aurisie jaki był i w Yariskach. Alternator będzie taki sam i zapotrzebowanie na prąd praktycznie identyczne. Przypuszczam, że będzie pasował ale sprawdź wymiary i plus na akumulatorze żeby był z odpowiedniej strony.
Rokiko
Forumowicz VIP
 
Posty: 9774
Zdjęcia: 34

22 Lut 2022, 11:23

Dlaczego? Wymiarowo jak i prądowo powinien pasowac.

Ten co teraz mam, ma takie wymiary: 242x175x190 mm
A zaproponowany trochę węższy: 207x175x190 mm
Będzie ok?
Co najmniej podkładka pod akumulatorem będzie na pewno większa.
at3s
Nowicjusz
 
Posty: 5

22 Lut 2022, 11:43

Jak jest trochę węższy to nie ma większego znaczenia bo jego mocowanie i tak jest na ten drugi wymiar i wysokość które są takie same. Różnica jest tylko na szerokości 3,5cm.
Rokiko
Forumowicz VIP
 
Posty: 9774
Zdjęcia: 34

22 Lut 2022, 18:20

Z tego co pamiętam, to płyta pod akumulatory w Auris jest taka sama dla wszystkich modeli i silników czyli B13. I w zależności od tego jaka jest wersja, to montuje się wymagany aku.
at3s napisał(a):Ten co teraz mam, ma takie wymiary: 242x175x190 mm

Takie wymiary mają aku 60Ah, czyli taki jaki masz obecnie. Nie jest wykluczone, że jedną z przyczyn takiego rozładowania się, było to, że aku był za duży pojemnościowo i był niedoładowywany.
at3s napisał(a):A zaproponowany trochę węższy: 207x175x190 mm

Taki aku dla twojego auta podaje producent.
Odpuść dzisiaj, nie spiesz się na cmentarz i nie zabieraj tam innych...
MotoAlbercik
Moderator
Awatar użytkownika
 
Posty: 20285
Zdjęcia: 1212
Miejscowość: Tychy
Auto: Jeep Grand Cherokee WJ QD HQ
Silnik: 4,7 ccm3 253 KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Terenowy
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2000